Niepokojący objaw, który wskazuje na to, że masz COVID-19

Ludzie często go bagatelizują i mylą z inną chorobą.
Niepokojący objaw, który wskazuje na to, że masz COVID-19
Fot. pexels (Anna Shvets)
04.04.2021

COVID-19 jest jednym z bardziej zagadkowych wirusów, o których wciąż dowiadujemy się nowych rzeczy. Dlaczego jedni przechodzą go bezobjawowo, a inni lądują pod respiratorem? Czemu wywołuje neurologiczne skutki uboczne? Jak szybko mutuje? Na te i inne pytania zapewne jeszcze długo nie poznamy odpowiedzi. Już teraz warto sobie jednak uświadomić, jaki objaw pojawia się u chorych na koronawirusa najczęściej.

Zobacz także: Trwają prace nad szczepionką w... tabletce. Umożliwi to przyjęcie jej samodzielnie w domu

Jak rozpoznać u siebie COVID-19?

- Profesor dr hab. Piotr Henryk Skarżyński, otorynolaryngolog, audiolog i foniatra, dyrektor ds. nauki i rozwoju w Instytucie Narządów Zmysłów, z-ca kierownika Zakładu Teleaudiologii i Badań Przesiewowych w Instytucie Fizjologii i Patologii Słuchu potwierdza, że pierwsze objawy COVID-19 są łudząco podobne do zapalenia zatok – wyjaśnia serwis o2.pl.

Oznacza to, że u chorych na COVID-19 pojawiają się pulsujące bóle głowy oraz wodnista wydzielina z nosa.

- W przypadku COVID-19 dochodzi do przyblokowania ujścia zatok - tam gromadzi się wydzielina. Drugi mechanizm jest związany z tym, że wirus właśnie tam wnika do komórek gospodarza powodując obrzęk – tłumaczy ekspert.

Jak zatem rozróżnić zwykłe zapalenie zatok od zakażenia koronawirusem?

- Te charakterystyczne dolegliwości to atypowe, nagłe, bardzo silne bóle głowy, które nie występowały wcześniej, pojawienie się wydzieliny, która jest wodnista, bezsmakowa, bezwonna, nie jest podbarwiona krwią lub ropą. Jeśli chodzi o ból głowy, to jest to zupełnie inny ból niż w przypadku typowego zapalenia zatok, on występuje nagle, nie jest przewlekły. Pacjenci podczas konsultacji narzekają na dziwny ucisk, mówią, że to jest taki ból, którego nigdy wcześniej nie mieli – szczegółowo wylicza profesor dr hab. Piotr Henryk Skarżyński.

Zauważyliście u siebie takie objawy?

Zobacz także: TikTokerzy znaleźli sposób, jak przywrócić zmysły po przejściu COVID-19. „Każdy, kto nie ma węchu, musi to zrobić”

Polecane wideo

Horoskop marokański: Jakim znakiem jesteś i co to oznacza?
Horoskop marokański: Jakim znakiem jesteś i co to oznacza? - zdjęcie 1
Komentarze (7)
Ocena: 4.43 / 5
gość (Ocena: 5) 05.04.2021 09:44
w grudniu miałam te objawy zapchane zatoki, wodnista wydzielina przez prawie2 tyg + utarta smaku i węchu - a test negatywny...
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 5) 04.04.2021 18:08
Ja od zawsze miałam problemy z zatokami ale w tym roku jak złapałam.covida
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 5) 04.04.2021 16:01
Od dziecka mam z zatokami problem, powyzsze objawy wypisz wymaluj u mnie a jednak test byl negstywny
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 04.04.2021 12:20
Ta a co mają powiedzieć osoby które od zawsze mają problemy z zatokami. Ja mam takie miesiące że zbiera mi się w nosie i potem spływa do gardła tak, że jak od krztuszę to wychodzi obrzydliwy glutek.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 04.04.2021 12:13
Nie straszcie.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie