Lista 20 najgorszych rodzajów bólu. W zestawieniu schorzenie, na które cierpi wiele kobiet

Które choroby powodują największe cierpienie?
Lista 20 najgorszych rodzajów bólu. W zestawieniu schorzenie, na które cierpi wiele kobiet
Fot. iStock
01.03.2021

Podobno każdy człowiek ma swój własny próg bólu. Im niższy, tym mniej bodźca potrzeba, aby wywołać wrażenie bólu. Z kolei osoby o wyższym progu mają większą tolerancję na nieprzyjemne i niekomfortowe impulsy. 

Zobacz również: Zimą Twój okres jest o wiele bardziej bolesny? Znamy wyjaśnienie tej powszechnej przypadłości

W związku z tym trudno jednoznacznie ustalić, jaki rodzaj bólu jest najgorszy - każdy będzie odczuwał go indywidualnie. Jednak naukowcy postanowili przyjrzeć się chorobom i schorzeniom, które wiążą się z największym bólem. Stworzyli listę 20 dolegliwości, które powodują najgorszy ból.  

Co boli najbardziej? Lista 20 najbardziej bolesnych chorób

Fot. iStock

Co boli najbardziej? Lista 20 najbardziej bolesnych chorób 

Zestawienie zostało opracowane przez specjalistów z NHS, związanych z brytyjską służbą zdrowia. Znalazły się w nim schorzenia, które wywołują ból “uniemożliwiający normalne funkcjonowanie” i wykonywanie codziennych czynności. Oto pełna lista: 

 • półpasiec 
 • klasterowy ból głowy 
 • zamrożony bark (zespół bolesnego barku) 
 • złamanie kości 
 • kompleksowy zespół bólu regionalnego (zespół algodystroficzny, zespół odruchowej dystrofii współczulnej, CRPS) 
 • zawał serca 
 • wypadnięcie dysku 
 • niedokrwistość sierpowata (anemia sierpowata) 
 • artretyzm 
 • migrena 
 • rwa kulszowa 
 • kamienie nerkowe 
 • zapalenie wyrostka robaczkowego 
 • neuralgia trójdzielna 
 • ostre zapalenie trzustki 
 • dna moczanowa (artretyzm, skaza moczanowa, podagra) 
 • endometrioza 
 • wrzody żołądka 
 • fibromialgia 
 • ból po przebytej operacji 

Listę skomentował m.in. dr Gary LeRoy, który w rozmowie z “The Independent” powiedział: 

Wszystkie te schorzenia są istotnymi dolegliwościami bólowymi, które często obserwujemy w placówkach opieki zdrowotnej. 

Jednak zdaniem LeRoya w zestawieniu powinny znaleźć się jeszcze dwie inne dolegliwości, które są nie tylko bardzo bolesne, ale też niezwykle powszechne. Są to ból pleców oraz ból zębów. 

Chroniczny ból dolnej części pleców na jakimś etapie życia dotyka aż 80 proc. populacji. Jak gatunek homo sapiens schylamy się, garbimy, za coś ciągniemy, coś popychamy, i w efekcie doznajemy bólów mięśniowo-szkieletowych pleców. 

Ekspert zwrócił też uwagę na ból zębów, który często jest lekceważony aż do momentu, gdy dolegliwości przenoszą się na inne części ciała. Takie osoby często zaczynają doznawać np. bólów szczęki oraz uszu. 

Na liście znalazła się także endometrioza. To choroba, która charakteryzuje się obecnością błony śluzowej macicy (endometrium) poza jamą macicy. Szacuje się, że to schorzenie dotyczy nawet co dziesiątej kobiety na świecie. Jednak mimo to jest niezwykle rzadko diagnozowane - średnio zajmuje to aż 7 i pół roku.  

Co sądzicie o tej liście? 

Zobacz również: Nie, to nie ciąża. Tak wyglądają brzuchy kobiet cierpiących na coraz bardziej powszechną przypadłość

Polecane wideo

Ma 23 lata, 11 dzieci i... plany dalszego powiększania rodziny. W sumie chce ich mieć ponad setkę
Ma 23 lata, 11 dzieci i... plany dalszego powiększania rodziny. W sumie chce ich mieć ponad setkę - zdjęcie 1
Komentarze (17)
Ocena: 4.76 / 5
gość (Ocena: 1) 22.08.2022 21:58
Patrząc na tą listę można się tylko uśmiechnąć wiedząc albo totalna niewiedzę „specjalistów” albo kompletna arogancję. Ból - jego diagnostyka i leczenie jest od wielu wieku lat prowadzone w innych krajach jak np. Kanada Mc Gill uniwersytet - od jego nazwy jest tak zwana Pain Mc Gill Scale - używane w wielu krajach od lat zajmujących się leczeniem i badaniami bólu. Król jest tylko jeden i nazywa się CRPS ( w USA nazywany zreszta - choroba samobójców - bo ma największy odsetek ludzi którzy kończą ze sobą ) - reszta to żart i zabawa w poznawanie organizmu i jego możliwości, umieszczenie wrzodów i innych „pierdół” razem na liście z CRPS świadczy o kompletnym braku wiedzy. Oczywiście każdy ma inną tolerancje bólu dlatego tez prowadzi się badania i statystki - Polska medycyna dopiero raczkuje w tym temacie i tylko nieliczni lekarze biorący udział w pracach zagranicznych instytutów powoli się z tematyka zapoznaje. Sorry ale artykuł ciężko nazwać informacyjnym - chyba że ma przedstawiać wiedzę z przed 70 lat kiedy niewiele wiedziano na ten temat.
odpowiedz
gość 123 (Ocena: 5) 30.05.2022 14:18
Miałem kanałowe siódemek, połamane kości, złamane żebra, zwichnięty bark, przebitą stopę na wylot gwoździem jak na budowie stanąłem, ale największy ból i ogólne cierpienie nieporównywalne z niczym, wręcz człowiek chce umrzeć żeby tego nie czuć to syndrom odstawienny po zmieszaniu alkoholu i amfetaminy, tak imprezowałem 5 dni, codziennie kreski i wódka, pewnego ranka jak się obudziłem trzeźwiejąc to matko boska częstochowska, duszności, bol głowy, ból żołądka, zawroty głowy, lęki takie jakbym miał umrzeć za chwilę, wymioty co sekunde żółcią, serce waliło jak u myszy, ani leżeć ani stać, gonitwa myśli, zapowietrzałem się jakbym tonął, ledwo wykręciłem po godzinie takich męk na detoks i mi dali kroplówki, zastrzyki, leki uspokajające, 3 dni leżałem na detoksie i od tamtego dnia nie piję nawet łyka nie mówiąc o narkotykach, tak się wyleczyłem. Wolałbym przeżyć każdy ból niż to jeszcze raz
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 23.03.2021 15:37
U mnie za ból odpowiedzialna była endometrioza, po zabiegu w szpitalu medicover jest już dużo lepiej, czuję tylko nieduży dyskomfort a zabieg dzięki asyście robota da Vinci naprawdę małoinwazyjny
odpowiedz
mośka (Ocena: 5) 11.03.2021 08:52
Dla mnie ból miesiączkowy był nie do zniesienia, w skrajnych przypadkach doprowadzał mnie do omdleń i wymiotów, teraz mam z tym spokój ale tylko dlatego że stale przyjmuję tabletki vines
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 04.03.2021 19:02
Poród naturalny z oksytocyną+ nacinanie krocza i pierwsza k*pa po porodzie.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie