Tabletka, która zapobiega starzeniu się? To możliwe. Wkrótce zostanie przetestowana

Eliksir młodości jest coraz bliżej?
Tabletka, która zapobiega starzeniu się? To możliwe. Wkrótce zostanie przetestowana
Fot. Unsplash
16.07.2021

Za najstarszą osobę w historii ludzkości uchodzi Francuzka Jeanne Calment, która zmarła mając 122 lata i 164 dni. To naprawdę imponujący wiek, ale zdaniem naukowców wcale nie jest to górna granica, jakiej jesteśmy w stanie dożyć.  

Zobacz również: Czy wiesz, że człowiek może żyć nawet 150 lat? Naukowcy wymieniają 3 warunki, aby osiągnąć taki wiek

Niestety im jesteśmy starsi, tym bardziej podupadamy na zdrowiu. Przyczyna tego stanu rzeczy jest prosta – organizm starzeje się i zaczyna zwyczajnie brakować mu sił. Według ekspertów procesy starzenia można opóźnić m.in. poprzez odpowiednią dietę i aktywność fizyczną, ale koniec końców natury nie da się oszukać. 

Ale czy na pewno? Zdaniem naukowców sposób na utrzymanie młodości jest możliwy i niewykluczone, że już niebawem będziemy w stanie zatrzymać czas. 

Amerykańskie wojsko przetestuje tabletkę powstrzymującą starzenie 

Jak podaje serwis futurism.com, Amerykanie pracują nad specjalną tabletką, która ma hamować procesy starzenia albo minimalizować jego skutki. Testy nad preparatem mają być przeprowadzone przez United States Special Operations Command (SOCOM), czyli amerykańskie wojskowe siły specjalne. 

Zakończyliśmy przedkliniczne badania bezpieczeństwa i dawkowania w oczekiwaniu na kolejne testy wydajności w roku podatkowym 2022 

- powiedział dowódca marynarki wojennej Tim Hawkins, rzecznik SOCOM. 

Według amerykańskich mediów już w przyszłym roku tabletka przeciwstarzeniowa ma być testowana na żołnierzach. Preparat ma nie tylko hamować procesy starzenia, ale także sprawić, że mundurowi będą bardziej wydajni podczas misji, a także dłużej przydatni do służby wojskowej. Hawkins dodał, że od roku 2018 jego jednostka wydała na prace nad tabletką przeciwstarzeniową ok. 2,8 mln dolarów. 

Jak działa lek, który miałby zatrzymać ludzką młodość? Kluczem do sukcesu może być dinukleotyd nikotynamidoadeninowy (NAD+). Ten związek organiczny pełni ważną rolę w procesie oddychania komórkowego, a tym samym ma kluczowe znaczenie dla funkcjonowania wszystkich żywych komórek. Gdy poziom NAD+ w organizmie jest niski dochodzi do dysfunkcji mitochondriów komórkowych, a w konsekwencji zaczynamy doświadczać stanów zapalnych oraz chorować. Z wiekiem w ludzkim organizmie stopniowo ubywa NAD+, co sprawia, że zaczynamy się starzeć, a nasze komórki tracą zdolność do regeneracji. 

Wstępne badania wykazały, że zwiększenie poziomu NAD+ może zahamować procesy starzenia, a także odmłodzić mitochondria. Jeżeli testy preparatu okażą się pozytywne, tabletka przeciwstarzeniowa mogłaby nawet trafić na rynek i stać się dostępna dla wszystkich. 

Zobacz również: Jedzenie, które... postarza. Oto produkty, które powinny zniknąć z Twojego menu

Polecane wideo

Jest tak piękna, że mężczyźni boją się do niej podejść. Ale nie zawsze tak wyglądała
Jest tak piękna, że mężczyźni boją się do niej podejść. Ale nie zawsze tak wyglądała - zdjęcie 1
Komentarze (4)
Ocena: 3.75 / 5
gość (Ocena: 5) 03.01.2022 03:26
Eliminować tego, który wymyślił starość i śmierć!
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 31.12.2021 13:32
to pewnie dla wszystkich będzie tylko w teorii a cena tak wysoka że kupią ten środek odmładzający tylko ci na szczycie piramidy świata. Tym bardziej że przecież w minionych latach sporo mówili że za dużo ludzi na na ziemi. To jak taki środek odmładzający może być dostępny dla wszystkich?
odpowiedz
Murgiel (Ocena: 3) 02.11.2021 10:13
A nie jest to adrenochrom? Bo chazarstwo to wstrzykuje pod oko.
odpowiedz
Nutella (Ocena: 2) 16.07.2021 14:40
Co za brednie
odpowiedz

Polecane dla Ciebie