Zaskakujące skutki uboczne maseczek. Takiego pozytywnego efektu nikt się nie spodziewał

To odkrycie może poprawić komfort wielu osób.
Zaskakujące skutki uboczne maseczek. Takiego pozytywnego efektu nikt się nie spodziewał
Fot. Pexels.com
08.04.2021

Zasłaniamy twarze maseczkami już od ponad roku. Wielu z nas już się do tego przyzwyczaiło i traktuje maseczkę jako integralną część stroju, ale równie duża grupa osób uważa, że taka zasłona ogranicza ich wolność i zwyczajnie im przeszkadza, w związku z czym odmawia jej noszenia. 

Zobacz również: Zużywamy 129 mld maseczek miesięcznie. Naukowcy alarmują: „To tykająca plastikowa bomba”

Przeciwnicy maseczek wymieniają szereg nieprzyjemności, jakie się z nimi wiążą. Skarżą się przede wszystkim na trudności z oddychaniem, ucisk, parujące okulary czy ogólne uczucie dyskomfortu. Jednak okazuje się, że noszenie maseczek ma również pewien bardzo pozytywny skutek uboczny. Ucieszą się z niego zwłaszcza wszystkie osoby nadwrażliwe na różnego rodzaju pyłki roślinne, czyli alergicy. 

Noszenie maseczki łagodzi objawy alergii sezonowej na pyłki 

Noszenie maseczki znacznie zmniejsza objawy alergii sezonowych. Do takich wniosków doszli izraelscy naukowcy z Galilee Medical Center. Wiosną ubiegłego roku przeprowadzili oni badanie na grupie ponad 1,8 tys. pielęgniarek, które nosiły maseczki w trakcie swoich dyżurów trwających między 8 a 12 godzin. Okazało się, że zakrywanie twarzy maseczką już przez tydzień znacznie zmniejszyło symptomy alergii takie jak kichanie, swędzenie czy przekrwiona błona śluzowa nosa. 

Przypadki, gdy badane osoby zgłaszały lekkie objawy alergii spadły z 42 proc. do 29 proc. w sytuacji, gdy zasłaniały twarz maseczką chirurgiczną. Ten odsetek zmniejszył się do 25 proc. przy używaniu maseczki typu N95. Poprawę zauważono także wśród osób cierpiących na poważniejsze objawy alergii. Tutaj mowa o zmianie z 20 proc. do 13 proc. w przypadku maseczek chirurgicznych oraz do 12 proc. w przypadku maseczek typu N95. 

Noszenie maseczki łagodzi objawy alergii sezonowej na pyłki

Fot. iStock

Zdaniem naukowców jakakolwiek zasłona twarzy ma “oczywiste właściwości filtrujące”, a dodatkowo może przyczynić się do złagodzenia symptomów alergii poprzez “zmianę wilgotności i temperatury wdychanego powietrza”. 

O mniejszej liczbie pacjentów skarżących się na alergię sezonową w związku z noszeniem maseczek na świeżym powietrzu poinformował także prof. John Leung z Tufts University w Massachusetts. 

Zaobserwowaliśmy za to zwiększoną liczbę przypadków alergii występujących w pomieszczeniach zamkniętych, jako że ludzie zaczęli adoptować psy i koty oraz spędzać więcej czasu w domach. Nasze mieszkania to jedne z niewielu miejsc, w których nie nosimy maseczek i większa liczba pacjentów zgłasza się na leczenie alergii związanych ze zwierzętami, kurzem oraz pleśnią. 

Zobacz również: Prosty trik z maseczką. Zwiększa ochronę przed koronawirusem aż do 92 proc.

Polecane wideo

Maffashion pokazała, jak będzie wyglądał jej nowy dom. Beton, szarość, minimalizm
Maffashion pokazała, jak będzie wyglądał jej nowy dom. Beton, szarość, minimalizm - zdjęcie 1
Komentarze (4)
Ocena: 4 / 5
gość (Ocena: 5) 20.04.2021 20:30
wszak nie chodzi tutaj o noszenie samej szmatki na twarzy, ktorej nakaz noszenie w otwartej przestrzeni jest najwiekszym absurdem, a ktorej noszenie rzadowa gestapo policja taktuje jako glowne zadanie w egzekwowaniu od zwyklego obywatela. Mysle ze to jest dla nich obecnie zadanie nr 1 ale to tylko swiadczy o poziomie wyksztalcenia policjantow skoro nie potrafia korzystac z rozumu i poddaja sie terrorowi narzuconemu z gory. Przypominam ze zbrodniarze w norymberdze tez zaslaniali sie tylko rozkazami zaden z nich nie czul sie winny ludobojstwa. Zatem nie chodzi tutaj o sam smieszny akt maskowania twarzy ale o to na ile rzad moze sobie pozwolic, kolejne etapy jeszcze przed nami wiec badzcie czujni.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 08.04.2021 15:11
Znowu propaganda o tym jak wspaniale sa maseczki?! Nie! Nie sa wspaniale, jak sa nakazem! Wtedy to terror, bo kazdy czlowiek jest inny! Jednego dusi nawet golf, a drugi dobrze sie czuje jak jest caly zasloniety! ZYj i daj zyc innym czlowieku! Zwracam sie do kazdego z was z osobna! Zyj i daj zyc innym! Boisz sie covida, pylow, zy juz nie wiem czego? To jest wylacznie Twoja sprawa i Twoj strach!
zobacz odpowiedzi (2)

Polecane dla Ciebie