Poważne problemy ozdrowieńców. Doświadczają ich nawet 6 miesięcy po zakażeniu COVID-19

Eksperci ostrzegają przed wielką falą powikłań.
Poważne problemy ozdrowieńców. Doświadczają ich nawet 6 miesięcy po zakażeniu COVID-19
Fot. Unsplash
02.02.2021

Już niedługo minie rok od momentu, gdy epidemia koronawirusa stała się globalną pandemią. Od roku nasze życie kręci się właściwie tylko wokół doniesień o wirusie i o walce o powrót to normalności. Z momentem dopuszczenia do użytku szczepionki na COVID-19 pojawiła się nadzieja, że właśnie nastaje początek końca pandemii. 

Zobacz również: „Język covidowy”. Nietypowy objaw koronawirusa pojawia się coraz częściej

Mimo wielu badań wciąż nie udało się odpowiedzieć na wszystkie pytania związane z koronawirusemDużą zagadkę stanowią zwłaszcza następstwa chorobyNiestety często okazuje się, że nawet po pokonaniu COVID-19 w ludzkim organizmie zachodzą niepokojące zmiany. Wielu ozdrowieńców skarży się na poważne problemy zdrowotne. Naukowcy zwracają uwagę, że podobnie było w roku 1918, gdy świat walczył z grypą hiszpanką, oraz że już wkrótce może nas czekać olbrzymia fala powikłań. 

Powikłania neurologiczne i psychiatryczne po koronawirusie

Jak donosi “The Guardian”, u jednego na ośmiu ozdrowieńców w ciągu pół roku po przejściu koronawirusa zostają zdiagnozowane problemy neurologiczne lub psychiatryczne. Chodzi o odsetek osób, dla których to pierwsza tego typu diagnoza w życiu. Liczba ta jest zdecydowanie większa w przypadku ozdrowieńców, którzy wcześniej mieli podobne problemy i wynosi aż 33,6 proc. Zdaniem naukowców z Oksfordu to dowód na to, że koronawirus poważnie wpływa także na pracę mózgu oraz zdrowie psychiczne.  

Eksperci doszli do takich wniosków po przeanalizowaniu danych prawie 240 tys. pacjentów hospitalizowanych w związku z zakażeniem COVID-19. Badanie zdaje się potwierdzać wcześniejsze ustalenia specjalistów z Oksfordu pod przewodnictwem profesora Maxa Taqueta. Zgodnie z nimi w ciągu 3 miesięcy od zakażenia koronawirusem u jednej na pięć osób zostają zdiagnozowane zaburzenia psychiatryczne. W przypadku takich ozdrowieńców rosło ryzyko udaru mózgu, krwotoku wewnątrzczaszkowego, demencji oraz zaburzeń psychotycznych. 

Dlaczego powikłania po przebytym zakażeniu koronawirusem dotyczą właśnie mózgu? Zdaniem naukowców może to wynikać z niedotlenienia tkanek wywołanego stanem zapalnym w płucach. Istnieje też podejrzenie, że COVID-19 atakuje mózg bezpośrednio 

Eksperci zwracają uwagę na fakt, że podobne powikłania diagnozowano u ozdrowieńców, którzy przeszli grypę hiszpankę. Ta pandemia miała miejsce w latach 1918-1920, jednak przez kolejnych kilka lat odnotowano wielki wzrost przypadków zapalenia mózgu. Zdaniem naukowców niewykluczone jest, że tym razem będzie podobnie. 

Zobacz również: „Covidowe palce” i nieustająca czkawka. Najdziwniejsze objawy świadczące o zakażeniu COVID-19

Polecane wideo

„Zbyt ładna, by być lekarzem”. Lekarka notorycznie walczy z hejterami, którzy wątpią w jej wiedzę
„Zbyt ładna, by być lekarzem”. Lekarka notorycznie walczy z hejterami, którzy wątpią w jej wiedzę - zdjęcie 1
Komentarze (9)
Ocena: 4.56 / 5
gość (Ocena: 5) 02.02.2021 20:31
Od tego siedzenia w domu ludzie lądują w psychiatryku. Ile można słuchać o tym wirusie? Tego nie rób tamtego nie rób siedź w domu nigdzie nie wychodź oszaleć można.
zobacz odpowiedzi (1)
Goss (Ocena: 5) 02.02.2021 19:51
Lekarze wielokrotnie podkreślali ze powiklania po grypie sa gorsze (patrz np. Polsat News). Ale przeciez artykuły lepiej sie klikaja jak w tytule jest koronawirus, prawda? Straszcie niepotrzebnie ludzi dalej to faktycznie część słabych osób wyląduje w psychiatryku. Ile ostatnio osob dziennie umiera na korona-świrusa (bez chorob towarzyszacych)? 4-30. Na inne choroby kolo 2000 os dziennie... jprdl...
odpowiedz
gość (Ocena: 1) 02.02.2021 17:48
Ćpaj i pij.
odpowiedz
Nutella (Ocena: 5) 02.02.2021 10:48
Powikłania neurologiczne będą ale po szczepionkach. Lepiej o tym napiszcie artykuł, jak działają szczepionki mRNA na mózg człowieka zwłaszcza starszego. Chyba że ta informacja ma celowo "zwalić winę" na koronawirusa a nie na szczepionki.
zobacz odpowiedzi (4)

Polecane dla Ciebie