Budzisz się w środku nocy? To może mieć bardzo poważne konsekwencje

To zjawisko jest wyjątkowo niebezpieczne zwłaszcza dla kobiet.
Budzisz się w środku nocy? To może mieć bardzo poważne konsekwencje
Fot. iStock
25.04.2021

Każdemu z nas od czasu do czasu zdarza się mieć problemy z zasypianiem. Ale długotrwała, przewlekła bezsenność może być naprawdę niebezpieczna. Zdaniem lekarzy jej następstwami często są problemy z koncentracją, pogorszenie pamięci oraz sprawności uczenia się. Osoby, które cierpią na bezsenność są też bardziej narażone na wypadki podczas pracy lub prowadzenia pojazdów.  

Zobacz również: Coraz więcej ludzi doświadcza czegoś dziwnego w czasie snu. Budzą się przerażeni

Problemy ze snem objawiają się także jako nagłe przebudzenie w środku nocy. Takie wyrwanie ze snu jest nie tylko nieprzyjemne, ale też może mieć poważne konsekwencje, zwłaszcza w przypadku kobiet. Naukowcy dowiedli, że kobiety, które zmagają się z tym problemem są narażone na przedwczesny zgon. 

Budzenie się w nocy zwiększa ryzyko zgonu kobiet na choroby serca 

Takie niepokojące wnioski płyną z badania przeprowadzonego przez ekspertów z Uniwersytetu w Maastricht, którzy przyjrzeli się zachowaniom związanym ze snem grupy 8 tys. ochotników. Okazało się, że kobiety, które często lub przez długi czas doświadczają tzw. nieświadomego przebudzenia (czyli nagle budzą się ze snu), są obarczone prawie dwukrotnie wyższym ryzykiem zgonu na choroby serca w ciągu najbliższych 6-11 lat. Naukowcy opublikowali wnioski ze swojego badania w czasopiśmie “European Heart Journal”. 

Powszechną przyczyną takich nocnych wybudzeń jest obturacyjny bezdech senny, gdy przestajemy oddychać, więc nasz organizm aktywuje się i zmieniamy pozycję snu oraz otwieramy górne drogi oddechowe. 

Inną przyczyną wybudzeń może być nocny hałas, np. odgłosy przelatujących samolotów. W zależności od siły wybudzenia, dana osoba może być świadoma tego, co dzieje się wokół niej, ale często wcale tak nie jest. Zazwyczaj takie osoby następnego ranka czują się wykończone, ale nie są świadome poszczególnych przebudzeń 

- wyjaśniał jeden z autorów badania, dr Dominik Linz. 

Bez względu na przyczynę, takie nocne przebudzenia zakłócają rytm serca oraz wywierają wpływ na ciśnienie krwi i krążenie, zwłaszcza jeśli występują często, pisali naukowcy w swojej publikacji. Stwierdzili, że kobiety, u których nocne przebudzenia stanowią ok. 6,5 proc. całego snu są dwukrotnie bardziej narażone na zgon w związku z chorobami serca na przestrzeni najbliższych 6-11 lat w porównaniu z osobami, które nie doświadczają tego zjawiska. Z kolei ryzyko śmierci z innych przyczyn jest w ich przypadku większe aż o 40 proc. 

Naukowcy podkreślają jednak, że uczestnikami ich badania były przeważnie osoby w starszym wieku - średnia wynosiła 74 lata. W związku z tym zwracają uwagę na fakt, że wyniki mogą nie być reprezentatywne dla ogółu populacji. 

Zobacz również: „Koronasomnia”. Dlaczego pandemia wywołała potężną falę bezsenności?

Polecane wideo

Polska żywa Barbie skończyła 30 lat. Sprawdzamy, co słychać u Julii Dybowskiej
Polska żywa Barbie skończyła 30 lat. Sprawdzamy, co słychać u Julii Dybowskiej - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie