Omikron objawia się na skórze? Oto zmiany, na które trzeba zwrócić uwagę

Jeśli je zauważyłaś, nie mamy dla Ciebie dobrych wieści.
Omikron objawia się na skórze? Oto zmiany, na które trzeba zwrócić uwagę
Fot. Unsplash
30.12.2021

Niedługo miną dwa lata od wybuchu pandemii koronawirusa. Gdy w marcu 2020 roku COVID-19 zaczął rozprzestrzeniać się po świecie i dotarł także do Polski mieliśmy nadzieję na to, że sytuacja szybko wróci do normy. Niestety, stało się zupełnie inaczej. 

Zobacz również: Omikron ma zupełnie nowe objawy. Jeden z nich pojawia się w nocy

Jakiś czas temu wirus ponownie zmutował i dziś zagraża nam jego kolejna, jeszcze bardziej zaraźliwa odsłona, czyli Omikron. Naukowcy odkryli, że ten wariant objawia się nieco inaczej niż pozostałe mutacje. Ostatnio do listy niepokojących symptomów dopisano zmiany skórne. Na jakie nietypowe objawy należy zwrócić uwagę? 

Koronawirus. Omikron objawia się również na skórze 

Wiele osób, które zaraziły się Omikronem doświadcza specyficznej wysypki skórnej. Tak wynika z danych zebranych przez aplikację ZOE COVID Symptom Study, która służy samoraportowaniu objawów i wspomaga prowadzenie badań epidemiologicznych. 

Jak czytamy, pacjenci covidowi zgładzają dwa rodzaje zmian skórnych wywołanych przez Omikron. Pierwsza to nagła wysypka w postaci guzków. Najczęściej atakuje dłonie oraz podeszwy stóp i jest bardzo swędząca. 

Druga odmiana to kłująca wysypka w postaci niewielkich, swędzących, czerwonych guzków. Może pojawić się w każdej części ciała, ale najczęściej występuje na łokciach, kolanach, a także na wierzchu dłoni i stóp. 

Zdaniem lekarzy pierwszy rodzaj zmian skórnych ustępuje dość szybko, podczas gdy drugi może się utrzymywać nawet przez kilka tygodni. Badania wykazały, że tego typu objawy mogą pojawić się nawet wtedy, gdy nie występują żadne inne symptomy związane z zakażeniem SARS-CoV-2.

Zobacz również: „Covidowe palce” i nieustająca czkawka. Najdziwniejsze objawy świadczące o zakażeniu COVID-19

Polecane wideo

Horoskop: Ten miesiąc w 2022 roku będzie dla Ciebie najgorszy
Horoskop: Ten miesiąc w 2022 roku będzie dla Ciebie najgorszy - zdjęcie 1
Komentarze (3)
Ocena: 3.67 / 5
gość (Ocena: 5) 29.01.2022 10:02
niech lekarze robiacy dzisiaj juz tylko za grabarzy zajma sie duszeniem u chorych a nie wysypkami, b ladnie dziala na covid propolis i brodziuszka wierzchowata takze amantadyna iverktyna hydrochoroquina generalnie wszystko odrobaczajace
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 10.01.2022 17:54
ruszyła machina anunaki działają 3/4 populacji ma iść z dymem
odpowiedz
gość (Ocena: 1) 30.12.2021 15:43
To teraz każdy z alergią ma covida :]
odpowiedz

Polecane dla Ciebie