W pandemii myjemy się o wiele rzadziej, mówią badania. Ale... „przez to stajemy się czyściejsi”

„Przekonanie, że powinniśmy namydlać całe ciało, nie jest poparte żadnymi badaniami naukowymi”.
W pandemii myjemy się o wiele rzadziej, mówią badania. Ale... „przez to stajemy się czyściejsi”
Fot. Pexels.com
04.05.2021

Pandemia koronawirusa zamknęła nas w domach i zmieniła nasze zwyczaje. Przeszliśmy na pracę zdalną, zrezygnowaliśmy z karnetów na siłownię i zaczęliśmy całymi dniami chodzić w wygodnych dresach. Wiele dziewczyn przestało się malować i pozwoliło skórze odpocząć od nadmiaru kosmetyków. Duża grupa kobiet porzuciła też staniki, dając swoim piersiom całkowitą wolność. 

Zobacz również: Wyciągnięta bluzka i brak stanika. Najgorsza rzecz, jaką możesz zrobić swoim piersiom na kwarantannie

Zamknięcie w czterech ścianach i brak okazji do wyjścia i spotykania się z innymi przełożył się także na naszą higienę. Najnowsze badania w tym temacie nie pozostawiają żadnych złudzeń. Myjemy się rzadziej, ale paradoksalnie sprawia to, że stajemy się czyściejsi. 

Koronawirus a higiena. W pandemii myjemy się rzadziej

Badanie na temat higieny w dobie koronawirusa przeprowadził serwis yougov.co.uk. Wynika z niego, że 17 proc. ankietowanych myje się rzadziej niż przed pandemią. W przedziale wiekowym 18-24 lata ten odsetek jest jeszcze wyższy i wynosi aż 27 proc. Dodatkowo 16 proc. przyznało, że rzadziej używa dezodorantu, a 25 proc. zrezygnowało z regularnego mycia włosów, dowiadujemy się z ankiety. 

Co ciekawe, zdaniem ekspertów rzadsze wchodzenie pod prysznic wcale nie jest złą rzeczą. “The Telegraph” przytacza wypowiedź Jamesa Hamblina, lekarza i wykładowcy z prestiżowego Uniwersytetu Yale.  

Przekonanie, że powinniśmy namydlać całe ciało nie jest poparte żadnymi badaniami naukowymi 

- mówił Hamblin. 

Sam wykładowca przyznaje, że wprawdzie regularnie myje ręce mydłem, ale podczas prysznica korzysta tylko z wody. Od czasu do czasu moczy również włosy, ale nie używa szamponu ani żadnych innych kosmetyków. 

Jak podaje “The Telegraph”, jeden z argumentów przeciwko częstym prysznicom ma związek z mikrobiomem skóry. Zdaniem ekspertów na jej powierzchni żyją tryliony mikroorganizmów takich jak bakterie, wirusy, grzyby i roztocza. Jeśli są w równowadze ilościowej i gatunkowej, stanowią ochronę skóry m.in. przed łupieżem i innymi chorobami, takimi jak egzema i łuszczyca. Ponadto wspierają układ odpornościowy, redukują stany zapalne i zapobiegają przedostawaniu się patogenów do organizmu. Niektóre mikroby żywią się olejami produkowanymi przez skórę. Jednak gdy używamy mydła są one usuwane z jej powierzchni. 

Tymczasem, jak donosi “The Telegraph”, ludzkość nie była uzależniona od mycia mydłem od zawsze. Zdaniem ekspertów takie regularne kąpiele stały się normą dopiero w drugiej połowie XX wieku. Publikacja zwraca też uwagę na fakt, że - jak donoszą analitycy Fortune Business Insights - globalny rynek mydła przed rokiem 2027 ma osiągnąć wartość prawie 48 mld funtów, czyli ok. 251,7 mld zł. Według dr Hamlina cały ten biznes został zbudowany na przekonaniu, że “mydło i mycie się jest dobre, im częściej, tym lepiej”. Sam naukowiec nie podziela tego zdania. 

Zobacz również: Bierzesz prysznic wieczorem czy rano? Eksperci tłumaczą, jaka pora jest najlepsza

Polecane wideo

Martyna Kondratowicz z „Hotelu Paradise” pokazała stare zdjęcia. „Inny człowiek”
Martyna Kondratowicz z „Hotelu Paradise” pokazała stare zdjęcia. „Inny człowiek” - zdjęcie 1
Komentarze (9)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 17.05.2021 23:49
Biorę codziennie prysznic, zdalna praca w domu tego nie zmieniła. Jedynie rzadziej myję włosy, jak mam wideo konferencję wystarczy psiknąć suchym szamponem z ecocery żeby błyskawicznie odświeżyć fryzurę. Zauważyłam, że mniej suszenia i prostowania wychodzi włosom na dobre, nie kruszą się jak kiedyś.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 05.05.2021 11:45
Znajomi codziennie szorowali dzieciaka żeby nie miał ani grama brudu czy ani jednej bakterii - efektem były nawracające egzemy, maluch cały czas się drapał. Jak za radą lekarza odpuścili po tygodniu przeszło.
odpowiedz
Katarzyna (Ocena: 5) 04.05.2021 22:42
No cóż, takie czasy że przede wszystkim należy myć ręce
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 04.05.2021 18:48
Bzdura nie umiałabym zasnąć gdybym się nie umyła pod prysznicem. Musiałabym być chora i leżeć z gorączka żeby nie zdołać się umyć. Jedynie nie daje podkładu na twarz bo to się mija z celem jak trzeba nosić te szmaty na twarzy.
zobacz odpowiedzi (2)
gość (Ocena: 5) 04.05.2021 18:13
To chyba wy myjecie się rzadziej, mówcie za siebie. Ja myję się codziennie,jak zawsze niezależnie od pory roku, czy dnia w trakcie upałów.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie