Wirusolog zdradził prosty sposób, jak sprawdzić, czy przechodziłaś COVID-19

Nie jesteś pewna, czy miałaś już koronawirusa? Ta metoda da Ci jednoznaczną odpowiedź.
Wirusolog zdradził prosty sposób, jak sprawdzić, czy przechodziłaś COVID-19
Fot. Unsplash (Waldemar Brandt)
01.02.2022

COVID-19 jest jednym z najbardziej zagadkowych wirusów, z jakimi mieliśmy współcześnie do czynienia. Lekarze i wirusolodzy nadal nie są w stanie określić, dlaczego jedni ludzie przechodzą go bezobjawowo, inni lądują pod respiratorem, a jeszcze kolejni z jego powodu umierają.

Trudno stworzyć jakikolwiek „schemat” działania śmiercionośnego wirusa. Wcześniej sporo mówiło się o tym, że jest on szczególnie niebezpieczny przy tzw. chorobach współistniejących. Nie zmienia to jednak faktu, że umierały na niego również zupełnie zdrowe i silne osoby. Sprawy nie ułatwia również to, że momentami COVID-19 bywa zupełnie bezobjawowy, a przez to staje się jeszcze bardziej zaraźliwy.

Jak zatem stwierdzić, czy przechodziłaś już koronawirusa, mimo że nie zauważyłaś u siebie żadnych objawów? Jest na to sposób.

Zobacz także: Dlaczego Polacy nie chcą się szczepić na COVID-19? Zaskakujące wyniki sondażu

Jak sprawdzić, czy miałem COVID-19?

Wirusolog prof. Włodzimierz Gut w rozmowie z PAP wyjaśnił, że nawet te osoby, które podejrzewały u siebie bezobjawowy przebieg koronawirusa, mogą w prosty sposób sprawdzić, czy faktycznie tak było. Wystarczą do tego testy dostępne w aptekach.

- Obecne na rynku są trzy rodzaje testów — jakościowe, półilościowe oraz ilościowe. Testy jakościowe informują jedynie o możliwości kontaktu z koronawirusem. Natomiast testy ilościowe badają także ilość przeciwciał. Tym samym niektóre testy ilościowe pozawalają określić, czy dana osoba posiada przeciwciała uzyskane w wyniku szczepienia, czy przeszła bezobjawowo koronawirusa i także z tego powodu uzyskała odporność – podaje serwis money.pl. - Takie testy wykrywają obecność dwóch białek - fosfoproteiny nukleokapsydu (N) oraz podjednostki S1 białka kolca (S). Osoba, która przechorowała COVID-19 może wytwarzać przeciwciała skierowane zarówno przeciwko białku S, jak i białku N. Natomiast osoba, która jedynie została zaszczepiona, wytworzy tylko i wyłącznie przeciwciała przeciwko białku S.

Białka stanowiące osłonkę mRNA wirusa są w wirusie, natomiast nie zawiera ich szczepionka, więc nawet osoby zaszczepione trzykrotnie mogą się dowiedzieć, czy miały bliskie spotkanie z patogenem

- tłumaczy wirusolog prof. Włodzimierz Gut. Ekspert podkreśla jednak, że nie ma możliwości określenia, kiedy dokładnie miało to miejsce.

A Wy przechodziłyście już COVID-19?

Polecane wideo

Nietypowy kształt jej ciążowego brzucha zszokował internautów. „Nigdy czegoś takiego nie widziałam”
Nietypowy kształt jej ciążowego brzucha zszokował internautów. „Nigdy czegoś takiego nie widziałam” - zdjęcie 1
Komentarze (13)
Ocena: 4.69 / 5
Marcin (Ocena: 5) 17.04.2022 12:43
Tak naprawdę ratuje nas szczepionka na gruźlicę, którą byliśmy szczepieni w dzieciństwie. Proszę sobie porównać zachorowalność i umieralność w krajach w których szczepienie na gruźlicę było obowiązkowe a w krajach gdzie nie ma takiego obowiązku. Wszystko w temacie. Pozdrawiam zorientoeanych
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 02.02.2022 13:36
"Niektóre testy ilościowe..."- czyli które konkretnie?
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 5) 02.02.2022 09:09
Czy to prawda co ludzie mowia ze wpisuja covid tym vo odchodza na inne choroby bo maja za to pieniadze i do statystyk Ktos wie cos z sensem konkretnego na ten temat?
zobacz odpowiedzi (3)
gość (Ocena: 5) 01.02.2022 10:08
Posel M Kurowska odwazna kobieta Takich politykow trzeba
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 01.02.2022 10:07
ci wszyscy profesorowie i inne autorytety dla mnie sa niewiarygodne
odpowiedz

Polecane dla Ciebie