Zaskakująca korzyść noszenia maseczek. Tym razem nie chodzi o zdrowie, a o... wygląd

Takiego efektu chyba nikt się nie spodziewał.
Zaskakująca korzyść noszenia maseczek. Tym razem nie chodzi o zdrowie, a o... wygląd
Fot. Pexels.com
21.01.2022

Maseczka stała się nieodłączną częścią naszego życia. Nosimy ją w miejscach publicznych i środkach transportu, a wychodząc z domu upewniamy się, czy na pewno mamy ją ze sobą. Wielu z nas na przestrzeni ostatnich kilkunastu miesięcy zebrało już całkiem pokaźną kolekcję maseczek.  

Zobacz również: Prosty trik z maseczką. Zwiększa ochronę przed koronawirusem aż do 92 proc.

Eksperci nie mają wątpliwości, że zakrywanie nosa i ust w dobie pandemii chroni przed zakażeniem koronawirusem. Ale okazuje się, że noszenie maseczki ma jeszcze inne, dość zaskakujące korzyści. I wcale nie chodzi o zdrowie, ale o... wygląd. 

Koronawirus. Noszenie maseczki zwiększa atrakcyjność 

Noszenie maseczki sprawia, że jesteśmy postrzegani za bardziej atrakcyjnych. Takie wnioski płyną z badania przeprowadzonego przez naukowców z Cardiff University, którego wyniki opisano na łamach czasopisma “Cognitive Research: Principles and Implications”. 

Eksperyment miał miejsce w lutym 2021 roku, czyli 7 miesięcy po tym, jak noszenie maseczek stało się obowiązkowe w Wielkiej Brytanii. Wzięły w nim udział 43 kobiety, którym pokazano zdjęcia twarzy 40 mężczyzn w różnych wersjach – w maseczce materiałowej, w maseczce chirurgicznej, a także bez maseczki. Ochotniczki miały za zadanie ocenić atrakcyjność każdego mężczyzny we wszystkich trzech wariantach w skali od 1 do 10. 

Co się okazało? Najwyższe oceny zebrali mężczyźni, którzy mieli na sobie maseczkę chirurgiczną. Za najmniej atrakcyjne zostały uznane twarze bez maseczek. 

Dr Michael Lewis, jeden z autorów badania wyjaśniał, że eksperyment miał na celu odpowiedzieć na pytanie czy pandemia koronawirusa zmieniła nasze podejście do maseczek. Z podobnego badania przeprowadzonego w Japonii w roku 2016 wynikało, że maseczka zmniejszała atrakcyjność danej osoby. 

Wyniki przeczą badaniu sprzed pandemii, które wykazało, że widok maseczki wywołuje skojarzenia z chorobami oraz przekonanie, że takiej osoby należy unikać. Nowe badanie pokazuje, że pandemia zmieniła nasze postrzeganie osób noszących maseczki. Kiedy widzimy taką osobę nie myślimy już, że ma jakąś chorobę i trzeba trzymać się od niej z daleka 

- komentował Lewis. 

Ekspert wyjaśnił też zależność między maseczkami a atrakcyjnością. 

Ma to związek z psychologią ewolucyjną oraz sposobem wybierania partnerów. Dużą rolę w takim doborze mogą odgrywać choroby oraz sygnały, które o nich świadczą. Obecnie obserwujemy zmiany psychologiczne, które polegają na tym, że maseczki nie są już utożsamiane jako sygnał świadczący o zakażeniu. 

Co sądzicie o wynikach tego eksperymentu? 

Zobacz również: Zaskakujące skutki uboczne maseczek. Takiego pozytywnego efektu nikt się nie spodziewał

Polecane wideo

Ona pochodzi z Syberii, on z Nigerii. Cały Internet zachwyca się urodą ich córek
Ona pochodzi z Syberii, on z Nigerii. Cały Internet zachwyca się urodą ich córek - zdjęcie 1
Komentarze (16)
Ocena: 4.5 / 5
Baltazar (Ocena: 5) 23.03.2022 12:05
cztając te komentarze dochodze do wniosku że dla ludzkości już nie ma ratunku, zmierzamy do niechybnej katastrofy za góra 20 lat
odpowiedz
Ozdrowieniec (Ocena: 5) 03.02.2022 23:59
Maseczki to dla uspokojenia paniki i udawania że ludzie są zabezpieczeni . Przez maseczkę noszoną na dwie strony zaraziłem się i z małymi objawami przechorowałem i nikt z mojego otoczenia nie zachorował.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 23.01.2022 11:02
Ja w swojej wyglądam zaje... bo jest z koralików i można przez nią normalnie oddychać i pały sie nie przypie.dolą.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 22.01.2022 07:59
Noszę maseczkę 8h minimum dziennie najczesciej 12/13h z przerwą na jedzenie(taki zawód). Moja twarz na brodzie i trochę na policzkach wygląda tragicznie, nie wiem czy uda mi się mieć cerę jak dawniej. Nawet jeśli pandemia się skończy dalej w moim zawodzie będę ją nosić, ale za to już w autobusach i sklepach odpocznie twarz i nie będzie to większość dnia. Niektórzy powiedzą to tylko cera a ja wyglądam jak jedno wielkie gooowno.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 22.01.2022 01:57
Coraz gorzej z tymi ludźmi...
odpowiedz

Polecane dla Ciebie