Co to znaczy „dostać wilka” i jak leczyć taką chorobę?

Czy wiedziałaś, że to określenie dotyczy trzech różnych schorzeń?
Co to znaczy „dostać wilka” i jak leczyć taką chorobę?
fot. materiały prasowe
24.05.2021

Potoczne sformułowanie „dostać wilka” (lub „złapać wilka”) odnosi się do trzech różnych chorób, które objawiają się w podobny sposób – wywołują m.in. ból i świąd w okolicy odbytu. Mimo podobnego przebiegu schorzenia wymagają innych sposobów leczenia.

Co to znaczy „złapać wilka”?

Tajemniczą chorobą, jaką jest tzw. wilk, zwykło straszyć się przed konsekwencjami siedzenia na betonie, kamieniach czy innych zimnych powierzchniach. W rzeczywistości sformułowanie „dostać/złapać wilka” odnosi się do trzech chorób, których cechą wspólną jest podobny przebieg. Jedną z nich jest zakrzepica guzków krwawniczych (tzw. hemoroidy). Hemoroidy to naturalnie występujące w organizmie człowieka struktury naczyniowe, zlokalizowane w kanale odbytu, które dopiero objęte stanem zapalnym powodują nieprzyjemne dolegliwości. Choć żylaki nie powstają bezpośrednio od siedzenia na ziemi, a raczej na skutek siedzącego trybu życia, zaparć, nieodpowiedniej diety czy nadmiaru ruchu, to takim zachowaniem można doprowadzić do przewiania i rozwinięcia się stanu zapalnego. W zależności od głębokości guzków choroba objawia się w różny sposób. Najczęściej jednak to miejscowy ból, świąd, wykwity skórne w okolicy odbytu, a czasem także krwawienie.

Innym znaczeniem „wilka” jest zapalenie pęcherza moczowego. W tym przypadku wychłodzenie narządów miednicy mniejszej prowadzi do obniżenia odporności, przez co osłabiony organizm podatny jest na stan zapalny. Z przypadłością tego typu częściej zmagają się kobiety ze względu na krótszą cewkę moczową. Podczas choroby dokucza najczęściej ból i pieczenie przy oddawaniu moczu oraz uczucie częstego parcia na pęcherz.

Trzecią potencjalną przyczyną „wilka” jest zapalenie korzonków. Na szczęście ma ono tendencję do szybkiego ustąpienia pod wpływem dobrego leku o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym, jakim jest na przykład Ketonal Sprint. Mechanizm powstawania dolegliwości jest zbliżony do innych chorób z tą różnicą, że przewianie dotyczy korzeni nerwowych kręgosłupa na poziomie lędźwiowo-krzyżowym. Czasem wśród przyczyn „wilka” wymienia się także zapalenie splotów limfatycznych okołoodbytniczych.

Jak leczyć „wilka”?

Leczenie w dużym stopniu zależy od źródła problemu. Jeśli nieprzyjemny stan wywołują hemoroidy, to walkę z nimi poza doraźną farmakoterapią warto rozpocząć od zmodyfikowania diety poprzez wprowadzenie do niej produktów z większą zawartością błonnika. Dobrze również działają nasiadówki i odpoczynek. Jeśli żylaki uniemożliwiają komfortowe siedzenie, można zaopatrzyć się w specjalne krążki odciążające. W bardziej zaawansowanych stadiach choroby niezbędna może okazać się operacja chirurgiczna.

Leczenie zapalenia pęcherza przewiduje przede wszystkim odpowiednie nawadnianie organizmu, aby stymulować do pracy nerki i pęcherz. Wskazane jest także wygrzewanie się. Cennym narzędziem są ziołowe i owocowe mieszanki do picia, bogate w witaminę C. W domowej apteczce warto mieć produkty z czarnego bzu, żurawiny lub borówki amerykańskiej. Należy przy tym zaznaczyć, że zapalenie pęcherza o podłożu bakteryjnym nierzadko wymaga długiej farmakoterapii, a nawet antybiotykoterapii.

 

 

 

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

 

Ketonal Active, 50 mg, kapsułki twarde/ Ketonal Sprint, 25 mg/50 mg, granulat do sporządzania roztworu doustnego, w saszetce.

Skład: Ketonal Active: 1 kapsułka zawiera 50 mg ketoprofenu oraz 186,10 mg laktozy jednowodnej. Ketonal Sprint: 1 saszetka zawiera 25 mg ketoprofenu w postaci ketoprofenu z lizyną (40 mg)/1 saszetka zawiera 50 mg ketoprofenu w postaci ketoprofenu z lizyną (80 mg).

Wskazania: Ketonal Active: Krótkotrwałe, objawowe leczenie lekkiego do umiarkowanego bólu różnego pochodzenia, np. bóle mięśniowe, kostno-stawowe, ból głowy. Ketonal Sprint: Lek jest wskazany u dorosłych i młodzieży w wieku od 16 lat w krótkotrwałym objawowym leczeniu ostrego bólu o lekkim lub umiarkowanym nasileniu, tj.: ból głowy, ból zębów, bolesne miesiączkowanie, ból spowodowany lekkimi nadwyrężeniami i zwichnięciami.

Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na substancję czynną, kwas acetylosalicylowy (ASA) lub inne niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), lub na którąkolwiek substancję pomocniczą (w tym występujące w przeszłości reakcje nadwrażliwości, tj. skurcz oskrzeli, napad astmy, zapalenie błony śluzowej nosa, pokrzywka lub inne reakcje alergiczne wywołane przez ketoprofen, ASA lub inne NLPZ. U takich pacjentów notowano ciężkie, rzadko zakończone zgonem przypadki reakcji anafilaktycznych. Astma w wywiadzie. Nadwrażliwość na którąkolwiek substancję pomocniczą leku. III trymestr ciąży. Ciężka niewydolność serca. Czynna choroba wrzodowa żołądka i/lub dwunastnicy lub krwawienie z przewodu pokarmowego, owrzodzenie albo perforacja przewodu pokarmowego w wywiadzie. Choroba Leśniowskiego-Crohna lub wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Skaza krwotoczna. Ciężka niewydolność nerek. Ciężka niewydolność wątroby. Ketoprofenu nie stosować u pacjentów ze zwiększonym ryzykiem zaburzeń żołądkowo-jelitowych, np. u osób w podeszłym wieku, pacjentów stosujących leki przeciwzakrzepowe, przeciwpłytkowe, kortykosteroidy, inne NLPZ i selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny.

Podmiot odpowiedzialny: Sandoz GmbH, Biochemiestrasse 10, 6250 Kundl, Austria.Informacja o leku dostępna w Sandoz Polska Sp. z o.o., ul. Domaniewska 50C, 02-672 Warszawa, tel. 22 209 70 00, www.sandoz.pl.

 

Materiał partnera

Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie