Gdzie najłatwiej zarazić się koronawirusem? Naukowcy przedstawili niebezpieczny ranking

Niestety, największe ryzyko niesie za sobą konieczna czynność.
Gdzie najłatwiej zarazić się koronawirusem? Naukowcy przedstawili niebezpieczny ranking
Fot. Unsplash
11.01.2022

Niedługo miną już dwa lata od wybuchu pandemii koronawirusa. W międzyczasie nasze życie diametralnie się zmieniło i wszyscy z niecierpliwością wyczekujemy dnia, w którym Światowa Organizacja Zdrowia ogłosi, że wirus COVID-19 został zwalczony. 

Zobacz również: Nie chcesz zarazić się koronawirusem? Oto, gdzie powinnaś usiąść w autobusie

Niestety póki co koronawirus wciąż towarzyszy nam w codziennym życiu. Mimo szczepionek i przestrzegania zaleceń można się nim zarazić praktycznie wszędzie. W jakich sytuacjach ryzyko zachorowania jest najwyższe? Naukowcy zbadali tę kwestię i opublikowali ranking miejsc, które mogą być najbardziej niebezpieczne dla zdrowia w czasach pandemii. 

Koronawirus. Gdzie najłatwiej zarazić się wirusem COVID-19? 

Tak wynika z raportu Virus Watch Study, opublikowanego przez ekspertów z SAGE (Scientific Advisory Group for Emergencies). W ramach badania specjaliści przeanalizowali dzienne aktywności 10 tys. Brytyjczyków.  

Okazało się, że największe ryzyko zarażenia koronawirusem niesie za sobą robienie zakupów. Z danych zebranych przez naukowców wynika, że wycieczka do sklepu zaledwie raz w tygodniu zwiększa prawdopodobieństwo zakażenia prawie 2,2 razy, czytamy na portalu mirror.co.uk. 

Drugą najbardziej niebezpieczną aktywnością w czasach pandemii okazało się uprawianie sportu na świeżym powietrzu – w tym przypadku ryzyko zarażenia jest 1,36 razy większe. Zdaniem ekspertów może to mieć związek z “aktywnością społeczną”, jaka wiąże się z uprawianiem sportu, m.in. z kontaktem fizycznym. Poważną groźbę zachorowania na COVID-19 niesie za sobą także podróżowanie autobusem. 

A oto, jak prezentuje się pełen ranking sytuacji, w których ryzyko zarażenia koronawirusem jest największe według naukowców z SAGE: 

 • robienie zakupów – 2,18 proc. 
 • uprawianie sportu na świeżym powietrzu – 1,36 proc. 
 • podróżowanie autobusem – 1,31 proc. 
 • pójście do restauracji albo do kawiarni – 1,29 proc. 
 • korzystanie z transportu publicznego częściej niż raz w tygodniu – 1,28 proc. 
 • pójście do pubu, baru albo klubu – 1,28 proc. 
 • pójście na imprezę – 1,27 proc. 
 • ćwiczenie na siłowni albo w przestrzeni zamkniętej – 1,27 proc. 
 • wyjście z domu do pracy – 1,2 proc. 
 • podróżowanie taksówką – 1,19 proc. 
 • podróżowanie metrem albo tramwajem – 1,18 proc. 

Naukowcom nie udało się zebrać wystarczających danych aby stwierdzić, jakie ryzyko zakażenia koronawirusem niesie za sobą wybranie się do kina, teatru, a także na koncerty albo imprezy sportowe. Podobnie było w przypadku wizyty w salonie fryzjerskim albo salonie beauty. Portal mirror.co.uk podkreśla, że dane były zbierane zanim w Wielkiej Brytanii i w innych częściach świata zaczął rozprzestrzeniać się wariant Omikron. 

Zobacz również: Dwa nowe, nietypowe objawy Omikronu. Zgłaszają je osoby w pełni zaszczepione

Polecane wideo

Nie tylko znaki zodiaku. Co na 2022 rok zapowiada horoskop egipski?
Nie tylko znaki zodiaku. Co na 2022 rok zapowiada horoskop egipski? - zdjęcie 1
Komentarze (15)
Ocena: 3.67 / 5
Gość (Ocena: 1) 12.01.2022 17:14
Czym mniej sportu/ruchu na świeżym powietrzu, podkreślam świeżym, tym człowiek zdrowszy - żadne to kłamstwo tylko suche, naukowe fakty. Od lat możemy to zaobserwować na przykładzie klubowiczów fast foodów oraz zdeklarowanych miłośników kanapy i piwa. Ruch absolutnie nie eliminuje ryzyka nadwagi, nie zapobiega cukrzycy i chorobom krążenia, nie przyczynia się do lepszego funkcjonowania układu odpornościowego i neurologicznego, nie powoduje lepszego samopoczucia psychicznego, a przy tym trzeźwego spojrzenia na wiele otaczających nas spraw. Ostatnimi czasy otwarta przestrzeń nie radzi sobie z "filtracją" wirusów, zasłanianie otworów gębowych nie utrudnia wentylacji i jest zdrowe dla układu oddechowego i układu krążenia, a uprawianie sportu doprowadza do zawałów, wylewów i problemów z oddychaniem, czego najlepszym przykładem są zawodowi sportowcy. Nauka...
zobacz odpowiedzi (3)
gość (Ocena: 5) 12.01.2022 12:32
Skoro najbardziej idzie ,,zarazić się,, w sklepie, to po ch.uj są jeszcze otwarte ?! Dajcie pracownikom wolne, oczywiście odpłatnie, a otwórzcie linię zakupów online z dostawą do domu i tyle. Wszędzie jest koronaściemus tylko nie w sklepach..
odpowiedz
Nutella (Ocena: 1) 11.01.2022 14:30
Co za idiotyzmy
odpowiedz
alicja (Ocena: 5) 11.01.2022 14:21
Niby sport to zdrowie, ale tez boje się chodzić na siłownie, jednak jak się zmęczę znacznie szybciej oddycham itd. Zamówiłam sobie mini bieżnie do domu z polskiego geekbuying i puki sytuacja się nie uspokoi biegam i ćwiczę w domu
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 11.01.2022 12:02
No jasne. Ale manipulacja. Ale manipulacja! I co, zabronia ludziom niezaszczepionym robic zakupow?! To jest ludobostwo! Nigdy nie zaszczepie sie na covid. Jak ktos sie tak boi, niech nie uczeszcza w te miejsca.
zobacz odpowiedzi (7)

Polecane dla Ciebie