Zaskakujący skutek uboczny szczepienia na COVID. Z tej informacji ucieszą się zwłaszcza mężczyźni

Czy to zachęci ich do przyjęcia szczepionki?
Zaskakujący skutek uboczny szczepienia na COVID. Z tej informacji ucieszą się zwłaszcza mężczyźni
Fot. Pexels.com
30.06.2021

Gdy preparaty przeciwko koronawirusowi zostały dopuszczone do użytku, do punktów szczepień zaczęły ustawiać się wielogodzinne kolejki, a systemy rejestracji doznawały przeciążenia. Mnóstwo osób starało się zapisać na swoje szczepienie w możliwie najwcześniejszym terminie. Jednak z czasem zainteresowanie szczepionkami na COVID-19 zaczęło spadać. W systemach rejestracji dostępnych jest całe mnóstwo wolnych terminów, a nowych chętnych nie przybywa. 

Zobacz również: Niespodziewane skutki uboczne szczepionki na COVID-19. Kobiety zauważają dziwne zmiany w swoim okresie

Rządy poszczególnych krajów starają się zachęcić nieprzekonanych obywateli do przyjęcia swojej dawki preparatu przeciwko koronawirusowi na różne sposoby. W Polsce lada dzień ruszy loteria szczepionkowa, w ramach której będzie można wygrać różne nagrody rzeczowe i pieniężne, w tym nawet milion złotych. 

A jeśli i taka zachęta nie przyniesie rezultatów? Być może zmienią to najnowsze doniesienia naukowców, którzy odkryli zaskakujący, a zarazem pozytywny skutek uboczny szczepienia na COVID. Z tej informacji ucieszą się zwłaszcza panowie oraz pary planujące powiększenie rodziny. 

Szczepionki na COVID-19 poprawiają jakość męskiego nasienia  

Badacze z University of Miami dowiedli, że po szczepieniach przeciwko COVID-19 z użyciem preparatów w technologii mRNA jakość nasienia poprawia się. Tym samym szczepionki na koronawirusa nie mają negatywnego wpływu na płodność, czego obawiało się wielu mężczyzn. 

Naukowcy opublikowali wyniki swojej pracy w czasopiśmie “Journal of the American Medical Association”. Wcześniej przeprowadzili badania na grupie 45 mężczyzn w wieku 18-50 lat. W eksperymencie użyto dwóch preparatów - Pfizer/BioNTech oraz Moderna. Obie szczepionki są oparte na technologii mRNA. Nasienie ochotników badano przed podaniem pierwszej dawki preparatu, a następnie około 70 dni po przyjęciu drugiej dawki. 

Okazało się, że jakość nasienia po szczepieniu przeciwko koronawirusowi znacznie się poprawiła. Jak informują naukowcy, zwiększyła się liczba plemników, a także ich ruchliwość, co przekłada się na większą płodność. 

Co ciekawe, jakość nasienia poprawiła się także u mężczyzn cierpiących na oligospermię - jest to przypadłość, która objawia się zbyt niską liczbą plemników w nasieniu (poniżej 20 mln/ml). W badanej grupie znalazło się 8 mężczyzn z takim zaburzeniem. W ich przypadku liczba plemników nie przekraczała średnio 8,5 mln/ml. Jednak po przyjęciu szczepionki na COVID aż u 7 z nich liczba plemników wzrosła do prawidłowego poziomu – mediana wyniosła 22 mln/ml. 

Myślicie, że ta informacja zachęci do szczepienia na koronawirusa niezdecydowanych dotychczas mężczyzn? 

Zobacz również: Zanieczyszczenie środowiska niszczy nie tylko planetę. Ta informacja jest ostrzeżeniem zwłaszcza dla mężczyzn

Polecane wideo

Naukowcy okrzyknęli ją ideałem piękna. Ciało tej modelki ma doskonałe proporcje
Naukowcy okrzyknęli ją ideałem piękna. Ciało tej modelki ma doskonałe proporcje - zdjęcie 1
Komentarze (9)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 30.06.2021 12:43
Co z tego, skoro ponoć u kobiet zaburzają płodność.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 30.06.2021 11:25
Co jeszcze będą wymyślać żeby ludzi zachęcać do tego eksperymentu. Mam w pracy (Czechy) co tydzień testy i nie zamierzam się szczepić a tym bardziej że planuje ciążę
zobacz odpowiedzi (3)
gość (Ocena: 5) 30.06.2021 09:52
no i niech mi ktoś powie że te szczepionki nie mają wpływu na organizm. Mają i to niezbadany wpływ.
zobacz odpowiedzi (3)

Polecane dla Ciebie