Recepta na wizytę w parkach narodowych. Tak Kanada walczy z depresją

Człowiek i natura mogą bardzo pomóc sobie nawzajem.
Recepta na wizytę w parkach narodowych. Tak Kanada walczy z depresją
Fot. Unsplash
11.02.2022

Parę lat temu część brytyjskich polityków wpadła na niecodzienny, ale bardzo ciekawy pomysł. W ramach walki z postępującą plagą samotności w tym kraju, a co za tym idzie – z coraz częstszymi przypadkami depresji i innych zaburzeń psychicznych, zaproponowano wypisywanie recept na kota. 

Zobacz również: Kot na receptę. Tak Wielka Brytania chce walczyć z plagą samotności

Od teraz równie osobliwe recepty będą wystawiane przez lekarzy z Kanady. Specjaliści będą wypisywać pacjentom roczne przepustki wstępu do parków narodowych w tym kraju. W ten sposób Kanada chce walczyć ze złym stanem psychicznym i depresją wśród swoich obywateli. 

Parki narodowe na receptę. Tak Kanada walczy z depresją 

O tej nietypowej inicjatywie pisze m.in. portal hypebae.com. Jak czytamy, program zapoczątkowany przez organizacje Parks Canada i Park Prescriptions uruchomiono w listopadzie 2020 roku, ale wówczas obowiązywał tylko w prowincji Kolumbia Brytyjska. 

Teraz projekt został rozszerzony o trzy kolejne obszary – Manitoba, Saskatchewan i Ontario. O jego korzyściach mówiła dr Melissa Lem, dyrektorka Park Prescriptions. 

Istnieją silne dowody na to, że czas spędzany na łonie natury jest korzystny dla zdrowia. Zapewnia lepsze funkcjonowanie układu odpornościowego, zwiększa długość życia i redukuje ryzyko chorób serca, a także depresji i stanów lękowych.  

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) program Park Presciptions to nie tylko korzyści zdrowotne, ale także inspiracja do powrotu do natury i działania na rzecz jej ochrony. Zgadza się z tym dr Lem, która zauważa, że każda tego typu recepta przybliża nas do zdrowszej planety. 

Badania pokazują, że dzieci i dorośli, którzy mają silniejszą więź z naturą są nie tylko bardziej skłonni do tego, aby o nią dbać, ale także angażują się w inne działalności ekologiczne.  

Co sądzicie o takich receptach? Skorzystalibyście z nich? 

Zobacz również: Życie w Polsce jest „szkodliwe dla zdrowia psychicznego”? Niepokojące wyniki badania

Polecane wideo

Znaki zodiaku a tatuaże. Jaki wzór do Ciebie pasuje?
Znaki zodiaku a tatuaże. Jaki wzór do Ciebie pasuje? - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie