„Jedzenie ma zgniły smak”. TikTokerzy zmagają się z nietypowymi skutkami koronawirusa

U wielu z nich ta przypadłość utrzymuje się nawet przez 10 miesięcy.
„Jedzenie ma zgniły smak”. TikTokerzy zmagają się z nietypowymi skutkami koronawirusa
Fot. TikTok.com (@shleeeeeeeeee/@mamafreberg)
24.11.2021

Początkowo za objawy koronawirusa uważano przede wszystkim suchy kaszel, gorączkę, katar, przewlekłe zmęczenie oraz bóle mięśni. Z tego względu łatwo było pomylić zakażenie ze zwykłym przeziębieniem czy grypą.

Zobacz również: Pokazał, jak działa COVID-19. To najdziwniejszy objaw koronawirusa

Później do listy symptomów dopisano również utratę węchu i smaku. Jedno z badań sugeruje, że ta przypadłość może dotyczyć nawet 86 proc. chorych na COVID-19. U niektórych te zmysły powracają szybciej, u innych niestety dłużej.

W ostatnim czasie osoby, które straciły węch i smak przez koronawirusa informują o jeszcze jednej istotniej zmianie, jaką wywołała u nich choroba. Ozdrowieńcy skarżą się na to, że jedzenie ma nieprzyjemny zapach i smak - porównują go do zgniłych jajek, a nawet do ścieków i fekaliów.

Parosmia. Zaburzenie węchu i smaku po koronawirusie

Na TikToku zaroiło się od filmików opatrzonych hashtagiem #parosmiapostcovid. Ich autorami są przede wszystkim ozdrowieńcy, którzy doświadczają wyjątkowo nieprzyjemnego powikłania po przebytej chorobie.

Chodzi o parosmię, czyli zaburzenie węchu polegające na tym, że pacjent odczuwa różne zapachy zupełnie inaczej, niż pachną one w rzeczywistości – zamiast przyjemnego zapachu świeżego posiłku, osoba obarczona tym problemem może odczuwać np. swąd spalenizny czy woń zgnilizny.

@shleeeeeeeeee

Have you heard of this?? #parosmia #parosmiapostcovid #parosmiaawareness #fooddance

♬ Я буду ебать - MOREART

Pewna internautka podzieliła się historią swojego syna, który jakiś czas temu pokonał koronawirusa.

Mówi, że jedzenie smakuje jak ścieki i fekalia, a woda – jak zgniłe jajka. Ciągle wymiotował. Tak działo się nie tylko w przypadku jedzenia. Podobnie było w supermarketach, nudności wywoływał u niego także zapach przejeżdżających samochodów.

Inni internauci zamieszczają na TikToku nagrania, na których pokazują, jak są w stanie jeść posiłki tylko po tym, jak umieszczą na nosach klamerki - dzięki temu nie czują nieprzyjemnego zapachu, ale smak spożywanych dań wciąż pozostawia wiele do życzenia.

@mamafreberg

I miss the smell of my kids the most, and dream of food 🥺 #parosmia #parosmiapostcovid #SoundcoreGoForGold

♬ original sound - 🍒

@shleeeeeeeeee

don’t even get me started on the smell of coffee 🤢🤢 #parosmia #covid #parosmiapostcovid #parosmiasupport

♬ original sound - 🍒

U wielu ozdrowieńców parosmia utrzymuje się naprawdę długo, bo nawet ponad 10 miesięcy. Zdaniem ekspertów ta przypadłość jest nie tylko niezwykle frustrująca, ale także może przełożyć się na nasze samopoczucie i zdrowie psychiczne.

(Smaki i zapachy – przyp. red.) pozwalają nam cieszyć się jedzeniem, a także rozpoznawać niebezpieczeństwo, np. w przypadku dymu. Te zmysły są powiązane z naszą pamięcią - pamiętamy np. jak pachniały perfumy naszej mamy czy babci. W zależności od nasilenia ta przypadłość może powodować niezadowolenie i frustrację, ale także wywoływać niepokój i stany lękowe

- mówił dr Richard Olandi z University of Utah, cytowany przez portal yourtango.com.

Słyszeliście o takich powikłaniach po przebytym koronawirusie albo doświadczyliście ich na własnej skórze?

Zobacz również: TikTokerzy znaleźli sposób, jak przywrócić zmysły po przejściu COVID-19. „Każdy, kto nie ma węchu, musi to zrobić”

Polecane wideo

Najnudniejsze znaki zodiaku. Przebywanie w ich towarzystwie bywa prawdziwą torturą
Najnudniejsze znaki zodiaku. Przebywanie w ich towarzystwie bywa prawdziwą torturą - zdjęcie 1
Komentarze (3)
Ocena: 5 / 5
Andzia (Ocena: 5) 12.01.2022 20:07
Sama wiem po sobie, że skutki mogą się ciągnąć miesiącami i trzeba szukać różnych sposobów, aby sobie pomóc. Stosowałam domowe sposoby podobne do tych, które pomagają na przeziębienie. Jedyną nowością był spray Virostop do gardła, który nawilżał i łagodzi ból gardła.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 25.11.2021 15:34
to nie koronawirus tylko spierdolenie umysłowe od tiktoka
odpowiedz
Lexi (Ocena: 5) 25.11.2021 00:24
No tak, u mnie jest tak że dosłownie mam co jakiś czas error w zmyśle węchu i nagle przez parę godzin nic nie czuję oprócz naprawdę mocnych zapachów typu ryba, czosnek itp... potem to wraca do normy. Są też pewne bardzo delikatne zapachy które teraz dla mnie pachną nieprzyjemnie (np. Uwielbiany przeze mnie wcześniej krem o pięknym delikatnym zapachu róż teraz wg mnie pachnie jak jakis chemiczny zapach od dentysty). Cóż, trzeba z tym żyć..
odpowiedz

Polecane dla Ciebie