„Język covidowy”. Nietypowy objaw koronawirusa pojawia się coraz częściej

Okazuje się, że wirus nie oszczędza nawet jamy ustnej.
„Język covidowy”. Nietypowy objaw koronawirusa pojawia się coraz częściej
Fot. Pexels.com
20.01.2021

Już niedługo minie rok od momentu, gdy epidemia koronawirusa stała się globalną pandemią. Od roku nasze życie kręci się właściwie tylko wokół doniesień o wirusie i o walce o powrót to normalności. Z momentem dopuszczenia do użytku szczepionki na COVID-19 pojawiła się nadzieja, że właśnie nastaje początek końca pandemii. 

Zobacz również: „Covidowe palce” i nieustająca czkawka. Najdziwniejsze objawy świadczące o zakażeniu COVID-19

Mimo to każdego dnia słyszymy o tysiącach nowych zakażeń. Codziennie okazuje się, że takie objawy jak wysoka gorączka, suchy kaszel czy przewlekłe zmęczenie świadczą o zarażeniu koronawirusem. Lista symptomów COVID-19 jest oczywiście o wiele dłuższa, a jednym z najdziwniejszych jest utrata węchu i smaku. Teraz do tej listy należy dopisać jeszcze jeden, wyjątkowo zaskakujący objaw. Zdaniem ekspertów pojawia się on coraz częściej. 

Koronawirus. Język covidowy nowym objawem COVID-19. Jak wygląda?

Kolejnym nietypowym, ale coraz bardziej powszechnym objawem koronawirusa jest tzw. język covidowy. Tak przekonuje profesor Tim Spector, epidemiolog z uczelni King’s College London. Ekspert wyznał, że w swojej codziennej praktyce coraz częściej spotyka się z zakażonymi, u których wirus objawia się w jamie ustnej, a konkretnie właśnie na języku. 

Jedna na pięć osób zarażonych COVID-19 ma rzadkie objawy, które nie trafiły na oficjalną listę stworzoną przez brytyjską służbę zdrowia, takie jak chociażby wysypka skórna. Obserwuję większą liczbę języków covidowych i nietypowych owrzodzeń jamy ustnej. Jeśli masz dziwne objawy albo tylko ból głowy i czujesz się przemęczony - zostań w domu! 

- apelował prof. Spector na Twitterze. 

Jak wygląda język covidowy? Zdaniem eksperta charakteryzuje się on m.in. białym nalotem i/lub owrzodzeniem. Epidemiolog zamieścił zdjęcia ilustrujące te objawy na Twitterze. 

Tym samym opinia prof. Spectora potwierdziła słowa czeskich naukowców, którzy informowali o języku covidowym już jakiś czas temu. Eksperci z Uniwersytetu Masaryka w Brnie zwracali wówczas uwagę na fakt, że ten objaw występuje głównie u osób przechodzących zakażenie koronawirusem w sposób łagodny. 

Zobacz również: Do końca marca aż tylu Polaków zarazi się koronawirusem. Alarmująca prognoza

Polecane wideo

Ile ważą polskie gwiazdy? Wieniawa, Siwiec, Rubik, Warnke
Ile ważą polskie gwiazdy? Wieniawa, Siwiec, Rubik, Warnke - zdjęcie 1
Komentarze (10)
Ocena: 4.2 / 5
gość (Ocena: 1) 01.05.2021 00:10
a jest też fujara covidowa- opuchnięcie i ból. bo wszystko zamknięte i nie podupczymy
odpowiedz
Brunetka (Ocena: 5) 22.01.2021 15:10
Od początku pandemii wzmacniam się, jak mogę, zdrowa dieta, ćwiczenia, herbatka z fitoapteki na odporność z jeżówką purpurową, która mega wzmacnia organizm, kupuje od razu spory zapas dla rodzinki, herbatka jest naturalna i ma przyjemny smak i jakoś ciągniemy, odpukać:)
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 21.01.2021 09:25
Ku*wa.... Od urodzenia mam covid?
zobacz odpowiedzi (1)
Karla (Ocena: 5) 20.01.2021 11:32
Ja taki język miałam często przy przeziębieniach i grypie jak brałam antybiotyki co oni znowu wymyślają .Niedługo będzie covidowy alkohol na oskarżanie
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 1) 20.01.2021 10:57
Przestan pier...lic, Baśka.
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie