Nie chcesz zarazić się koronawirusem? Oto, gdzie powinnaś usiąść w autobusie

Okno, środek, a może przejście? Sprawdź, które siedzenie jest najbezpieczniejsze.
Nie chcesz zarazić się koronawirusem? Oto, gdzie powinnaś usiąść w autobusie
Fot. iStock
10.01.2022

Parę dni temu powitaliśmy nowy rok - niestety już trzeci, gdy towarzyszy nam pandemia koronawirusa. Do tej pory na całym świecie wirusem SARS-CoV-2 zaraziło się ponad 295 mln ludzi, a prawie 5,5 mln zmarło. 

Zobacz również: Szokujące prognozy naukowców. Do lutego Omikronem ma zakazić się niewyobrażalna liczba ludzi

Mimo szczepionek i przestrzegania zaleceń koronawirusem można zarazić się praktycznie wszędzie, zwłaszcza w miejscach publicznych, a także w środkach transportu. Ostatnio naukowcy sprawdzili jak uniknąć zakażenia podczas podróżowania autobusem. Wskazali siedzenia, które zwiększają ryzyko zachorowania oraz takie, które uchodzą za względnie bezpieczne. Gdzie usiąść w autobusie, aby nie zarazić się koronawirusem? 

Koronawirus. Wybór miejsca w autobusie a ryzyko zarażenia 

Takie badanie przeprowadzili naukowcy z organizacji IBM Research Europe. Ich eksperyment opisuje dziennik “The Jerusalem Post”. 

Jak czytamy, badacze skupili się na czynnikach, które wpływają na przenoszenie się wirusa w pojazdach transportu publicznego. Opracowany przez naukowców model uwzględnił takie elementy jak dynamika powietrza i kropel, parowanie oraz wpływ systemów wentylacyjnych. 

Eksperci zaprojektowali pojazd symulacyjny wykorzystujący układ 3-3 pasażerów w nieskończonych rzędach w prostokątnej przestrzeni. Następnie zbadano miejsca w rzędzie, aby sprawdzić, w którym miejscu występuje największe ryzyko przeniesienia wirusa. W eksperymencie nie uwzględniono czynników łagodzących, takich jak maseczki ochronne. 

Naukowcy odkryli, że kropelki powietrza wydzielane przez pasażerów siedzących przy oknie unosiły się dalej w górę pojazdu i tym samym w mniejszym stopniu atakowały przestrzeń innych pasażerów. W związku z tym środkowe siedzenie ma największe ryzyko przeniesienia infekcji. 

Z eksperymentu wynika, że najmniej narażonym siedzeniem ze wszystkich było to przy przejściu, ponieważ w tym miejscu system wentylacyjny najskuteczniej ściąga emitowane krople - były one natychmiast odfiltrowywane. 

W kolejnych modelach naukowcy chcą odtworzyć warunki, które lepiej odzwierciedlają różnorodność aktywności pasażerów w pojazdach transportu publicznego. Na tej podstawie chcą być w stanie doradzać w zakresie działań, projektowania i obsługi przyszłych systemów wentylacyjnych dla zapewnienia bezpieczniejszych warunków. 

Te symulacje koncentrowały się na pojazdach transportu publicznego, ale równie dobrze można je odnieść także do budynków komercyjnych lub mieszkalnych, placówek zdrowia, biur czy szkół 

- komentował autor badania, Carlos Pena-Monferrer. 

Weźmiecie pod uwagę te wnioski podczas podróżowania autobusem?

Zobacz również: Kiedy możemy spodziewać się końca pandemii? Według Pfizera wcale nie w przyszłym roku...

Polecane wideo

Horoskop: Ten miesiąc w 2022 roku będzie dla Ciebie najgorszy
Horoskop: Ten miesiąc w 2022 roku będzie dla Ciebie najgorszy - zdjęcie 1
Komentarze (3)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 11.01.2022 10:57
Przy zaszczepieniu 20 milionów ludzi w Polsce umiera z 38 milionów 30% zaszczepionych Polaków to znaczy że przy 100% zaszczepieniu będzie umierać 60% zaszczepionych
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 10.01.2022 10:41
Nie jeżdżę komunikacją miejską, tam jest ścisk i rzadko kto jest w maseczce. Wolę drożej zapłacić i jechać opti taxi z tylko z kierowcą, który nosi maseczkę albo ma pleksę. Dbam o swoje bezpieczeństwo, jest ono dla mnie ważne.
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie