Jak szybko wyleczyć sylwestrowego kaca?

Przez zmęczenie i kaca zwykle chcemy jak najszybciej zapomnieć o imprezie sylwestrowo-noworocznej. Bawiąc się, pozwalamy sobie na więcej, skoro to taka wyjątkowa i jedyna noc w roku. Tańczymy bez opamiętania, pijemy różne drinki, a impreza zazwyczaj kończy się nad ranem.
Jak szybko wyleczyć sylwestrowego kaca?
01.01.2010

Przez zmęczenie i kaca zwykle chcemy jak najszybciej zapomnieć o imprezie sylwestrowo-noworocznej. Bawiąc się, pozwalamy sobie na więcej, skoro to taka wyjątkowa i jedyna noc w roku. Tańczymy bez opamiętania, pijemy różne drinki, a impreza zazwyczaj kończy się nad ranem.

Podstawowym problemem jest zmęczenie, powinniśmy pamiętać, żeby maksymalnie się wyspać. Pozwolimy wtedy organizmowi w spokoju przetrawić alkohol. Przed snem i w trakcie, trzeba pamiętać o uzupełnianiu płynów. Najlepiej przy łóżku postawić sobie butelkę wody, aby nie musieć za każdym razem wstawać. Przed snem polecamy do wypicia napój izotoniczny (Isostar) albo inny napój dla sportowców (Powerade, Getorade), który dostarczy składniki mineralne, jakich organizm pozbył się podczas wysiłku.

Jeśli obudzimy się z bólem głowy, zafundujmy sobie wysiłek. Trzeba się, co prawda, do niego zmusić, ale przynosi efekty. Resztki alkoholu wypocimy z organizmu. Na sam ból głowy najlepsze będą tabletki, przyspieszą powrót do równowagi. Trzeba też zadbać o cerę, która po takiej nocy wygląda na zmęczoną. Sprawdź, jak sprawić, by wyglądała zdrowo i świeżo.

Pijąc soki i napoje, powinniśmy zwrócić uwagę na te, zawierające potas i magnez, na przykład sok pomidorowy (alkohol wypłukuje te pierwiastki z organizmu). Tradycyjne metody mówią o wypiciu soku z kapusty, kefiru albo leczeniu się tym, czym się struło (to metoda dla najbardziej zaprawionych w bojach, której nikomu nie polecamy).

Dobrą metodą są prysznice - na przemian zimny i gorący. Mogą o ich skuteczności poświadczyć osoby, które odwiedziły izbę wytrzeźwień. Ciepła woda rozluźnia mięśnie i ułatwia zasypianie, a zimna usuwa zmęczenie i daje orzeźwienie.

Trzeba pamiętać, że alkohol utrzymuje się w organizmie przez wiele godzin, jeszcze po imprezie, dlatego nie wolno prowadzić samochodu od razu, a nawet po kilkugodzinnym śnie. Na stronach internetowych można znaleźć kalkulatory, które obliczają mniej więcej ilość alkoholu we krwi, biorąc pod uwagę jego moc, naszą wagę i czas, jaki upłynął od spożycia.

Podczas samej imprezy, lepiej nie przesadzać z ilością alkoholu, dobrze się ograniczyć i dużo się ruszać - pozwoli to pozbywać się promili już w trakcie zabawy. Aby uniknąć dużego kaca, lepiej nie mieszać różnego rodzaju alkoholów (win z wódką, szampanem, ginem, kolorowymi likierami). Swoistym dolaniem oliwy do ognia może być wypicie o północy kilku kieliszków szampana albo wina musującego.

Według naukowców, nasilanie się kaca idzie w połączeniu z ilością metanolu w alkoholu. Proporcjonalnie najmniej ma go spirytus, potem wódki czyste wysoko gatunkowe, whisky, koniaki. Najwięcej jest go w winie. Większy ból głowy spowodowany jest też przez przebywanie w dusznych, zazwyczaj zadymionych pomieszczeniach. Jeszcze gorzej jest, gdy palimy. Wtedy wszystko się potęguje.

Na rynku, w ostatnim czasie, pojawiło się sporo preparatów, które mają zabezpieczać przed kacem. Jednak należy pamiętać, by zażywać je przed imprezą, a nie w trakcie. Ich skuteczność nie jest potwierdzona, część osób jest nimi zachwycona, a u niektórych tylko potęguje uczucie kaca.

Natasza Lasky

Zobacz także:

Czas noworocznych obietnic

Co najczęściej postanawiamy? Przede wszystkim – co na pewno nie będzie zaskoczeniem – że schudniemy. Takim obietnicom sprzyja świąteczne obżarstwo i wynikające z niego często niezadowolenie z sylwestrowego wyglądu.

Niezbędnik stylowej narciarki, część 1

Niezbędnik stylowej narciarki, część 2

 

Polecane wideo

Komentarze (81)
Ocena: 5 / 5
over the rainbow (Ocena: 5) 27.06.2018 14:32
Zgadzam sie z Roztanczona! tylko ze ja z tej firmy wolę 'refresh' czy jakos tak. te smoothiesy sa pyyszne! :)
odpowiedz
roztańczona23 (Ocena: 5) 30.12.2017 21:58
Spróbujcie sobie smoothies z firmy Rabenhost. Przed imprezą do lodówki włozyć, żeby się schłodziły a na rano jak znalazł! Odtruwają organizm, szczególnie ten "Detox" i szybko stawiają na nogi. Wiem, co mówię;)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 26.08.2012 08:47
sok z ogurkuw
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 24.01.2010 04:11
„Papilocie! Mam 22 lata, za rok wyznaczoną datę ślubu.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 23.01.2010 11:17
„Papilocie! Mam 22 lata, za rok wyznaczoną datę ślubu.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie