Coraz więcej osób cierpi na „lockdownowe stopy”. To wyjątkowo bolesna przypadłość

Lepiej zrobić wszystko, aby jej zapobiec.
Coraz więcej osób cierpi na „lockdownowe stopy”. To wyjątkowo bolesna przypadłość
Fot. Pexels.com
26.04.2021

Przedłużający się lockdown przyniósł ze sobą wiele zaskakujących efektów. Niestety wiele z nich okazało się być negatywnymi. Zamknięcie w czterech ścianach źle odbiło się na naszym zdrowiu - zarówno psychicznym, jak i fizycznym. Wiele osób zrezygnowało z regularnych ćwiczeń, co szybko przełożyło się na zaokrąglenie sylwetki. 

Zobacz również: Prawie połowa Polaków utyła w pandemii. Różnica na wadze jest naprawdę znacząca

Ale dodatkowe kilogramy to nie jedyny problem spowodowany przymusowym zamknięciem. Coraz więcej osób skarży się na niepokojącą, a przede wszystkim bolesną dolegliwość, jaką są tzw. lockdownowe stopy. Na czym polega ta przypadłość i jak jej zapobiec? 

„Lockdownowe stopy”. Coraz więcej osób cierpi na to schorzenie

Spędzając całe dnie w domu wiele osób stawia przede wszystkim na wygodę i zastępuje buty zwykłymi kapciami albo skarpetkami. Niestety okazuje się, że może to mieć negatywne konsekwencje. Jak podaje “The Sun”, rośnie liczba osób cierpiących na zapalenie rozcięgna podeszwowego. Zdaniem ekspertów ma to związek z noszeniem obuwia o niskiej jakości i na miękkiej podeszwie, albo zastępowaniem go zwykłymi skarpetkami. 

Zapalenie rozcięgna podeszwowego to schorzenie ortopedyczne, objawiające się przede wszystkim bólem w okolicach pięty. Jego główną przyczyną są przeciążenia tych okolic. Wbrew pozorom okazuje się, że podczas stania czy chodzenia obciążenie stóp jest bardzo duże. Szacuje się, że podczas chodzenia na piętę oddziałuje siła odpowiadająca aż 110 proc. masy ciała. 

Poza noszeniem nieodpowiedniego obuwia albo jego brakiem innymi przyczynami tego schorzenia może być również wykonywanie ćwiczeń fizycznych na twardej powierzchni, np. na podłodze, zwłaszcza gdy podczas treningu mocno napinamy łydki albo zbytnio rozciągamy podeszwę stopy. 

„Lockdownowe stopy”. Coraz więcej osób cierpi na to schorzenie

Fot. Pexels.com

Lockdownowe stopy” mogą też być efektem rozpoczętego niedawno joggingu lub długich spacerów. Zdaniem ekspertów taki ból w piętach to częsta przypadłość u osób, które decydując się na taką aktywność fizyczną nie zadbały o właściwe obuwie, które zapewnia stopom odpowiednie bezpieczeństwo, amortyzację i komfort. 

Zauważyliście u siebie taką przypadłość? 

Zobacz również: „Język covidowy”. Nietypowy objaw koronawirusa pojawia się coraz częściej

Polecane wideo

Polska żywa Barbie skończyła 30 lat. Sprawdzamy, co słychać u Julii Dybowskiej
Polska żywa Barbie skończyła 30 lat. Sprawdzamy, co słychać u Julii Dybowskiej - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie