Naukowcy znaleźli skuteczniejszą metodę na wirusa, niż dystans i izolacja. Wystarczy robić to poprawnie

Nie ma znaczenia, jak daleko od siebie się znajdujemy.
Naukowcy znaleźli skuteczniejszą metodę na wirusa, niż dystans i izolacja. Wystarczy robić to poprawnie
fot. Pexels (Nandhu Kumar, Anna Shvets)
09.04.2021
Wiktoria Sobocińska

Nauczanie zdalne wystarczająco naraziło już dzieci na problemy psychiczne i samotność, oraz przeciążenie pracą w systemie wirtualnym. Okazuje się, że dodatkowe zmuszanie ich do zachowywania w placówkach dystansu społecznego, jest zbędne, ale pod jednym warunkiem.

Zobacz również: Zaskakujące skutki uboczne maseczek. Takiego pozytywnego efektu nikt się nie spodziewał

Najnowsze wyniki badań być może pozwolą zredukować dystans między uczniami w szkołach z dwóch metrów do jednego, jeżeli będą oni przestrzegali zalecenia dotyczącego zakładania masek ochronnych. Pozwoli to zaplanować bezpieczny powrót do edukacji stacjonarnej. 

Jak skutecznie chronić się przed koronawirusem?

Naukowcy utworzyli w tym celu cyfrowy model przykładowej sali lekcyjnej, w której znajdowali się uczniowie oraz nauczyciel. Przy pomocy urządzenia symulacyjnego obliczyli, jakie ryzyko zarażenia wirusem istnieje przy ruchu powietrza na takiej powierzchni. 

W zależności od wybranego wariantu, sala o powierzchni 66 metrów kwadratowych i wysokości 2,7 metra, była wentylowana lub nie. Zarówno uczniowie, jak i prowadzący, mieli usta oraz nos szczelnie zasłonięte maseczką

Noszenie masek oraz dobre systemy wentylacyjne skuteczniej zapobiegają rozprzestrzenianiu się COVID-19 w dużych pomieszczeniach (sale lekcyjne, aule) niż utrzymywanie dystansu społecznego

- wyjaśniają naukowcy z University of Central Florida w USA, jak czytamy na businessinsider.com.pl.

Co więcej, system wentylacyjny w połączeniu z odpowiednim filtrem zmniejszył ryzyko zarażenia się koronawirusem nawet o połowę. W przypadku braku wentylacji, aerozole osadzały się nad uczestnikami lekcji, zamiast być usuwane z sali. 

Wyniki swoich badań opublikowali na łamach Physics of Fluids. Po przeanalizowaniu procesu przenoszenia się aerozoli badacze doszli do wniosku, że przy obowiązku zasłaniania ust oraz nosa, nie ma potrzeby zachowywania dodatkowo dystansu społecznego w promieniu około 2 metrów. 

Prawidłowo noszone maseczki zapobiegają transmisji wirusa tak samo skutecznie niezależnie od odległości fizycznej między osobami

- przekonuje Michael Kinzel, jak cytuje businessinsider.com.pl.

Zobacz również: TikTokerzy znaleźli sposób, jak przywrócić zmysły po przejściu COVID-19. „Każdy, kto nie ma węchu, musi to zrobić”

Polecane wideo

Makijaż na skórze z problemami to prawdziwe wyzwanie. Ten artysta nie boi się ryzyka!
Makijaż na skórze z problemami to prawdziwe wyzwanie. Ten artysta nie boi się ryzyka! - zdjęcie 1
Komentarze (2)
Ocena: 4.5 / 5
reader (Ocena: 4) 07.05.2021 12:34
W pierwszym zdaniu udowadniasz, że masz problem ze zrozumieniem tekstu a potem jest jeszcze gorzej . Back to school!
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 09.04.2021 08:07
Czyli noszenie masek na swiezym powietrzu jest absurdem! Bez wzgledu na tlok na ulicy. Czy Ci naukowcy w koncu sa w stanie pomyslec logicznie? Czy sa w stanie zobaczyc cos jedynie na symulacji komputerowej, zeby zrouzmiec?
odpowiedz

Polecane dla Ciebie