Powstał komputer, który oblicza prawdopodobieństwo śmierci zakażonych koronawirusem. Jego dokładność to aż 90 proc.

W 80 proc. trafnie przewiduje też, czy pacjent trafi pod respirator.
Powstał komputer, który oblicza prawdopodobieństwo śmierci zakażonych koronawirusem. Jego dokładność to aż 90 proc.
Fot. iStock
19.03.2021

Jak wynika z oficjalnych danych WHO, koronawirusem zaraziło się już 121 mln osób na całym świecie. 68,5 mln osób szczęśliwie zalicza się do grona tzw. ozdrowieńców. Niestety w wyniku zarażenia COVID-19 zmarło już ponad 2,6 mln ludzi. 

Zobacz również: Testy na COVID-19 z Biedronki w ogniu krytyki. „Produkt odpowiada na fatalny trend samodzielnego diagnozowania się”

Gdy pierwsza fala koronawirusa zaczęła rozprzestrzeniać się na Europę, a szpitale masowo przyjmowały nowych pacjentów, lekarze jeszcze nie wiedzieli jak ich leczyć i jaki odsetek zakażeń okaże się śmiertelny  

Teraz naukowcy stworzyli specjalny komputer, który oblicza prawdopodobieństwo śmierci osób zakażonych koronawirusemJak podają, jego dokładność wynosi aż 90 proc. 

Komputer obliczy prawdopodobieństwo śmierci na COVID-19 

Jak informuje “The Telegraph”, urządzenie jest wynalazkiem naukowców z Uniwersytetu Kopenhaskiego. Bazując na danych 4 tys. duńskich pacjentów covidowych opracowali oni specjalny algorytm, na podstawie którego maszyna dokonuje właściwych obliczeń. Dane zawierają informacje o wieku chorych, ich płci, wskaźniku BMI, badaniach, jakie przeszli, parametrach życiowych, przyjmowanych lekach na receptę, konsultacjach lekarskich oraz innych przebytych chorobach. 

Na podstawie tych informacji algorytm został zaprogramowany “uczenia się” tego, jakie czynniki sprawiają, że chory jest obarczony większym ryzykiem zgonu w związku z zakażeniem COVID-19. Dzięki temu sztuczna inteligencja jest w stanie z 90-procentową dokładnością przewidzieć, czy osoba zarażona umrze czy też nie. Co więcej, po przyjęciu pacjenta do szpitala komputer jest w stanie stwierdzić, czy będzie on potrzebował respiratora. Te prognozy sprawdzają się w 80 proc. 

Duński wynalazek nie jest pierwszym tego typu. W październiku zeszłego roku swój własny algorytm opracowali Chińczycy. Jak zapewniają, jego dokładność wynosi aż 96 proc. “The Telegraph” podaje, że nad kolejnym komputerem obliczającym prawdopodobieństwo zgonu w przypadku zakażenia koronawirusem pracują Amerykanie. 

Komputer obliczy prawdopodobieństwo śmierci na COVID-19 

Fot. iStock

Naukowcy prognozują, że rozwój pracy nad takimi algorytmami może pomóc lekarzom w pierwszej fazie leczenia pacjentów i wykrywania choroby zanim będzie za późno. Zdaniem dr Dietmara Freya człowiek może być w stanie zrozumieć np. w jaki sposób ryzyko zachorowania na cukrzycę jest związane ze spożyciem cukru, ale sztuczna inteligencja jest w stanie jednocześnie analizować tak istotne dane jak wiek, lokalizacja, profesja oraz inne czynniki, a zatem tworzyć wielowymiarowy obraz. 

Wielką zaletą tego, że maszyna jest w stanie się uczyć jest to, że może znaleźć ukryte zależności i wzory. Myślę, że w niedalekiej przyszłości będzie można personalizować diagnostykę oraz leczenie różnych chorób, a także o wiele wcześniej dowiadywać się o ryzyku zachorowania 

- tłumaczył ekspert. 

Zobacz również: Zużywamy 129 mld maseczek miesięcznie. Naukowcy alarmują: „To tykająca plastikowa bomba”

Polecane wideo

Wyglądają zupełnie inaczej, a ważą dokładnie tyle samo. Te zdjęcia pokazują, że waga to tylko liczba
Wyglądają zupełnie inaczej, a ważą dokładnie tyle samo. Te zdjęcia pokazują, że waga to tylko liczba - zdjęcie 1
Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 19.03.2021 07:51
Chore
odpowiedz

Polecane dla Ciebie