Bierzesz leki? Pod żadnym pozorem nie łącz ich z tymi produktami!

Tego typu jedzenie może wpłynąć na ich działanie.
Bierzesz leki? Pod żadnym pozorem nie łącz ich z tymi produktami!
Zdjęcie autorstwa ready made z Pexels
12.11.2021

Zażywając leki wiemy, że najlepiej jest popijać je niegazowaną, letnią wodą. Wówczas taka tabletka ma szansę wchłonąć się w prawidłowy sposób i zadziałać z odpowiednią siłą. Czy wiesz jednak, że nie tylko napój ma znaczenie. Ważne jest także, co jemy w trakcie przyjmowania medycznych preparatów. Dlaczego? Podobnie jak w przypadku płynów – niektóre produkty spożywcze mogą wchodzić w interakcję z lekami, a co za tym idzie, wpływać na ich działanie.

Przeczytaj też: Produkty spożywcze, których nie lubi Twój żołądek. Będzie Cię po nich bolał brzuch

Z jakim jedzeniem nie można przyjmować leków?

Istnieją leki, które powinno się przyjmować wraz z posiłkami. Nie można jednak wówczas wkładać na talerz obojętnie czego. Jakie artykuły spożywcze znajdują się więc na czarnej liście? Przedstawiamy największych wrogów tabletek.

Zażywając preparaty medyczne, unikaj tłuszczy, ponieważ mogą one nasilać działanie leku. Szczególnie zwracaj na to uwagę, gdy zażywasz tabletki na astmę.

Antysprzymierzeńcem jest też błonnik, który z kolei osłabia działanie leku. Jest to informacja szczególnie istotna dla osób, które cierpią na niewydolność krążenia czy łykają środki przeciwdepresyjne.

Gdy zażywasz medykamenty, unikaj też dojrzewających szynek i serów. A wszystko dlatego, że zawierają one tyraminę, której metabolizowanie mogą zahamować niektóre leki na depresję. Wówczas grożą ci zawroty głowy czy wzrost ciśnienia krwi.

Na końcu listy umieszczamy nabiał. Sery czy jogurty osłabiają działanie leków. Odpowiedzialne są za to jony wapnia. Zapamiętaj tę informację szczególnie, gdy bierzesz antybiotyki.

Polecane wideo

Gwiazdy, które mają bardzo słaby wzrok. Nawet minus 18 dioptrii!
Gwiazdy, które mają bardzo słaby wzrok. Nawet minus 18 dioptrii! - zdjęcie 1
Komentarze (1)
Ocena: 1 / 5
gość (Ocena: 1) 12.11.2021 20:14
Po co się tutaj bawić w znachora, skoro w aptekach są farmaceuci, specjaliści w tej dziedzinie, a nie jakiś nawiedzony reporter, który nie wie, o czym pisze?
odpowiedz

Polecane dla Ciebie