Czy wiesz, że człowiek może żyć nawet 150 lat? Naukowcy wymieniają 3 warunki, aby osiągnąć taki wiek

Oto przepis na długowieczność.
Czy wiesz, że człowiek może żyć nawet 150 lat? Naukowcy wymieniają 3 warunki, aby osiągnąć taki wiek
Fot. Pexels.com
17.06.2021

Za najstarszą osobę w historii ludzkości uchodzi Francuzka Jeanne Calment, która żyła w latach 1875-1997, a zmarła w wieku 122 lat i 164 dni. Z kolei najstarszymi żyjącymi osobami są Japonka Kane Tanaka (118 lat) i Hiszpan Saturnino de la Fuente García (112 lat). Jak podaje Wikipedia kobiety, które przekroczyły 100. rok życia żyły średnio o kilka lat dłużej niż mężczyźni, którzy dożyli tego wieku. 

Zobacz również: Ma 111 lat i zdradził swój sekret na długowieczność. Chodzi o jeden konkretny produkt spożywczy

122 lata - brzmi naprawdę imponująco, a wręcz nieprawdopodobnie. Ale zdaniem naukowców to wcale nie najwyższy wiek, na jaki stać ludzką rasę. Według badaczy ludzie są w stanie dożyć nawet do 150. urodzin. Jednak aby tak się stało muszą spełnić pewne warunki. Jakie? 

Naukowcy: górna granica ludzkiego życia to 150 latFot. Pexels

Naukowcy: górna granica ludzkiego życia to 150 lat 

Tę kwestię badali naukowcy ze Stanów Zjednoczonych, Rosji i Singapuru. W tym celu analizowali informacje na temat liczby krwinek oraz liczby kroków robionych dziennie przez badane osoby. W sumie przyjrzeli się danym zebranym od 70 tys. osób w wieku do 85. roku życia. 

W miarę jak ludzie doświadczają różnych czynników stresujących, zmiany w krwinkach oraz w liczbie wykonywanych kroków pokazują, że czas regeneracji wydłuża się wraz z wiekiem, tłumaczyli autorzy badania. Ich zdaniem ludzki organizm traci zdolność do takiej regeneracji przed 150. rokiem życia.  

Naukowcy wymienili też trzy warunki niezbędne do tego, aby móc osiągnąć taki wiek. Dwa pierwsze to dobre geny i i zdrowa dieta w połączeniu z regularnymi ćwiczeniami. Badacze przekonują, że te elementy są w stanie wydłużyć życie nawet o 15 lat. Ostatni warunek wiąże się z rozwojem nauki i medycyny, a dotyczy poszerzenia naszego rozumienia na temat procesu starzenia się, a także nowych leków i terapii, które miałyby zapewnić ludziom dobre zdrowie nawet w podeszłym wieku. 

Zobacz również: Stulatkowie zdradzili przepis na długowieczność. Oto 5 złotych zasad

Polecane wideo

Tak wygląda najprzystojniejszy mężczyzna w naszym kraju. Oto nowy Mister Polski
Tak wygląda najprzystojniejszy mężczyzna w naszym kraju. Oto nowy Mister Polski - zdjęcie 1
Komentarze (9)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 18.06.2021 00:06
Ja bym chciała, ale żebym miała taką formę jak teraz, żeby nikt nie musiał przy mnie robić i mnie opiekować. Widzę po swoich babciach, że starość jest okropna, człowiek staje się niedołężny, choróbska atakują, jeszcze ta marna emerytura że ledwo na leki starcza po opłaceniu wszystkiego...
zobacz odpowiedzi (1)
Mmm (Ocena: 5) 17.06.2021 16:03
Kto by chcial tyle zyc? Starosc W wiekszosci przypadkow jest okropna, biles na I samotna. 150 lat sie tak meczyc? Nie dzieki
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 17.06.2021 07:30
Niby można ale po co. Nigdy nie chciałabym być 100+ letnim staruszkiem W POLSCE z tą ujową emeryturą.
zobacz odpowiedzi (2)
gość (Ocena: 5) 17.06.2021 01:11
Teraz to niemożliwe WSZYSTKO jest skażone, powietrze, woda, jedzenie, może ktoś mieszkający wysoko w górach na końcu świata, odizolowany, nie biorący żadnych leków dożyje setki.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 17.06.2021 00:15
Już w pierwszym zdaniu podaliście przydkład długowiecznej Jeanne Calment. Zapoznajcie się z jej życiorysem, bo palenie fajek przez 96 lat, czy pożeranie słodyczy chyba jednak nie uchodzi za "zdrowy tryb życia", o którym piszecie w dalszej części artykułu.
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie