Nie zakrywaj: lepiej pokaż lekarzowi

Zbliża się sezon wakacyjny. Plan bikini w trakcie realizacji, ćwiczenia robione codziennie, a tu nagle…
Nie zakrywaj: lepiej pokaż lekarzowi
01.04.2022

Coś wyskakuje. I to nie tylko niespodziewana impreza przy basenie, z drinkami i w dobrym towarzystwie. Coś na skórze. Co gorsza: Twojej skórze.

Problemy skórne: na wakacje i nie tylko

Problemy ze skórą często nasilają w się w okresie wiosny i lata. Słońce świeci, pojawiają się w powietrzu pyłki, nadmiar potu może podrażniać skórę… Czy to oznacza, że zawsze trzeba się zakrywać lub rezygnować z planów wakacyjnych? Niekoniecznie.

Chociaż duża część problemów ze skórą (nazywanych zbiorczo egzemami) może być powodowana czynnikami zewnętrznymi, to wiele z nich wiąże się z kontaktem z jakimś alergenem lub podrażnieniami od kontaktu ze źle dobranymi kosmetykami. Serio!

Kosmetyki są częstym powodem problemów z Twoją skórą. Jasne – łuszcząca się czy zaczerwieniona skóra na nogach zimą nie jest niczym obcym (chociaż też: niczym dobrym), ale jeśli pojawia się niespodziewany trądzik, zapalenie skóry lub inne zmiany latem to…

Właśnie: co? Co robimy, kiedy na skórze pojawiają się jakieś zmiany lub zaczerwienienia? Pytamy na forach, sprawdzamy opinie na grupach, stosujemy domowe sposoby na kłopoty ze skórą czy… kontaktujemy się z lekarzem? O ile w pracy dużo da się zakryć, bo łuszczącą skórę na ramionach można schować pod koszulą, a problemy na twarzy pod warstwą podkładu. Ale czy zawsze to się udaje? Czy na plażę pójdziesz w długim płaszczu, żeby nie było widać tych niedoskonałości? Może być stylowo, ale czy na pewno wygodnie? I czy w ten sposób nie rozwiązujesz tylko skutków problemu ze skórą, a nie ignorujesz ich źródła?

Coś mi wypadło… nie mogę się spotkać

Ile razy zdarzyło Ci się odwołać jakieś spotkanie lub przynajmniej stresować z powodu jakichś problemów skórnych? Przed randką (bo po raz kolejny po depilacji okolic bikini pojawiło się tam jakieś podrażnienie), przed rozmową o pracę (zakrycie pryszczy toną podkładu niekoniecznie jest najlepszym rozwiązaniem) lub spotkaniem z przyjaciółki (wysypka na plecach nie jest najlepszym towarzystwem dla sukienki bez pleców). Ważne: problemy skórne wcale nie oznaczają, że musisz godzić się na kompromisy. Często wystarczy tylko (lub aż) kontakt z lekarzem. Chociaż może Ci się wydawać, że „to tylko wysypka”, to często problemy z kondycją skóry mają swoje podłoże gdzie indziej. Na przykład w poprawnej pracy układu hormonalnego. Między innymi dlatego wiele młodych kobiet podejmuje decyzję o stosowaniu antykoncepcji hormonalnej, nawet jeśli nie są aktywne seksualnie. Dobrze dobrane tabletki po prostu… regulują ich gospodarkę hormonalną. Co jest zbawienne dla ich skóry i w konsekwencji: samopoczucia. A to tylko jeden z przykładów tego, jak stan WNĘTRZA Twojego organizmu wpływa na to, jak może wyglądać jego zewnętrzna warstwa. Czyli skóra.

Domowe sposoby, metody z internetu czy… lekarz?

Skóra to Twój (i mój) największy organ. Między innymi dlatego może go dotykać (dosłownie) tak wiele problemów i chorób. Skóra ma codziennie kontakt z masą rzeczy, które mogą jej szkodzić.

Alergeny, suche powietrze, zanieczyszczenia, środki chemiczne w tkaninach, różnego rodzaju tkaniny czy wreszcie… kosmetyki. Każda z tych rzeczy może podrażniać skórę i prowadzić do pojawienia się różnych zmian na jej powierzchni – od zaczerwienienia, przez wypryski (pryszcze), aż do małych ranek. A to swędzi, jest nieprzyjemne, sprawia ból i wygląda po prostu źle.

Niezależnie od tego, czy to twarz, dłonie, przedramiona, plecy, nogi czy brzuch. Do tego jest wiele chorób skóry, które mogą objawiać się (lub nasilić) w niespodziewanych momentach – na przykład łuszczyca. Czy to powód do zakrywania się? Niekoniecznie. Gdy coś takiego zauważysz u siebie, to pewnie wpisujesz „sposoby na podrażnienie skóry” lub „co na wysypkę na plecach”. I tak dalej.

