Masz tę grupę krwi? Z czasem mogą Ci grozić poważne problemy ze zdrowiem

Mało kto zdaje sobie z tego sprawę.
Masz tę grupę krwi? Z czasem mogą Ci grozić poważne problemy ze zdrowiem
Fot. Pexels.com
31.01.2022

Grupa krwi to źródło niezwykle ważnych informacji na temat danego człowieka. Na jej podstawie można ustalić m.in. jaka dieta będzie dla nas najlepsza, a czego powinniśmy unikać. Podobno grupa krwi ma znaczenie także jeśli chodzi o osobowość. 

Zobacz również: Gdzie najłatwiej zarazić się koronawirusem? Naukowcy przedstawili niebezpieczny ranking

Z grupy krwi można wyczytać również informacje na temat różnych zagrożeń. Jakiś czas temu naukowcy odkryli niepokojący fakt związany z jednym z wariantów krwi. Osoby o tej grupie muszą liczyć się z tym, że z czasem mogą mieć poważne problemy ze zdrowiem. 

Ta grupa krwi zwiększa ryzyko demencji. Jest bardzo rzadka 

Badacze z Amerykańskiej Akademii Neurologii przyjrzeli się zależności między grupą krwi a demencją, czyli postępującym obniżeniu zdolności myślenia i zapamiętywania. Wyniki badania nie są optymistyczne dla osób o jednej konkretnej grupie krwi. 

Jak tłumaczą naukowcy na łamach czasopisma medycznego “Neurology”, chodzi o osoby o grupie krwi AB. Badanie wykazało, że są one o wiele bardziej narażone na rozwój  problemów z myśleniem i pamięcią, które mogą prowadzić do demencji, niż osoby z innymi grupami krwi. W ich przypadku takie ryzyko jest aż o 82 proc. większe. 

Zdaniem naukowców za taki stan rzeczy odpowiada tzw. czynnik VIII, czyli białko biorące udział w krzepnięciu krwi. Jego poziom jest wyższy u osób o grupie krwi AB, a tym samym są one bardziej narażone na wystąpienie demencji w późniejszych latach życia. 

Należy jednak dodać, że AB to najrzadziej występująca grupa krwi w naszym kraju. Jak informuje portal medonet.pl, w Polsce najwięcej osób, bo aż 32 proc. posiada grupę krwi A Rh+. Na drugim miejscu znajdują się osoby z grupą krwi 0 Rh+, bo 31 proc. oznaczonych Polaków. Trzecie miejsce zajmują osoby z grupą krwi B Rh+, które stanowią 15 proc. polskiego społeczeństwa. Na kolejnych miejscach znajdują się grupy AB Rh+ (7 proc.), 0 Rh- (6 proc.), A Rh- (6 proc.), B Rh- (2 proc.) i AB Rh- (1 proc.). 

Zobacz również: Naukowcy opracowali szczepionkę na... starość. Czy już wkrótce będziemy w stanie zatrzymać wieczną młodość?

Polecane wideo

Horoskop: Ten miesiąc w 2022 roku będzie dla Ciebie najgorszy
Horoskop: Ten miesiąc w 2022 roku będzie dla Ciebie najgorszy - zdjęcie 1
Komentarze (2)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 01.02.2022 12:41
Bzdury pisza bo nie maja co~~~
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 01.02.2022 11:59
Moja mama kończy w tym roku 80 lat i ma grupę AB a demencji niema
odpowiedz

Polecane dla Ciebie