Prosty trik z maseczką. Zwiększa ochronę przed koronawirusem aż do 92 proc.

Naukowcy apelują, aby wreszcie zacząć go stosować.
Prosty trik z maseczką. Zwiększa ochronę przed koronawirusem aż do 92 proc.
Fot. Pexels.com
11.02.2021

Maseczka stała się nieodłączną częścią naszego życia. Nosimy ją w miejscach publicznych i środkach transportu, a wychodząc z domu upewniamy się, czy na pewno mamy ją ze sobą. Wielu z nas na przestrzeni ostatnich kilkunastu miesięcy zebrało już całkiem pokaźną kolekcję maseczek. 

Zobacz również: Poważne problemy ozdrowieńców. Doświadczają ich nawet 6 miesięcy po zakażeniu COVID-19

Chociaż eksperci z zakresu medycyny od początku pandemii koronawirusa powtarzają, że noszenie maseczki (w taki sposób, aby zasłania ona zarówno usta jak i nos), zachowywanie dystansu społecznego i regularne mycie lub dezynfekowanie rąk to najlepszy sposób na uniknięcie zakażenia wirusem COVID-19, wiele osób wciąż neguje sens noszenia maseczek. Tymczasem kolejne badania pokazują, dlaczego nie powinno się o tym zapominać. Wyniki jednego z nich mówią o tym, jaki prosty trik z maseczką zwiększa ochronę przed koronawirusem aż do 92 proc. 

Koronawirus. Dwie maseczki zwiększają ochronę przed zakażeniem 

Chodzi o badanie przeprowadzone przez amerykańską organizację Centers for Disease Control and Prevention (w skrócie CDC). Związani z nią eksperci wykazali, że noszenie dwóch maseczek jednocześnie blokuje wydostawanie się na zewnątrz aż 92,5 proc. potencjalnie zaraźliwych cząsteczek. Wszystko dlatego, że zasłanianie nosa i ust dwoma warstwami tworzy ciaśniejszą barierę ochronną i zapobiega wyciekaniu cząsteczek. 

Te dane potwierdzają wcześniejsze zalecenia CDC mówiące o tym, że każda osoba od 2. roku życia wzwyż powinna nosić maseczkę w miejscach publicznych oraz przebywając w domu osoby, z którą nie mieszka 

- komentowała dr Rochelle Walensky, dyrektorka CDC podczas konferencji prasowej w Białym Domu. 

W dalszym ciągu rekomendujemy, żeby maseczki miały dwie lub więcej warstw, całkowicie zakrywały nos i usta oraz ściśle przylegały do nosa i do twarzy po jej bokach 

- dodała Walensky. 

Eksperci wyjaśniają, że popularne niebieskie maseczki chirurgiczne zazwyczaj nie przylegają ściśle do twarzy, przez co niefiltrowane powietrze wydostaje się na zewnątrz. Z kolei dobrze dopasowana maseczka tkaninowa działa jak zacisk i sprawia, że pozostaje ona w jednym miejscu. To zwiększa bezpieczeństwo poprzez zapobieganie uciekaniu powietrza i cząsteczekchroniąc nie tylko osobę noszącą maseczkę jak i tych znajdujących się w jej otoczeniu. 

Będziecie nosić dwie maseczki zgodnie z tymi wytycznymi? 

Zobacz również: „Język covidowy”. Nietypowy objaw koronawirusa pojawia się coraz częściej

Polecane wideo

12 lat temu urodziła ośmioraczki. Jak dziś wyglądają dzieci „oktomamy”?
12 lat temu urodziła ośmioraczki. Jak dziś wyglądają dzieci „oktomamy”? - zdjęcie 1
Komentarze (18)
Ocena: 4.11 / 5
Dindu nuffin (Ocena: 1) 13.02.2021 07:02
Kładę fujarę na maski i premiera oraz kaczkę. Szurów w maskach olewam ciepłym moczem. Traktują was jak barany ale widocznie na to zasługujecie.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 12.02.2021 16:54
No na pewno tak będę robić, chyba śnisz grzybica i astma gwarantowana
odpowiedz
Nutella (Ocena: 1) 12.02.2021 11:56
Wsadźcie sobie w tyłek te kagańce. Ja nie zamierzam się dusić
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 12.02.2021 10:36
O ile nie widzę sensu w noszeniu masek na dworzu, to cieszę się, że nosimy je w sezonie gdy wielu ludzi jest obsmarkanych, kaszle i kicha w zamkniętych pomieszczeniach. Wresznie nikt na mnie w autobusie i w kolejce nie charcha. Ludziom nie śmierdzi tak z buzi. ♥️
zobacz odpowiedzi (3)
gość (Ocena: 5) 12.02.2021 00:09
Proponuje zakladac po wstaniu z lozka (o ile jestesmy w lozku swoim a nie cudzym, bo wtedy wiadomo, spimy w masce;)) na glowe, torbe foliowa. Niewazne nasze zdrowie i zycie. Wazne, ze nasze zarazki nie wydostana sie na zenwtraz! A teraz zastanowcie sie co jest robione. Odbierana jest nam mozliwosc swobodnego oddychania i kazdego czlowieka okreslaja jako bombe biologiczna! To jest nienormalne!!!!! Jestesmy wszysccy uznawani za osoby niebezpieczne. Odbierane jest nam czlowieczenstwo. Przeciez trzeba wrocic do normalnego zycia i skasowac nakaz noszenia masek i wszelkie obostrzenia!!! A jak ktos sie dalej obawia, to niech sie troszczy o siebie, we wlasnym zakresie!
odpowiedz

Polecane dla Ciebie