Czym nie powinno się popijać leków? Publikujemy czarną listę

Jeśli masz możliwość, zawsze stawiaj na wodę.
Czym nie powinno się popijać leków? Publikujemy czarną listę
Zdjęcie autorstwa Karolina Grabowska z Pexels
07.11.2021

Czym zazwyczaj popijasz leki? Spokojnie, nie ty jedna sięgasz po napój, który akurat znajduje się pod ręką. I o ile jest to woda, nie ma problemu. Jeśli jednak wybierasz filiżankę kawy, sok cytrusowy czy colę, możesz w taki sposób sprawić, że preparaty „zmienią” swoje działanie.

Przeczytaj też: Wypijasz rano filiżankę kawy i dalej chce ci się spać? Sprawdź, dlaczego może się tak dziać

Leki – czym ich nie popijać?

Jak już wspomniałyśmy, leków nie można popijać byle czym. Najlepszą opcją zawsze będzie niegazowana woda o pokojowej temperaturze. Pijąc ją w żaden bowiem sposób nie wpłyniesz na działanie preparatów. Dlaczego w ogóle warto popijać tabletki? Jednak kwestia to łatwiejsze połknięcie, druga – niekiedy bywa tak, że płyn pomaga rozłożyć preparat i przyspieszyć działanie preparatu. Pamiętaj jednak, że są i takie tabletki, które powinno się popijać tylko niewielką ilością wody. Informacje tego typu znajdziesz zawsze na opakowaniu lub ulotce.

Zastanawiasz się jednak, co zrobić jeśli akurat nie mamy wody? Wówczas na pewno nie sięgaj po pierwszy lepszy napój. Których produktów trzeba unikać? Poniżej przedstawiamy te, które mogą negatywnie wpłynąć na działanie leku.

Jeśli masz do połknięcia tabletkę, pod żadnym pozorem nie sięgaj po szklankę czy kieliszek z alkoholem. Po pierwsze osłabisz działanie tabletki, po drugie możesz doprowadzić do naprawdę przykrych zdrowotnie konsekwencji. Ponadto obie substancje (lek i alkohol) pozostaną dłużej w organizmie i większym natężeniu.

Szkodliwe są również energetyki, a w szczególności te, które posiadają w swoim składzie guaranę. Substancja ta wchodzi bowiem w silne reakcje z większością leków i wpływa na ich działanie.

Z kolei kawa i herbata powodują, że tabletkę trudniej jest wchłonąć. Sprawiają też, że działa ona mniej intensywnie. Podobnie zresztą zadziała też mleko.

Co jeszcze znajduje się na czarnej liście? Cytrusowe soki, a w szczególności napój grejpfrutowy. Tego typu produkt powoduje, że tabletki nie ulegają koniecznym przemianom w procesie trawienia. Przez to możesz mieć problem z ich prawidłowym wydaleniem. Nie musimy pisać, że może to prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji?

Polecane wideo

Gwiazdy, które mają bardzo słaby wzrok. Nawet minus 18 dioptrii!
Gwiazdy, które mają bardzo słaby wzrok. Nawet minus 18 dioptrii! - zdjęcie 1
Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 08.11.2021 09:06
Leki popijam mineralną cisowianką żadną kawą nie daj Boże czy gazowanymi napojami
odpowiedz

Polecane dla Ciebie