Najgorsze rzeczy, które dzieją się z Twoim organizmem, gdy zarywasz noc

Do łóżka marsz!
Najgorsze rzeczy, które dzieją się z Twoim organizmem, gdy zarywasz noc
Fot. Unsplash (Mathilde Langevin)
16.09.2021

Kilka zarwanych nocy z rzędu nie brzmi bardzo problematycznie, szczególnie jeśli na horyzoncie masz na przykład dwa dni, podczas których możesz odespać zmęczenie, prawda? Cóż, okazuje się, że jest to bardzo błędne założenie i jeden weekend nie wystarczy, by nadrobić „senne zaległości”. Nie wierzysz? Potwierdzają to naukowe badania.

Przeczytaj też: Wypijasz rano filiżankę kawy i dalej chce ci się spać? Sprawdź, dlaczego może się tak dziać

Niewyspanie - jakie są jego konsekwencje i jak długo możemy je odczuwać?

Czy wiesz właściwie, jakie są skutki niewyspania i jak długo możemy je odczuwać? Tę kwestię wzięli pod lupę badacze z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jak wyglądało ich badanie? 23 respondentów monitorowano przez 21 dni (brano pod uwagę EKG, pracę mózgu i wykonywano test Stroopa). Te trzy tygodnie podzielono jednak na okresy. W pierwszym, który trwał 4 dni, uczestnicy eksperymentu spali tyle godzin, ile potrzebowali. Wyniki, które pozyskano po pływie tego czasu pokazywały stan, do którego można było się odnosić. Później przez 10 dni badani spali o 30% krócej, niż wynosiło ich zapotrzebowanie. Przez ostatni tydzień sprawdzano natomiast, jak środkowy etap wpłynął na ich organizmy.

Przeczytaj też: Czterodniowy tydzień pracy i urlop menstruacyjny. Polska firma wprowadza przełomowe zmiany

Do jakich wniosków doszli eksperci? Okazało się, że badanie udało się ukończyć tylko 13 osobom – część z tych, którzy odpadli z eksperymentu, nie była w stanie poradzić sobie z tak małą dawką snu przez 10 dni. Wśród tych, którzy pozostali, znajdowały się zarówno osoby, które lepiej funkcjonują nad ranem, jak i ci, który najbardziej wydajni są wieczorami. Jednakże w obu przypadkach wyniki badań wykonywane w ostatniej fazie testów wykazały, że w czasie, gdy dawka snu była mniejsza, wszystkie parametry ulegały pogorszeniu.

Jaka jeszcze ważna informacja płynie z eksperymentu krakowskich uczonych? Okazuje się, że konsekwencje, jakie niósł ze sobą niedobór snu, czyli na przykład gorsza koncentracja i pamięć, zaburzenie rytmu dobowego i senność, nie znikają dzień czy dwa po tym, jak zaczniemy się wysypiać. Prawidłowe parametry pojawiają się bowiem dopiero po tygodniu regeneracji.

Zaskoczona?

Polecane wideo

Izabella Scorupco pochwaliła się córką. Julia ma 24 lata i zachwyca urodą
Izabella Scorupco pochwaliła się córką. Julia ma 24 lata i zachwyca urodą - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie