Ten niepozorny problem znacznie zwiększa ryzyko zakażenia COVID-19. Mało kto zdaje sobie z tego sprawę

A chodzi o... podstawową higienę.
Ten niepozorny problem znacznie zwiększa ryzyko zakażenia COVID-19. Mało kto zdaje sobie z tego sprawę
Fot. Pexels.com
27.04.2021

Mimo że ponad rok po wybuchu pandemii koronawirusa wiemy na jego temat coraz więcej, w dużym stopniu wciąż pozostaje on dla nas zagadką. Na początku informowano, że wirus jest groźny dla osób w podeszłym wieku i z chorobami współistniejącymi. Jednak kolejne miesiące pandemii pokazały, że nawet osoby w sile wieku i które nigdy nie miały problemów ze zdrowiem mogą przegrać z chorobą w przerażającym tempie. 

Zobacz również: Ta rzecz obniża ryzyko zgonu na COVID aż o 37 proc. Ale trzeba ją robić regularnie

Aby lepiej zrozumieć koronawirusa i być w stanie walczyć z nim bardziej efektywnie, naukowcy nieprzerwanie prowadzą swoje badania. W ramach jednego z nich odkryto czynnik, który znacznie zwiększa ryzyko zakażenia COVID-19. Niestety mało kto zdaje sobie z niego sprawę. Co ciekawe, jest to problem związany z higieną jamy ustnej. 

Koronawirus. Choroby dziąseł zwiększają ryzyko zakażenia 

Zdaniem naukowców dbanie o higienę jamy ustnej może w znaczny sposób zmniejszyć ryzyko zakażenia koronawirusemBadacze odkryli, że COVID-19 może dostać się do płuc poprzez ślinę. Prawdopodobieństwo takiego zarażenia rośnie w przypadku chorób dziąseł lub zębów. 

Według ekspertów również gromadzenie się płytki nazębnej i zapalenie przyzębia dodatkowo zwiększa prawdopodobieństwo, że wirus SARS-CoV-2 dotrze do płuc i spowoduje cięższy przebieg choroby w przypadku zakażenia. W świetle tego odkrycia naukowcy uznali, że właściwa higiena jamy ustnej może nawet uratować życie. 

Choroby dziąseł powodują, że stają się one bardziej nieszczelne, umożliwiając mikroorganizmom przedostanie się do krwi. Proste środki zapobiegawcze - takie jak staranne szczotkowanie zębów i przestrzeni międzyzębowych w celu zmniejszenia gromadzenia się płytki nazębnej, a także specjalne płyny do płukania ust, a nawet płukanie słoną wodą w celu zmniejszenia stanu zapalnego dziąseł - mogą pomóc zmniejszyć stężenie wirusa w ślinie i pomóc złagodzić rozwój chorób płuc, a także zmniejszyć ryzyko zgonu w przypadku ciężkiego przebiegu COVID-19 

- wyjaśniał Iain Chapple z University of Birmingham, jeden ze współautorów badania. 

Zobacz również: „Język covidowy”. Nietypowy objaw koronawirusa pojawia się coraz częściej

Polecane wideo

Mężczyźni spod tych znaków zodiaku są najbardziej dojrzali. To partnerzy idealni
Mężczyźni spod tych znaków zodiaku są najbardziej dojrzali. To partnerzy idealni - zdjęcie 1
Komentarze (3)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 27.04.2021 14:20
Przecież po to nosi się maseczki żeby wirus nie docierał do ust oraz nosa.
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 5) 27.04.2021 08:39
To juz jest ogolno swiatowa psychoza. Wszystko o covidzie. Wszystko co zle to covid. Nie ma innych chcor tylko covid. Zakaszlesz, to covd, serce boli, to covid, katar? covid. Warioatkowo.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie