Coraz więcej ozdrowieńców skarży się na „covidowe ucho”. Na czym polega ta przypadłość?

Zgłaszają niepokojące objawy.
Coraz więcej ozdrowieńców skarży się na „covidowe ucho”. Na czym polega ta przypadłość?
Fot. Pexels.com
09.02.2022

„Objawy koronawirusa” to jedna z najczęstszych fraz wpisywanych do wyszukiwarek internetowych. Trudno się temu dziwić - wiele osób ma trudności w odróżnieniu objawów poważniejszego przeziębienia od zakażenia wirusem COVID-19, a jego kolejne mutacje charakteryzują się całkowicie odmiennymi symptomami. 

Zobacz również: „Język covidowy”. Nietypowy objaw koronawirusa pojawia się coraz częściej

Niektóre z objawów są tak nietypowe, że doczekały się osobliwych określeń. Wystarczy wspomnieć m.in. “covidowe paznokcie” czy “język covidowy”, ale podobne przykłady można mnożyć.  

Teraz eksperci coraz częściej mówią o “covidowym uchu”. Tym razem nie chodzi jednak o objaw zakażenia koronawirusem, ale o przypadłość diagnozowaną u wielu ozdrowieńców. Czym charakteryzuje się ta dolegliwość? 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Salus Hearing Centre (@salushearingcentre)

„Covidowe ucho”. Ozdrowieńcy skarżą się na problemy ze słuchem

O “covidowym uchu” donosi m.in. portal livemint.com. Jak czytamy, na tę przypadłość skarżą się zwłaszcza starsze osoby, które przeszły zakażenie koronawirusem.  

Pod pojęciem “covidowego ucha” kryje się szereg symptomów. Wśród nich wymienia się m.in. dzwonienie lub szumy uszne, ból w uchu, uczucie zatkanego ucha lub zawroty głowy i zaburzenia równowagi. U niektórych ozdrowieńców dochodziło nawet do czasowej utraty słuchu. 

Jak informuje portal livemint.com, dzwonienie i szumy uszne u części osób występowały okresowo, podczas gdy inni doświadczali ich permanentnie. Ta przypadłość najczęściej pojawiała się po zakażeniu koronawirusem, ale nie ustępowała nawet przez kilka tygodni po powrocie do zdrowia.  

Niestety póki co lekarze nie wiedzą, jaki jest związek między wirusem COVID-19 a dolegliwościami usznymi. Zalecają, aby osoby, które ich doświadczają jak najszybciej zgłosiły się do laryngologa. 

Zobacz również: „Covidowy penis”. Przyrodzenie tego mężczyzny skurczyło się aż o kilka centymetrów

Polecane wideo

6 objawów, które świadczą o tym, że miałaś już Omikron
6 objawów, które świadczą o tym, że miałaś już Omikron - zdjęcie 1
Komentarze (5)
Ocena: 4.2 / 5
gość (Ocena: 5) 12.02.2022 07:49
Po covidzie miałam często zatykały mi się uszy, był dni, że nie słyszałam na jedno ucho przez np dwie godziny i miałam zawroty głowy. Właściwie to myślę, że gorsze od tej choroby były właśnie powikłania po niej...
odpowiedz
gość (Ocena: 1) 09.02.2022 12:42
A kiedy będzie kowidowy pytonga lub kuciapa?
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 09.02.2022 09:41
Niestety choroby wirusowe mają to do siebie, że mogą mieć bardzo nieprzyjemne powikłania. W pierwszym roku pandemii u ozdrowieńców spotkałam się nie tylko z utratą słuchu. Były też przewlekłe bóle stawów, przewlekła utrata węchu i inne zaburzenia węchu, migrenowe bóle głowy, zaburzenia świadomości, zmniejszenie wydolności, przewlekłe zmęczenie, myśli samobójcze, jedna próba samobójcza, odma zdarzała się bardzo często, ropniaki i ropnie opłucnej, zwłóknienie płuc, zapalenie mięśnia sercowego, zakrzepice żył, zatorowość płucna, zawały serca, u dzieci ostry brzuch ze zwiększonymi parametrami krzepnięcia. Zazwyczaj zdarzały się po objawowym przebiegu, chociaż i u po bezobjawowym się zdarzały…
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 5) 09.02.2022 05:26
Mamy zime drogie dzieci. To nie zadne covidowe ucho, a ludzie czapek nie nosza i potem maja z uszami problemy jak ich przewieje.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie