Oto, co dzieje się z Twoim organizmem, jeśli całymi dniami siedzisz w domu

Eksperci ostrzegają przed błędnym kołem, z którego bardzo trudno się uwolnić.
Oto, co dzieje się z Twoim organizmem, jeśli całymi dniami siedzisz w domu
Fot. Unsplash
19.01.2021

Siedzimy w domu już od tak długiego czasu, że w pewnym sensie się do tego przyzwyczailiśmy. Dla wielu osób ten zimowy lockdown jest łatwiejszy do zniesienia niż wiosenny i letni, ponieważ minusowe temperatury za oknem nie zachęcają do wychodzenia na zewnątrz. 

Zobacz również: Siedzisz w domu i nic nie robisz, a i tak jesteś wyczerpana? Eksperci wyjaśniają ten dziwny stan rzeczy

Mimo to warto od czasu do czasu wyjść z domu i przełamać rutynę, która towarzyszy nam już od wielu miesięcy oraz wybrać się na spacer dłuższy niż dystans do najbliższego sklepu spożywczego. Eksperci wyjaśnili, jaki wpływ na nasz organizm ma długotrwała izolacja w czterech ścianach. Zamknięcie w mieszkaniu odbija się negatywnie nie tylko na zdrowiu fizycznym, ale też psychicznym. 

Jak długotrwałe siedzenie w domu wpływa na ciało i umysł?Fot. Unsplash.com 

Jak długotrwałe siedzenie w domu wpływa na ciało i umysł?

O tym, co dzieje się z naszym organizmem gdy spędzamy całe dnie w domu mówiła psycholożka kliniczna dr Jo Daniels w rozmowie z portalem stylist.co.uk. Na wstępie ekspertka wyjaśniła, że jest czymś całkowicie naturalnym, że wiele osób ostatnio nie ma ochoty wychodzić z domu. 

W tym czasie w roku przestawiamy się na tryb hibernacji. To normalne, że chcemy spędzać czas w domu, zwłaszcza kiedy jest tyle dobrych rzeczy do oglądania na Netflixie.  

Tyle jeśli chodzi o teorię. Zdaniem psycholożki praktyka powinna wyglądać nieco inaczej i mimo wszystko powinniśmy od czasu do czasu zmusić się do wyjścia z domu.  

Problemy natury psychicznej najczęściej biorą się stąd, że nasze podstawowe potrzeby nie są zaspokajane. Jeśli zbyt długo siedzimy w czterech ścianach, nie mamy dostępu do rzeczy, których tak bardzo potrzebujemy 

- wyjaśnia ekspertka.  

Dr Daniels opowiedziała też, co dzieje się z naszym organizmem jeśli zapewniamy mu regularny ruch na świeżym powietrzu. 

Ruch jest bardzo ważny zarówno dla zdrowia psychicznego, jak i fizycznego. Pomaga pozbyć się kumulowanego przez długi czas napięcia i stresu, a także uwalnia endorfiny i wzmacnia odporność.  

Zdaniem ekspertki warto też w miarę możliwości spotykać się z bliskimi, nawet jeśli miałoby to oznaczać spacer przy zachowaniu dystansu społecznego. 

Nie powinniśmy socjalizować się z innymi w tradycyjnym znaczeniu tego słowa, ale kontakt twarzą w twarz jest bardzo ważny dla naszego dobrego samopoczucia. Jesteśmy zwierzętami stadnymi i naprawdę tego potrzebujemy. Ponadto rozmowa z innymi dodaje nam perspektywy. Im dłużej siedzimy w zamknięciu, tym dłużej skupiamy się na swoich własnych rozterkach i zmartwieniach. Trudno się od nich oderwać. To pułapka, w którą wpada wiele osób. Bez takiej perspektywy możemy czuć się zdołowani, a im gorzej się czujemy, tym mniejsze szanse, że zaczniemy robić coś, co poprawia nam nastrój. Wówczas zaczynami spędzać więcej czasu w samotności, przez co jeszcze bardziej skupiamy się na rozterkach 

- opisuje błędne koło psycholożka. 

Warto więc wziąć sobie te słowa do serca i nie dopuścić do tego, aby taki schemat zaczął rządzić naszym życiem. 

Zobacz również: Przewidział pandemię koronawirusa i porażkę Donalda Trumpa. Teraz zdradza, co czeka nas w roku 2021

Polecane wideo

Ile ważą polskie gwiazdy? Wieniawa, Siwiec, Rubik, Warnke
Ile ważą polskie gwiazdy? Wieniawa, Siwiec, Rubik, Warnke - zdjęcie 1
Komentarze (6)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 21.01.2021 13:24
A ja się bardzo cieszę z tego skutku lockdownu, w końcu pierwszy raz w życiu mam możliwość nie wychodzenia z domu tak, że nikt inny nie ma do mnie przez to pretensji. ;)
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 21.01.2021 12:45
Niech ta psycholog powie to ludziom z nerwicą społeczną, którzy dopiero dzięki pandemii poczuli ulgę.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 20.01.2021 11:59
Chyba autor tego tekstu siedzi non stop w domu, przed komputerem w dresie i pisze te teksty, siedząc wieczorami na netflix. Co za bzdury! Chodzę do pracy, w wolnym czasie na spacery, w weekendy po górach bo mam blisko i nie zamykam się w domu, nie mam netflix! Brakuje tylko normalności!
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 19.01.2021 18:38
Ale głupoty. Ja dopiero teraz, w pandemii, kiedy kontakty z ludźmi mam ograniczone do minimum, wreszcie odżyłam. Nerwica, depresja - jak ręką odjął.
zobacz odpowiedzi (2)

Polecane dla Ciebie