Napaść seksualna to nie tylko trauma. Może wywołać trwałe i poważne zmiany w mózgu

A te przekładają się na problemy ze zdrowiem.
Napaść seksualna to nie tylko trauma. Może wywołać trwałe i poważne zmiany w mózgu
Fot. iStock
27.09.2021

87 proc. Polek doświadczyło jakiejś formy molestowania seksualnego. Ponad 20 proc. zostało zgwałconych. Prawie 92 proc. ofiar gwałtu nie zgłosiło go policji. 31,7 proc. spraw, które trafiły do sądu zakończyło się karą w zawieszeniu dla sprawcy. Te zatrważające statystyki dobitnie ukazują, że w Polsce kultura gwałtu wciąż ma się dobrze, a oprawcy są stawiani ponad ofiarami.

Zobacz również: Gwałt jako brak zgody na stosunek? Polacy popierają tę definicję. Przełomowy raport Amnesty International

Napaść na tle seksualnym to nie tylko niewyobrażalna trauma, z którą kobiety najczęściej są pozostawiane same sobie. W wielu przypadkach to także samotność, napiętnowanie i osądzanie, wstyd, a nawet nienawiść do samej siebie i odarcie z chęci do życia.

Ale molestowanie seksualne wyrządza olbrzymią szkodę nie tylko na psychice. Może również spowodować trwałe i poważne zmiany w mózgu, które przekładają się na problemy ze zdrowiem.

Napaść seksualna prowadzi do poważnych zmian w mózgu

Tak wynika z badania przeprowadzonego przez naukowców z University of Pittsburgh. Jak podaje CNN, kobiety, które przeżyły napaść na tle seksualnym są w większym stopniu narażone na uszkodzenia mózgu, które są powiązane z zanikiem funkcji poznawczych, demencją czy udarem.

Może się tak stać zarówno w wyniku molestowania w dzieciństwie, jak i w dorosłym życiu. Bazując na dostępnych danych populacyjnych wiemy, że większość kobiet doświadcza napaści seksualnej we wczesnym okresie dojrzewania i na wczesnym etapie dorosłości. Są to prawdopodobnie doświadczenia, których efekty objawiają się w późniejszym życiu

- mówiła Rebecca Thurston, jedna z autorek raportu.

CNN informuje, że wcześniejsze badania na ten temat wykazały, iż trauma na tle seksualnym jest powiązana z podwyższonym poziomem trójglicerydów oraz podwyższonym ciśnieniem w średnim wieku, powoduje też trzykrotnie większe ryzyko powstania blaszki miażdżycowej. Wszystkie te czynniki są kluczowe dla rozwoju chorób serca.

Rebecca Thurston przeprowadziła podobne badanie już w roku 2018. Wówczas okazało się, że kobiety, które zgłosiły napaść na tle seksualnym są trzy razy bardziej narażone na depresję i dwa razy bardziej narażone na wystąpienie stanów lękowych i bezsenności niż kobiety, które nie przeżyły takiej traumy.

Jednocześnie autorka raportu apeluje do wszystkich kobiet, które doświadczyły gwałtu lub molestowania seksualnego, aby nie ukrywały tego faktu przed lekarzami.

Bezwzględnie podziel się tą informacją ze swoim lekarzem. To nie twoja wina, więc podziel się tą częścią historii, na którą jesteś gotowa. To bardzo ważne informacje, które mają wielki wpływ na twoje zdrowie fizyczne, a także stan emocjonalny.

Zobacz również: Kolejny kraj walczy z „upskirtingiem” i „downblousingiem”. Będą traktowane jak przestępstwo

Polecane wideo

„Jesteś pewna, że ci się nie podobało?”. Kobiety wyznały, jakie słowa usłyszały po gwałcie
„Jesteś pewna, że ci się nie podobało?”. Kobiety wyznały, jakie słowa usłyszały po gwałcie - zdjęcie 1
Komentarze (4)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 28.09.2021 00:16
Nie tylko napaś seksualna może powodować zmiany w mózgu. U żołnierzy, zakładników lub ofiar klęsk np. żywiołowych mogą nastąpić trwałe oraz poważne zmiany w mózgu. Dlatego potrzebna jest terapia, przepracowanie lęku. Nie dziwie się że potem człowiek nie jest w stanie zaufać niczemu oraz nikomu. Co z kolei może prowadzić do auto destrukcyjnego zachowania.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 27.09.2021 13:40
Co piąta kobieta w Polsce została zgwałcona?! Straszne. Powinno się o tym głośno mówić. Kiedy mnie to spotkało, mój brat stwierdził, że przecież nic złego się nie stało, że pewnie było mi nawet przyjemnie. Dopiero później zrozumiał i mnie przeprosił, ale przerażające jest to, że pewnie dużo nastolatków myśli tak samo, dlatego media powinny głośno mówić o tym, że gwałt jest zły i winny jest tylko i wyłącznie chłopak. Niestety prokuratorzy też w większości przypadków uważają, że nic takiego się nie stało i sprawę umarzają. Naprawdę powinno się bardziej uświadamiać społeczeństwo. Być może wtedy tych ofiar byłoby mniej, a możecie mi wierzyć, że coś takiego naprawdę zostaje z kobietą na całe życie, też przez brak zrozumienia i wsparcia ze strony najbliższych.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 27.09.2021 09:57
Powiedzieć i tym lekarzowi żeby usłyszeć, że samej jest się winną. Nie dziękuję. Niestety w Polsce nadal chętnie to na ofiary przerzuca się odpowiedzialność, mimo że najczęściej napastnikiem jest ktoś przy kim ofiary miały prawo czuć się bezpiecznie.
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie