Komisja Europejska dopuściła do obrotu piątą szczepionkę przeciwko COVID-19

Sprawdź, o jakim produkcie mowa i ile dawek będzie wymagać.
Komisja Europejska dopuściła do obrotu piątą szczepionkę przeciwko COVID-19
Zdjęcie autorstwa Artem Podrez z Pexels
23.12.2021

Jeszcze do zeszłego weekendu w Unii Europejskiej stosowane były cztery szczepionki przeciwko COVID-19. Od poniedziałku grono to poszerza się o piątą propozycję. Co wiemy na temat nowej szczepionki przeciwko koronawirusowi?

Przeczytaj też: Czy będzie czwarta i piąta dawka szczepionki? Pfizer nie ma wątpliwości

Szczepionka Nuvaxovid dopuszczona do obiegu w Unii Europejskiej

Używanie szczepionki Nuvaxovid zarekomendowane zostało przez Europejską Agencję Leków. Natomiast Komisja Europejska zdecydowała, że preparat ten będzie dostępny na terenie Unii. O postanowieniu tym poinformowała na Twitterze Ursula von der Leyen.

"Dzięki pięciu zatwierdzonym szczepionkom UE dysponuje zróżnicowanym portfolio, opartym zarówno na nowatorskich technologiach, takich jak mRNA oraz klasycznych, opartych na białkach, tak jak Novavax" - napisała szefowa KE.

Co dziś wiemy na temat tej szczepionki? Przede wszystkim jest ona przeznaczona dla osób powyżej 18. roku życia. Wiadomo też, że preparat ten wykazuje 90 procent skuteczności. Jest to produkt amerykański, oparty na białku. Działa on na podobnej zasadzie jak znane szczepionki przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B lub tężcowi.

Ile dawek tej szczepionki trzeba podać? Dwie. A co z działaniami niepożądanymi? Tutaj warto nastawić się na łagodne lub umiarkowane dolegliwości, które samoistnie ustąpią po kilku dniach. Mowa tutaj przede wszystkim o bólu w miejscu wstrzyknięcia, bólu mięśni, głowy, zmęczeniu, nudnościach, wymiotach czy złym samopoczuciu.

Pierwotny szczep SARS-CoV-2 i niektóre warianty wzbudzające obawy, takie jak alfa i beta, były najczęstszymi szczepami wirusowymi krążącymi w trakcie badań. Obecnie dostępne są ograniczone dane dotyczące skuteczności leku Nuvaxovid wobec innych budzących obawy wariantów, w tym omikron – można przeczytać w oświadczeniu Europejskiej Agencji Leków.

Zobacz także: Ten znak zodiaku szczepi się najczęściej, a ten - najrzadziej

Polecane wideo

Horoskop tygodniowy 27.12. - 2.01.
Horoskop tygodniowy 27.12. - 2.01. - zdjęcie 1
Komentarze (7)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 27.12.2021 09:38
Z wirusem można było się bardzo szybko rozprawić. Nie wprowadzając obostrzeń przy pierwszej fali spowodowało by to szybkie przechorowanie i uodpornienie stadne. Ale cóż, tutaj chodzi o jak najdłuższe przeciąganie jak w kosciele, nie sztuk uzbierać tylko zbierać.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 24.12.2021 00:55
W du.pe sobie niech je wsadzą
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 23.12.2021 10:55
Oczywiście będzie i 10 dawka bo to im się opłaca, największe przekręty finansowe są właśnie teraz i zwalanie podwyżek na srovid. Im dłużej plandemia będzie trwała tym więcej oni zarobią.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 23.12.2021 07:49
Czy oni moga sobie spojrzec w twarz przy goleniu?
zobacz odpowiedzi (3)

Polecane dla Ciebie