Ta dieta zmniejsza ryzyko zachorowania na COVID aż o 80 proc. Ważne odkrycie Polaków

Co warto jeść, żeby uniknąć zakażenia?
Ta dieta zmniejsza ryzyko zachorowania na COVID aż o 80 proc. Ważne odkrycie Polaków
Fot. Unsplash/iStock
13.03.2022

Przez ostatnie dwa lata praktycznie nie było dnia, w którym nie słyszeliśmy o pandemii koronawirusa. Media codziennie informowały przede wszystkim o liczbie nowych zakażeń, sytuacji w szpitalach czy szczepionkach przeciwko COVID-19. 

Zobacz również: Premier Mateusz Morawiecki ogłasza: „Dziś znosimy większość obostrzeń”

W ostatnim czasie wszystko się zmieniło. Wprawdzie WHO, czyli Światowa Organizacja Zdrowia wciąż nie ogłosiła końca pandemii, ale od dwóch tygodni nasze myśli zajmuje głównie agresja Rosji na Ukrainę. W obliczu doniesień zza naszej wschodniej granicy temat koronawirusa wydaje się niesamowicie odległy, a nawet nierzeczywisty. 

Mimo to wciąż prowadzone są nowe badania na temat COVID-19. Jedno z nich wykonali polscy badacze, którzy wykazali, że odpowiednia dieta zmniejsza ryzyko zachorowania na koronawirusa aż o 80 proc. Co warto jeść, żeby uniknąć zakażenia? 

Koronawirus. Ta dieta zmniejsza ryzyko zakażenia aż o 80 proc.Fot. iStock

Koronawirus. Ta dieta zmniejsza ryzyko zakażenia aż o 80 proc.

Takie badanie przeprowadzili naukowcy z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jego wyniki cytuje portal naukawpolsce.pl. 

Jak czytamy, projekt badawczy był prowadzony od lipca 2020 do stycznia 2021 roku, a jego celem była "ocena aktywności fizycznej, zachowań żywieniowych oraz mikrobioty jelitowej osób na diecie wegetariańskiej i niewegetariańskiej na ryzyko zakażenia SARS-CoV-2". 

W trwającym tydzień eksperymencie wzięło udział 95 ochotników. 54 z nich stosowało tradycyjną dietę, podczas gdy pozostałe 41 osób było na diecie wegetariańskiej. Badani byli w wieku 25-45 lat, nie mieli chorób przewlekłych, a ich BMI mieściło się w zakresie 18,5-29,9.  

Był to dla nich zwykły tydzień z życia, z podobną dietą i aktywnością fizyczną, jaką mieli dotychczas 

- wyjaśniali autorzy publikacji. 

Co się okazało? Osoby stosujące dobrze zbilansowaną dietę, czyli m.in. jedzące przynajmniej 500 g warzyw i owoców oraz 10 g orzechów dziennie, miały aż o 86 proc. niższe ryzyko zachorowania na COVID-19 w porównaniu do uczestników, których dieta była wyraźnie uboższa w wymienione produkty. 

Wyniki i wnioski naszych badań odnoszą się do młodych, umiarkowanie aktywnych fizycznie, zdrowych, nieotyłych, niepalących papierosów dorosłych osób. W takiej właśnie grupie dobrze zbilansowana dieta, bogata w warzywa, owoce oraz orzechy, a także kasze i rośliny strączkowe, odpowiednie ilości cebuli i czosnku, mogła o ponad 80 proc. zmniejszyć szansę zachorowania na COVID-19. Nie gwarantowała że ktoś nie zachoruje, bo jest to niemożliwe, ale znacznie zmniejszała to ryzyko 

- tłumaczył dr Paweł Jagielski, główny autor badania z Zakładu Badań nad Żywieniem i Lekami Instytutu Zdrowia Publicznego Wydziału Nauk o Zdrowiu CM UJ. 

Autorzy eksperymentu konkludowali, że ich wyniki potwierdzają, iż żywienie jest szczególnie ważną kwestią w zapobieganiu COVID-19, co niektórzy eksperci głosili już na początku pandemii. 

Zobacz również: Dietetycy stanowczo odradzają tę dietę. Właśnie ponownie zyskała miano najgorszej na świecie

Polecane wideo

„Będę się operować, dopóki nie umrę”. Poznajcie fanatyczkę ekstremalnej chirurgii plastycznej
„Będę się operować, dopóki nie umrę”. Poznajcie fanatyczkę ekstremalnej chirurgii plastycznej - zdjęcie 1
Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
Katarzyna (Ocena: 5) 13.03.2022 16:53
Mnie interesuje w jaki sposób oni te badanie przeprowadzili. W pewnym momencie zostawili te osoby w pomieszczeniu w którym był ktoś chory na covid i zobaczyli kto się nim zaraził a kto nie? A potem zapytali o dietę?
odpowiedz

Polecane dla Ciebie