Wyniki wyszukiwania mogą nie zachwycać. Znajdziesz tam szeroką gamę problemów ze zdrowiem, które mogą to powodować – od podrażnienia po… nowotwory skóry. A gdzie jest prawda?

Wbrew pozorom – nie w „domowych sposobach na problemy ze skórą”. Chociaż wiele z nich może być jakoś wytłumaczone, to jeśli chodzi o dbanie o skórę oraz leczenie jej problemów najlepsza jest pomoc lekarska. Tylko czy zawsze trzeba iść do dermatologa lub szukać jego pomocy online? Niekoniecznie.

Często o tym zapominamy, ale lekarze rodzinni mają szeroką gamę kompetencji w leczeniu problemów skórnych. To lekarze PIERWSZEGO kontaktu, którzy mogą Ci pomóc bardziej, niż tego się spodziewasz. Do tego spotykają tak wiele typowych problemów ze skórą, że mogą je bez kłopotów diagnozować – nawet na podstawie dobrze zrobionych zdjęć. Lekarz rodzinny nie tylko może pomóc Ci w zdiagnozowaniu problemu ze skórą, z którym się zmagasz, ale też rozpocząć skuteczne leczenie.

Dlatego uruchomiliśmy w Dimedic konsultację online w kierunku diagnozowania i leczenia zmian skórnych (https://dimedic.eu/pl/lekarstwo/diagnostyka-zmian-skornych). Jest idealna jeśli jesteś zabiegana lub trochę wstydzisz się iść do lekarza z wysypką.  Albo coś Ci „wyskoczy” w czasie wakacji. Doświadczeni lekarze mogą ocenić Twój problem ze skórą na podstawie kilku dobrych zdjęć i dokładnego opisu. Na przykład na spacerze otarłaś się o jakąś roślinę i po kilku godzinach coś Ci wyskoczyło na skórze.

Opisz tę roślinę, wyślij zdjęcia, lekarz Ci pomoże. A może po dosyć przyjemnej aktywności, w niemniej przyjemnych okolicznościach, pojawiły się obtarcia na plecach lub kolanach?

Nie ma czego się wstydzić – opisz swój problem ze skórą i uzyskaj pomoc. W Polsce (z e-recepta, którą zrealizujesz w każdej polskiej aptece) i za granicą (na terenie Unii Europejskiej – z receptą transgraniczną). A może się okaże, że lekarz doradzi Ci typowe „domowe sposoby na problemy ze skórą”, bo to, z czym się zmagasz może być skutecznie załagodzone kosmetykami lub lekami dostępnymi bez recepty w aptece? Super!

Ale najważniejsze jest to, że szukasz pomocy tam, gdzie możesz ją uzyskać. Nie ma co ryzykować i się męczyć z takimi problemami skórnymi. Zwłaszcza kiedy lekarze są dostępni 7 dni w tygodniu. Online.

Wstydzisz się? To nie powód do wstydu

Zmiany na skórze można leczyć. Ba! Trzeba! Przykrywanie ich warstwami kosmetyków czy bagatelizowanie może prowadzić do bliznowacenia i trwałego uszkodzenia skóry. A przecież nie o to chodzi. Dbanie o skórę to też troska o własne zdrowie. Obecnie medycyna potrafi sobie radzić bardzo skutecznie z wieloma problemami skórnymi – od pospolitego trądziku, przez wiele rodzajów egzem i podrażnień (też alergicznych), aż do poważniejszych schorzeń, takich jak na przykład łuszczyca.

Najważniejszą rzeczą, którą możesz zrobić, jest zrobienie pierwszego kroku i pozbycie się wstydu.

Lekarze widzieli dużo – uwierz mi. Dlatego nie warto odkładać dbania o zdrowie (a nie tylko wygląd) skóry na później. Chociażby po to, żeby nie „zadawać” szyku na plaży koszulami i móc się w pełni cieszyć z wakacji. Bo – uwaga, poleci tanim sloganem – piękna skóra to przede wszystkim ZDROWA skóra.

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
Magdalena (Ocena: 5) 07.04.2022 10:50
Dość długi czas miałam straszny problem z wrastającymi włoskami po goleniu. Nawet jak robiłam peelingi to było to samo.. Do lekarza z tym nie poszłam, ale za to fotodepilacja w DepilConcept pomogła. Kilka serii zabiegów i problem mam całkowicie z głowy. Gdybym wiedziała, że to przyniesie tak szybko rezultaty to już wcześniej bym się na to zdecydowała.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie