Naukowcy opracowali szczepionkę na... starość. Czy już wkrótce będziemy w stanie zatrzymać wieczną młodość?

Pierwsze testy preparatu okazały się obiecujące.
Naukowcy opracowali szczepionkę na... starość. Czy już wkrótce będziemy w stanie zatrzymać wieczną młodość?
Fot. Unsplash
31.12.2021

Im jesteśmy starsi, tym bardziej podupadamy na zdrowiu. Przyczyna tego stanu rzeczy jest prosta – organizm starzeje się i zwyczajnie zaczyna brakować mu sił. Według ekspertów procesy starzenia można opóźnić m.in. poprzez odpowiednią dietę i aktywność fizyczną, ale koniec końców natury nie da się oszukać.  

Zobacz również: Czy wiesz, że człowiek może żyć nawet 150 lat? Naukowcy wymieniają 3 warunki, aby osiągnąć taki wiek

Ale czy na pewno? Zdaniem naukowców sposób na utrzymanie młodości jest możliwy i niewykluczone, że już niebawem będziemy w stanie zatrzymać czas. Badacze opracowali szczepionkę na starość, a jej pierwsze testy okazały się zaskakująco obiecujące. Czy wieczna młodość jest już tylko kwestią czasu? 

Powstała szczepionka przeciw starzeniu się. Wydłużyła życie myszy 

Szczepionka przeciw starzeniu się została opracowana przez naukowców z Uniwersytetu Juntendo w Tokio. Jak podaje portal livescience.com, preparat został już przetestowany na myszach. Co się okazało? 

Szczepionka skutecznie wyeliminowała z organizmów tych gryzoni starzejące się komórki, tym samym przedłużając ich życie, a także cofnęła oznaki niektórych chorób związanych ze starzeniem się.  

Podczas prac nad preparatem badacze skupili się na starzejących się komórkach śródbłonka naczyniowego, które wyścielają wnętrze tętnic, żył i naczyń włosowatych. Następnie przeanalizowali, które białka pojawiają się na powierzchni tych komórek w dużych ilościach - to właśnie one stały się celem dla szczepionki. Eksperci wybrali białko o nazwie GPNMB (glycoprotein non-metastatic melanoma protein B), które występuje w komórkach czerniaka, ale wraz z wiekiem akumuluje się również w niektórych tkankach i przyczynia do powstania innych chorób, w tym miażdżycy. 

Po podaniu myszom szczepionki, która usuwa GPNMB z organizmu okazało się, że objawy miażdżycy u gryzoni znacznie się zmniejszyły, a ich układ odpornościowy wykształcił przeciwciała przeciwko temu białku.  

Naukowcy sprawdzili też, czy szczepionka działa na ogólne oznaki starzenia się. W tym celu zaszczepiono myszy mające nieco ponad rok (średnia długość życia tych gryzoni to ok. 2 lata). Gdy zwierzęta skończyły 1,5 roku, przeanalizowano ich sprawność fizyczną. Okazało się, że zaszczepione osobniki były bardziej żwawe, natomiast te, którym podano placebo na starość poruszały się wolniej. Mało tego – gryzonie, którym podano preparat żyły nieco dłużej niż pozostałe, co sugeruje, że szczepionka może wydłużać życie. 

Wprawdzie wyniki testów przeprowadzonych na myszach są optymistyczne, pozostaje jednak pytanie czy taki preparat byłby bezpieczny dla ludzi. Odpowiedź mogą przynieść kolejne badania na zwierzętach, m.in. na ssakach naczelnych.  

Co sądzicie o takim eksperymencie? Myślicie, że szczepionka na starość wkrótce stanie się normą? 

Zobacz również: Tabletka, która zapobiega starzeniu się? To możliwe. Wkrótce zostanie przetestowana

Polecane wideo

Horoskop: Ta data w 2022 roku będzie dla Ciebie najszczęśliwsza
Horoskop: Ta data w 2022 roku będzie dla Ciebie najszczęśliwsza - zdjęcie 1
Komentarze (4)
Ocena: 5 / 5
olka (Ocena: 5) 31.01.2022 05:45
jeśli okaże się skuteczna to będzie dostępna dla wybranych a szary lud będzie skazany na starość
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 31.12.2021 20:25
Nie dla eksperymentow na zwierzetach! Niech robia eksperymenty na ochotnikach - ludziach i im placa! A nie torturuja bezbronne zwierzeta!
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 31.12.2021 19:19
A na HIV kiedy?
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 31.12.2021 17:17
szkoda, że jak już by to weszło to użytku, to będę stara jak Małgorzata Rodzenek.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie