Nowe zasady dotyczące maseczek. Kto jeszcze będzie zwolniony z ich noszenia?

W życie weszło rozporządzenie, które poszerzyło dotychczasową grupę.
Nowe zasady dotyczące maseczek. Kto jeszcze będzie zwolniony z ich noszenia?
fot. Unsplash (Pille-Riin Priske)
15.03.2021
Wiktoria Sobocińska

Widok ust i nosa zasłoniętych maseczką stał się na przestrzeni ostatniego roku tak bardzo powszechny, że zapominamy już o tym, kto ma prawo zostać zwolniony z tego nieprzyjemnego obowiązku.

Mimo, że chcemy chronić siebie i innych przed wirusem, to jednak jest to rozwiązanie, które znacznie utrudnia nam oddychanie i nie wszyscy mogą pozwolić sobie na swobodne zakładanie maski. 

Przepisy dynamicznie się zmieniają i są obszary, na których możemy oddychać normalnie, pod warunkiem, że zachowamy względem siebie odpowiedni dystans. Co się zmieniło?

Zobacz również: Test na COVID-19? Już niedługo kupisz go... w Biedronce

Zwolnienie z noszenia maseczki ochronnej

Pamiętajmy, że obowiązek noszenia maseczki ochronnej nie dotyczy otwartych terenów, takich jak lasy, parki, plaże czy ogródki działkowe, jeśli zachowamy od siebie dystans na 1,5 metra

Dotychczas obowiązkowe zakrywanie ust oraz nosa w miejscach publicznych nie obejmowało dzieci do lat 5. oraz osób, które nosiły przy sobie dokument potwierdzający u nich niepełnosprawność intelektualną, zaburzenie psychiczne, całościowe zaburzenie rozwoju czy te, które mają trudności w samodzielnym założeniu na siebie maseczki ochronnej. 

Z dniem 11 marca, jak podaje gazetaprawna.pl, w życie weszła nowelizacja dotychczasowego rozporządzenia dotyczącego ograniczeń, która poszerza wspomnianą grupę o osoby, które są obciążone zaawansowanymi schorzeniami:

  • neurologicznymi,
  • układu oddechowego,
  • układu krążenia,
  • oraz przebiegającymi z niewydolnością oddechową lub krążenia.

Minister zdrowia Adam Niedzielski przypomina, że w oświadczeniu lekarskim musi być wskazana konkretna jednostka chorobowa spośród tych dostępnych na liście w rozporządzeniu.

Póki co nie wspomniano nic o luzowaniu obostrzeń dla zaszczepionych pacjentów. 

To, jak długo utrzyma się obecny przepis, zależy od tego, czy obywatele będą go nadużywać, zaznacza rzecznik Ministerstwa Zdrowia, Wojciech Andrusiewicz. 

Zobacz również: Prosty trik z maseczką. Zwiększa ochronę przed koronawirusem aż do 92 proc.

SONDA
Zamierzasz zaszczepić się na COVID-19?
Zamierzasz zaszczepić się na COVID-19?

Polecane wideo

Miała najdłuższe paznokcie na świecie. Obcięła je i... zarobiła krocie
Miała najdłuższe paznokcie na świecie. Obcięła je i... zarobiła krocie - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie