Naukowcy przebadali skuteczność różnych szczepionek na koronawirusa. Która z nich okazała się najlepsza?

Pfizer, Moderna, a może Johnson & Johnson? Który preparat chroni w największym stopniu?
Naukowcy przebadali skuteczność różnych szczepionek na koronawirusa. Która z nich okazała się najlepsza?
Fot. Pexels.com
21.01.2022

Gdy w Polsce ruszyła ogólna rejestracja na szczepienia przeciwko koronawirusowi, system rejestracji przeżywał prawdziwe oblężenie, a wolne terminy znikały w ułamkach sekundy. Często zdarzało się, że między wyborem dostępnej daty a potwierdzeniem wizyty termin okazywał się już niedostępny. 

Zobacz również: Pfizer, Moderna, AstraZeneca, J&J. Czym różnią się od siebie szczepionki na COVID-19?

Przez wiele miesięcy nasze rozmowy kręciły się głównie wokół szczepionek, a konkretnie - preparatów, na które udało nam się zarejestrować. Niektórzy mieli konkretne preferencje co do producenta szczepionki, podczas gdy innym zależało po prostu na jak najszybszej wizycie, bez względu na rodzaj preparatu. 

Teraz naukowcy zbadali skuteczność różnych szczepionek na koronawirusa i określili, która z nich zapewnia ochronę w największym stopniu. Który preparat został oceniony najwyżej? 

Koronawirus. Która szczepionka jest najbardziej skuteczna? 

Takie badanie przeprowadzili eksperci z University of North Carolina. Wyniki ich pracy zostały opublikowane w czasopiśmie “New England Journal of Medicine”. 

Amerykańscy eksperci przyjrzeli się trzem preparatom – produkowanym przez koncern Pfizer/BioNTech, Moderna oraz Johnson & Johnson. Nie wzięli pod uwagę szczepionki firmy Astra Zeneca, ponieważ nie jest ona dostępna w Stanach Zjednoczonych. 

W ramach eksperymentu naukowcy przeanalizowali dane na temat szczepień przeprowadzonych w okresie między grudniem 2020 roku a wrześniem 2021 roku na grupie ok. 10,6 mln osób z Karoliny Północnej. 

Co się okazało? Dwa miesiące po szczepieniu największą ochronę przed koronawirusem zapewniał preparat firmy Moderna. Oszacowano ją na 95,9 proc. Na drugim miejscu znalazła się szczepionka koncernu Pfizer, której skuteczność wynosiła 94,5 proc. Po siedmiu miesiącach od szczepienia skuteczność Moderny spadła do 80,3 proc., a Pfizera – do 66,6 proc. Zdaniem naukowców ta zmiana może mieć związek z nowymi mutacjami koronawirusa. 

A co z jednodawkową szczepionką produkowaną przez Johnson & Johnson? Jej skuteczność po miesiącu wyniosła 74,8 proc., a po pięciu miesiącach zmniejszyła się do 59,4 proc. Zdaniem ekspertów dwie dawki szczepionki mRNA zapewniały większy poziom ochrony przed koronawirusem niż preparat jednodawkowy. 

Zobacz również: Czy szczepionki na koronawirusa mają wpływ na miesiączkę? Wreszcie znamy odpowiedź

Polecane wideo

Co wywróżyli Ci wikingowie? Poznaj swój horoskop runiczny na 2022 rok
Co wywróżyli Ci wikingowie? Poznaj swój horoskop runiczny na 2022 rok - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie