„Paznokcie covidowe” kolejnym symptomem koronawirusa? Naukowcy radzą przyjrzeć się dłoniom

Zmiana jest niepozorna, ale może mieć ważne znaczenie.
„Paznokcie covidowe” kolejnym symptomem koronawirusa? Naukowcy radzą przyjrzeć się dłoniom
Fot. Pexels.com
06.05.2021

Ponad rok po wybuchu pandemii koronawirusa chyba wszyscy jesteśmy w stanie wymienić główne objawy zakażenia wirusem COVID-19. Należą do nich przede wszystkim wysoka gorączka, suchy kaszel, przewlekłe zmęczenie, a także utrata węchu i smaku. Ale wielu pacjentów zgłasza również inne, dość nietypowe symptomy, które świadczą o zarażeniu. 

Zobacz również: „Język covidowy”. Nietypowy objaw koronawirusa pojawia się coraz częściej

Ostatnio naukowcy zauważyli, że o zakażeniu koronawirusem może świadczyć również stan dłoni, a konkretnie – paznokci. Ich zdaniem pewna wyraźna zmiana w ich wyglądzie może sugerować, że choroba została już przebyta.  

Koronawirus. Paznokcie covidowe objawem zakażenia COVID-19 

Do takich wniosków doszedł profesor Tim Spector, epidemiolog z uczelni King’s College London. Zdjęcia tzw. paznokci covidowych zamieścił na swoim koncie na Twitterze. Takie paznokcie charakteryzują się wyraźną, pionową linią. 

Czy twoje paznokcie wyglądają dziwnie? Paznokcie covidowe są coraz częściej rozpoznawane, ponieważ paznokcie regenerują się po infekcji, a wraz z ich wzrostem pojawia się wyraźna linia. Może wystąpić bez wysypki i wydawać się nieszkodliwa 

- napisał prof. Spector. 

Naukowiec zaznaczył, że paznokcie rosną średnio w 6-miesięcznych cyklach. W związku z tym zmiana w ich wyglądzie (wywołana zakażeniem COVID-19) pojawia się z lekkim opóźnieniem. 

Zmiany na paznokciach mogą być również efektem m.in. różnych uszkodzeń oraz niedoborów witamin i mikroskładników. Linie i bruzdy mogą pojawić się także jako efekt choroby skóry, jaką jest egzema. Jednak zdaniem prof. Spectora wielu ozdrowieńców zauważa u siebie takie zmiany bez objawów towarzyszących, takich jak wysypka. Ten fakt, zdaniem naukowca, miałby sugerować przebyte zakażenie koronawirusem. 

Zobacz również: „Covidowe palce” i nieustająca czkawka. Najdziwniejsze objawy świadczące o zakażeniu COVID-19

Polecane wideo

Martyna Kondratowicz z „Hotelu Paradise” pokazała stare zdjęcia. „Inny człowiek”
Martyna Kondratowicz z „Hotelu Paradise” pokazała stare zdjęcia. „Inny człowiek” - zdjęcie 1
Komentarze (9)
Ocena: 4.56 / 5
gość (Ocena: 5) 09.05.2021 21:17
Skur wy syny , żydowskie parchy
odpowiedz
gość (Ocena: 1) 08.05.2021 14:50
G.... prawda.Już pięć lat przed epidemią miałem takie paznokcie. Spowodowane jest to innymi problemami. Na covida choruję od tygodnia. Autorka powinna ponieść wysoką karę finansową za szerzenie fałszywych informacji.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 08.05.2021 01:06
Miałam takie głębokie bruzdy niedługo po covidzie. Teraz są nadal ale dużo płytsze.
zobacz odpowiedzi (2)
gość (Ocena: 5) 06.05.2021 17:35
To prawda, wystarczy też twarda woda i chlor troszkę zmywania, prania, brak żelaza, osłabienie i paznokcie się sypią;) A tu znowu że paznokcie covidove.Żenada
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 06.05.2021 02:47
Dosc tej paranoi! Dosc kurwa! Robicie z ludzi debili! Niedlugo sam fakt, ze czlowiek oddycha, bedzi swiadectwem ze przebyl covid i zyje! Dosc paranoi! Nie zadne paznokcie covidowe, a wszelkie zmiany na paznokciach, sa symptomami ze cos zlego dzieje sie w organizmie. Poza tym w po kazdym oslabieniu organizmu moze cos takiego sie pojawic. Na skorze, czy paznokciach. Po kazdym!
zobacz odpowiedzi (2)

Polecane dla Ciebie