Od soboty nowe obostrzenia. Jakie maseczki będą dozwolone, a jakie zakazane?

Czy za noszenie złej maseczki dostaniemy mandat?
Od soboty nowe obostrzenia. Jakie maseczki będą dozwolone, a jakie zakazane?
Fot. Unsplash (Ismael Paramo)
26.02.2021

Minister zdrowia w tym tygodniu ogłosił, jakie obostrzenia zaczną obowiązywać od najbliższej soboty, 27 lutego. Największa zmiana dotyczy noszenia maseczek ochronnych. Które ochraniacze ust i nosa będą dopuszczalne, a które zakazane?

Polecamy także: Cztery nowe objawy koronawirusa. Do tej pory nikt nie łączył ich z COVID-19

Nowe maseczki od 27 lutego

Przyłbice, chusty i szaliki, traktowane dotąd jako alternatywy dla tradycyjnych maseczek, od najbliższej soboty zostaną wykreślone z listy dopuszczalnych form zasłaniania twarzy.

- W przypadku przyłbic oznacza to, że mogą być stosowane dodatkowo, razem z maseczką – wyjaśnił Adam Niedzielski. Zdaniem ekspertów sama przyłbica nie chroni wystarczająco przed wirusem, ponieważ nie zakrywa dokładnie nosa oraz ust. Z kolei szaliki i chusty nie stanowią odpowiedniej ochrony ze względu na materiał, z jakiego zostały wykonane, a co się z tym wiąże – zbyt dużą przepuszczalność patogenów.

Jakie maseczki będą zatem dopuszczalne od soboty? Wszystkie, pod warunkiem, że będą właściwie zakładane. - Maseczki, które szczelnie osłaniają usta i nos są w stanie ograniczyć transmisję patogenów o nawet 90 proc. – tłumaczy prof. Iwona Paradowska-Stankiewicz.

Maski rekomendowane przez Radę Medyczną to maski chirurgiczne oraz te z filtrami. - Maseczki chirurgiczne i FFP2 uważane są za lepsze rozwiązanie niż np. maseczki bawełniane. W niektórych krajach europejskich (np. w Czechach czy w Niemczech) już dziś dopuszczalne są jedynie maseczki medyczne (…). Minister zdrowia powiedział jednak, że w tej sprawie wydane zostanie jedynie zalecenie. W praktyce oznacza to, że choć rząd będzie rekomendować taką formę osłony twarzy i nosa, to jednak za zastosowania zwykłej maseczki nie przewiduje się mandatu – czytamy na medonet.pl.

Maseczki chirurgiczne

Ich największą wadą jest to, że są jednorazowe. Powinno się je zdjąć i wyrzucić do kosza już po kilkunastu minutach od ich założenia na twarz. Maseczki chirurgiczne nie filtrują bowiem powietrza, a jedynie stanowią szczelną barierę między błonami śluzowymi a zanieczyszczeniem. Są skuteczną ochroną przed aerozolami, w którym mogą być obecne wirusy.

Maseczki z filtrem

W skład maseczek FFP wchodzi materiał o bardzo gęstym splocie oraz filtr oczyszczający. - Można znaleźć wśród nich modele zarówno jednorazowego, jak i wielokrotnego użytku. Rodzaj maski rozpoznaje się po oznakowaniu: R – do użytku wielokrotnego, NR – jednorazowe (maks. 8 godz. użytkowania). W maseczkach wielorazowych trzeba regularnie zmieniać filtr – tłumaczy medonet.pl.
Jesteście przygotowane na nowe regulacje, czy do tej pory nosiłyście wyłącznie przyłbice i chusty?

Polecamy także: Prosty trik z maseczką. Zwiększa ochronę przed koronawirusem aż do 92 proc.

Polecane wideo

Po latach wstydu wyrzuciła golarkę. Owłosiona klatka piersiowa jest jej dumą
Po latach wstydu wyrzuciła golarkę. Owłosiona klatka piersiowa jest jej dumą - zdjęcie 1
Komentarze (10)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 26.02.2021 15:04
Mam w doopie te kagańce. To jest bezprawne
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 26.02.2021 13:18
To już jest chore. Niby mogą dać mandat za noszenie nie takiej maseczki jak trzeba. To jest już łamanie praw człowieka. Poza tym jak to miało by niby wyglądać? Podejdą do ciebie mimo że trzeba się trzymać od siebie na odległość 2 metrów. I co będą macać maseczkę i tak już pełną zarazków noszącego? Kolejna fala pandemii gotowa. Mogły by te psy służalcze wymrzeć pierwsze.
zobacz odpowiedzi (2)
gość (Ocena: 5) 26.02.2021 05:06
Kiedy wychodzimy na ulice? Dosc tego cyrku. Wy nie macie tego dosc? Prawo zmienia sie z dnia na dzien? to jest nienormalne!
zobacz odpowiedzi (5)

Polecane dla Ciebie