„Zespół stresu popandemicznego”. Coraz więcej osób cierpi na zaburzenia psychiczne

Psychiczne skutki pandemii odczuwa już co szósta osoba.
„Zespół stresu popandemicznego”. Coraz więcej osób cierpi na zaburzenia psychiczne
Fot. Pexels.com
14.01.2022

Koronawirus pochłonął już miliony istnień na całym świecie, a każdego dnia kolejne osoby dowiadują się o diagnozie albo są hospitalizowane. Ale pandemia odciska piętno także na naszym zdrowiu psychicznym. W obecnych realiach wiele osób jest narażonych na wyjątkowy stres, obniżony nastrój, a nawet stany lękowe oraz depresyjne.  

Zobacz również: Czy w 2022 roku nasze życie wróci do normy? Zdradza to jasnowidzka, która przewidziała pandemię

Potwierdzają to kolejne badania. Z jednego z ostatnich wynika, że samopoczucie mieszkańców krajów Unii Europejskiej stale się pogarsza. Nie inaczej jest w Polsce. 

Koronawirus. Czym jest zespół stresu popandemicznego?Fot. Unsplash

Koronawirus. Czym jest zespół stresu popandemicznego? 

Tak wynika z najnowszego badania OECD (Organisation for Economic Co-operation and Development, czyli Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju). Raport cytuje m.in. “Dziennik Gazeta Prawna”. 

Z badania dowiadujemy się, że jedna na sześć osób w UE odczuła psychiczne skutki pandemii, a średnio o jedną czwartą zwiększyły się zaburzenia depresyjne. Pierwsze niepokojące sygnały o pogarszającej się kondycji psychicznej pojawiły się jeszcze na początku 2020 roku. 

Wówczas szacowana częstość występowania objawów depresyjnych była ponad dwukrotnie wyższa w porównaniu ze stanem przed epidemią COVID-19 w co najmniej siedmiu krajach UE. Szczególnie dotknięte były trzy grupy - ludzie młodzi, osoby starsze oraz cierpiące na choroby przewlekłe. Jak podkreślają autorzy raportu OECD, który sprawdzał, jak państwa poradziły sobie z pandemią, w szczególności młodzi zgłaszali znacznie wyższy poziom lęku i depresji podczas pandemii w porównaniu z ogólną populacją 

- podaje “Dziennik Gazeta Prawna”. 

Publikacja zwraca uwagę także na pracę naukowców z Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Dowiadujemy się, że najwyższe nasilenie przygnębienia i niepokoju, związanego prawdopodobnie z ogromnymi zmianami w stylu życia i ograniczeniami w realizacji własnych potrzeb, odczuły osoby młode w wieku 18-24 lata, ale na dobrą sprawę żadna z grup wiekowych nie oparła się negatywnym skutkom pandemii. 

Zobacz również: Kto będzie narażony na depresję po pandemii? Psychiatrzy alarmują, że wkraczamy w fazę destrukcji

Polecane wideo

Horoskop na Nowy Rok dla 12 znaków zodiaku
Horoskop na Nowy Rok dla 12 znaków zodiaku - zdjęcie 1
Komentarze (5)
Ocena: 5 / 5
Brunetka (Ocena: 5) 16.02.2022 14:50
Niestety, wszyscy ucierpieliśmy ze względu na pandemię - nie tylko pod względem zdrowia fizycznego, ale także psychicznego. Uważam, że to przede wszystkim izolacja. Nie chodzi o tę niezbędną, konieczną w przypadku osób zakażonych, ale ogólną - lockdowny spowodowały, że jesteśmy dalej od innych ludzi, niż kiedykolwiek. Zamknięci w domach cierpimy ze względu na osamotnienie. Ja w pierwszych miesiącach pandemii wpadłam w taką depresję, że w końcu zadecydowałam się wybrać do terapeutki i teraz regularnie spotykam się z panią Anetą Kowalczyk z Psychologgii. Czasami mam spotkania online, czasami w gabinecie. Muszę przyznać, że to pomaga mi odzyskać równowagę emocjonalną, zwłaszcza kiedy zdarza mi się trudniejszy okres. Bywa, że mam wrażenie, że współcześnie wszyscy powinniśmy raz na jakiś czas skorzystać z takiego wsparcia.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 14.01.2022 16:43
No dosyć już z tymi oszustwami srowidami, ludzie chcą normalnie żyć !!!!
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 14.01.2022 11:55
Jak ludzie mają nie mieć zespołu stresu, stanów lękowych czy depresji jak wszędzie jebią im w głowach o tym koronaściemusie, straszą ich wyimaginowanym śmiercionośnym wirusem, który jest zwykłą grypą ?!! A media i politycy rozsiewają wirusa paniki bo im to na rękę, straszą lockdownami i policją, odbierają prawa człowieka każąc nosić szmaty na ryju, nie trzymają sie konstytucji itp. Idzie ochujeć. Ja też mam tego serdecznie dość i jestem już tym zmęczona !!!
zobacz odpowiedzi (2)

Polecane dla Ciebie