Cztery nowe objawy koronawirusa. Do tej pory nikt nie łączył ich z COVID-19

Lekarze apelują o dodanie ich do oficjalnej listy symptomów.
Cztery nowe objawy koronawirusa. Do tej pory nikt nie łączył ich z COVID-19
Fot. iStock
23.02.2021

Już niedługo minie rok od momentu, gdy epidemia koronawirusa stała się globalną pandemią. Od roku nasze życie kręci się właściwie tylko wokół doniesień o wirusie i o walce o powrót to normalności. Z momentem dopuszczenia do użytku szczepionki na COVID-19 pojawiła się nadzieja, że właśnie nastaje początek końca pandemii. 

Zobacz również: Prosty trik z maseczką. Zwiększa ochronę przed koronawirusem aż do 92 proc.

Niestety zanim to nastąpi wszystko wskazuje na to, że przed nami kolejna fala zakażeń. Liczba chorych znów rośnie i każdego dnia tysiące ludzi dowiadują się, że takie objawy jak wysoka gorączka, suchy kaszel czy utrata węchu i smaku świadczą o zarażeniu koronawirusem 

Lista symptomów COVID-19 jest oczywiście o wiele dłuższa i właśnie zwiększyła się o kolejne cztery, które do tej pory w ogóle nie były łączone z koronawirusem. Jakie nowe objawy świadczą o zakażeniu? 

Koronawirus. Cztery nowe objawy zakażenia COVID-19 

Nowe symptomy COVID-19 ujawnili eksperci z Imperial College London. Są to: dreszcze, utrata apetytu, ból głowy i bóle mięśni. Naukowcy doszli do takich wniosków po przeanalizowaniu danych ponad miliona pacjentów. Między czerwcem 2020 roku a styczniem 2021 roku eksperci przyjrzeli się ich kwestionariuszom oraz testom wymazowym. Zauważyli, że u pacjentów, którzy wraz z dobrze już znanymi objawami koronawirusa zgłaszali cztery nowe problemy zdrowotne, częściej diagnozowano zakażenie COVID-19.  

To odkrycie sugeruje, że wiele zarażonych osób nie będzie poddawać się testom, a zatem nie będzie się izolować, ponieważ ich symptomy nie odpowiadają tym wymienionym w oficjalnych komunikatach 

- komentował prof. Paul Elliott z Imperial College London.  

Sugestia, że inne objawy, poza tymi oczywistymi, należy traktować jako elementy świadczące o zakażeniu COVID, nie jest nowa. Niedawno grupa 140 lekarzy napisała opublikowany w czasopiśmie “British Medical Journal” list do czołowych naukowców z prośbą o dodanie nowych objawów koronawirusa do oficjalnej listy. Autorzy listu apelowali, aby zwiększyła się ona o takie symptomy jak katar, ból głowy i ból gardła. 

Narodowa kampania informacyjna skupia się na kaszlu, wysokiej gorączce i utracie węchu i smaku. Tylko pacjenci z takimi objawami są w stanie umówić się na test na COVID-19 online, poprzez formularz na stronie NHS (National Health Service – system służby zdrowia w Wielkiej Brytanii, przyp. red.). Lekarze rodzinni radzą pacjentom, aby podawali nieprawdziwe dane w celu zapewnienia sobie testu 

- napisał dr Alex Sohal, lekarz stojący na czele autorów listu. 

Zobacz również: „Język covidowy”. Nietypowy objaw koronawirusa pojawia się coraz częściej

Polecane wideo

Po latach wstydu wyrzuciła golarkę. Owłosiona klatka piersiowa jest jej dumą
Po latach wstydu wyrzuciła golarkę. Owłosiona klatka piersiowa jest jej dumą - zdjęcie 1
Komentarze (12)
Ocena: 4.75 / 5
Michal (Ocena: 5) 19.03.2021 12:50
Wszystkim co twierdza, ze to sciema zapraszam do szpitali covidowych na wolontariat. Od 1.5 miesiaca sa przepelnione, brakuje tlenu. W tv mowia, ze sytuacja opanowana...
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 24.02.2021 12:46
skończcie pierdolić te farmazony
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 24.02.2021 11:21
dokladnie.mnie wlasnie bolaly plecy i nogi,jakby mnie jakies przeziebienie bralo. wieczorami dreszcze
zobacz odpowiedzi (2)
gość (Ocena: 5) 24.02.2021 05:51
Tylko utrata smaku i węchu to objaw tego wirusa. Jest to absolutnie inne uczucie niż zapchany nos przy grypie. Czekam aż przejdzie. Nie byłam na żadnych testach, by mnie uwięziono w domu na 7 dni a domowinikow na 17! Chore.
zobacz odpowiedzi (2)
gość (Ocena: 5) 24.02.2021 00:33
Bol glowy, katar i bol garla? Zaraz mnie szlag trafi! Czy to powszechny, globalny debilizm, czy o co chodzi?! Ludzie sie przeziebiaja i to jest normalne! Od zawsze! Nikt normalnie funckjonujacy od kataru nie zmarl! Ale wiecie do czego to prowadzi? Ze juz z masek nie zejdziemy. Ze bedziemy bali sie kichnac wsrod ludzi, nawet zaslaniajac sie, powiedziec ze nas gardlo boli, czy glowa. To jest chore! Juz boimy sie kaszlec, bo ludzie dziwnie patrza, bo pewnie mysla ze covid. To jest chore! Dzisiaj zaczepila mnie straz miejska, ze prosza zebym ubrala maske. Odmowilam. Mialam ciezkie torby, wracalam z zakupow, zasapana, spocona, o czym ich poinformowalam. Jeszcze tego brakuje, zeby sobie jeszcze maske zalozyla. Nie! Nie nosze i juz. Kazdy dba o wlasne zdrowie.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie