Jak leczyć alkoholizm?

Aby zwyciężyć z chorobą, niezbędne jest wielokierunkowe działanie.
Jak leczyć alkoholizm?
fot. iStock
25.06.2021

Alkoholizm jest chorobą, która ogranicza wolę, upośledza podejmowanie decyzji i zaburza normalne funkcjonowanie. Osoba uzależniona od alkoholu całkowicie traci kontrolę nad piciem i krok po kroku niszczy całe swoje życie. Przewlekłe nadużywanie alkoholu wyniszcza organizm i rujnuje zdrowie. Prowadzi do chorób serca, wątroby, nerek, żołądka... Z czasem mogą pojawić się problemy w życiu osobistym i zawodowym. Czy alkoholik może wyjść z nałogu? Oczywiście, że tak! Musi jednak podjąć decyzję o rozpoczęciu leczenia. Jak leczyć alkoholizm i pomóc choremu wyjść z uzależnienia?

Czy alkoholik może przestać pić bez terapii?

Alkoholizm to bardzo podstępna choroba, która może dotknąć każdego. Wbrew pozorom, nie dotyczy tylko ludzi z marginesu społecznego. Wśród alkoholików są kobiety i mężczyźni z różnym wykształceniem oraz w różnym wieku. Dobra wiadomość jest taka, że alkoholik może wyjść z nałogu. Zawsze jest szansa na powrót do trzeźwości, ale nie oszukujmy się – czeka nas długa, kręta i męcząca droga.

Czy można przestać pić bez terapii? Niestety szanse są niewielkie, a nawet zerowe... Alkoholikiem jest się przez całe życie. Aby pokonać nałóg, do końca życia trzeba wytrwać w całkowitej abstynencji i trzeźwości. Nawet jeden mały kieliszek czy niepozorne piwo może skończyć się ciągiem. Zatem czy alkoholik może sam przestać pić? Nawet jeśli się uda, to raczej nie na długo. Do pierwszej okazji? Do pierwszej stresującej sytuacji?

Zachowanie całkowitej, dożywotniej trzeźwości wymaga od alkoholika wielu wyrzeczeń i asertywności. Konieczne jest wypracowanie niezachwianej samokontroli, nowych nawyków i umiejętności, aby oprzeć się pokusie spotkania się „na jednego”. Aby wyjść z uzależnienia, potrzebujesz wsparcia i fachowej pomocy ze strony specjalistów.

Jak leczyć alkoholizm?

Leczenie alkoholizmu rozpoczyna się od nazwania problemu i utrzymania trzeźwości. Konieczne jest całkowite odcięcie dostępu do substancji uzależniającej. Podczas detoksu pojawia się zwykle zespół abstynencyjny, który można złagodzić przy pomocy specjalnych środków. Równocześnie włącza się terapię indywidualną i grupową, która uczy powrotu do codziennego życia bez alkoholu.

Podczas spotkań z terapeutą uzależniony dowie się, jak zmienić zakorzenione nawyki i zgubne zachowania, wypracuje nowe mechanizmy funkcjonowania i pozna techniki radzenia sobie z trudnościami życia codziennego, które pozwolą przezwyciężyć słabość i uporać się z problemem.

Ponieważ najlepsze efekty dają wielokierunkowe działania i połączenie kilku metod leczenia, równie ważnym elementem jest uczestnictwo w terapii grupowej. Na spotkaniach grupy wsparcia, uzależnieni wymieniają się własnymi doświadczeniami. Grupa, w której wszyscy uczestnicy zmagają się z takimi samymi problemami, stanowi nieocenioną pomoc w walce z uzależnieniami. Rolę terapeuty często przyjmują trzeźwi alkoholicy, którzy pokonali już nałóg. Dają oni prawdziwą nadzieję, bo im przecież już się udało!

Formy leczenia alkoholizmu

Leczenie alkoholizmu to nie jest więzienny nadzór, ale współpraca. Leczenie może odbywać się w formie stacjonarnej lub jako element codziennego życia, bez konieczności przebywania w ośrodku. Niemniej jednak najskuteczniejszą formą terapii jest terapia w specjalistycznym ośrodku.

Aby leczenie alkoholizmu było skuteczne, konieczne jest znalezienie odpowiedniej placówki, w której uzależniony będzie czuł się dobrze i bezpiecznie. Jednym z takich miejsc jest prywatny ośrodek leczenia uzależnień WANT, w którym leczenie przebiega pod nadzorem doświadczonego specjalisty i opiera się na indywidualnie opracowanym programie terapii.

Placówka jest specjalnie przystosowana do tego, aby nieść pomoc przy wyjściu z nałogu. Chory ma dostęp do wyspecjalizowanej kadry psychologów i psychoterapeutów, którzy zadbają o jego komfort psychiczny i fizyczny podczas leczenia alkoholowego. Prywatny ośrodek leczenia uzależnień oferuje komfortowe warunki bytowe oraz dostęp do wielu atrakcji i zajęć terapeutycznych. Chory może liczyć na indywidualne podejście oraz opiekę doświadczonej i wykwalifikowanej kadry specjalistów.

Leczenie alkoholizmu to trudny, wymagający i długotrwały proces. Problem z piciem nie znika od razu i leczenie nawet w początkowej fazie uzależnienia wymaga od chorego chęci do współpracy i zaangażowania. Alkoholizm ciężko jest rozpoznać i równie ciężko leczyć, ale nadzieję należy mieć zawsze. Jest szansa, że uda się go przezwyciężyć! Przygotuj się na walkę, która potrwa miesiące, ale włożony trud nie pójdzie na marne! Po wprowadzeniu w życie nowych nawyków i technik radzenia sobie z pokusami znów będziesz człowiekiem wolnym od nałogu.

 

Artykuł sponsorowany

Komentarze (3)
Ocena: 3 / 5
Iwona W. (Ocena: 5) 30.07.2021 02:23
Rodziny osób uzależnionych od alkoholu również wymaga pomocy i to takiej fachowej. Dlatego polecam zgłosić się do Psychomedic, gdzie pomocy udzielają psycholodzy, psychoterapeuci i to bardzo doświadczeni. Tam można liczyć na kompleksową pomoc, od postawienia diagnozy, po dopasowanie odpowiedniej terapii. Trzeba szukać pomocy, żeby móc normalnie funkcjonować.
odpowiedz
Greg (Ocena: 3) 09.07.2021 17:01
Bardzo powierzchownie dotknięty problem. No, ale OK. Informacja w nim zawarta jest ważna. Trzeźwienie to proces dożywotni. Jako uzależniony powiem, że terapia to leczenie, a późniejsza grupa wsparcia, to rehabilitacja. Dożywotnia. Zresztą jak w wielu ciężkich chorobach.
odpowiedz
gość (Ocena: 1) 28.06.2021 05:39
Jedyna rada: napić.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie