Jak przygotować się do podstawowych badań profilaktycznych?

Dowiedz się, co powinnaś zrobić, zanim wybierzesz się do lekarza.
Jak przygotować się do podstawowych badań profilaktycznych?
fot. National Cancer Institute / Unsplash
08.01.2021

Czeka Cię USG, badanie krwi, a może pobranie moczu? Przeczytaj, jak się do nich przygotować w dniu zabiegu i wcześniej.

Co przed USG?

Przygotowanie do USG jamy brzusznej należy zacząć już kilka dni wcześniej. Już wtedy zacznij zażywać Espumisan, który zmniejsza gromadzenie gazów w jelitach i pozwala uzyskać lepszy obraz podczas badania. Należy go przyjmować trzy razy dziennie po 2 kapsułki na dzień przed badaniem i dodatkowo rano, jeśli badanie ma odbyć się po południu.

Poza tym od dnia poprzedzającego badanie powstrzymaj się od przyjmowania ciężkostrawnych produktów. W dniu USG przez 6 godzin nie zaleca się jeść, palić papierosów, żuć gumy czy pić kawy. Teoretycznie lekarz powinien przekazać Ci te informacje przed badaniem, w praktyce nie zawsze jest na to czas.

Z kolei na badania USG ginekologiczne warto wybierać się w sukience lub tunice, a nie spodniach. W niektórych gabinetach można dostać jednorazową spódniczkę, ale to wciąż rzadkość. Zdejmowanie obcisłych spodni, a później chodzenie po gabinecie w krótkim topie, będzie mniej komfortowe, niż badanie w długiej spódnicy lub swetrze.

Przed badaniem USG prostaty przez powłoki brzuszne i badaniem pęcherza moczowego panowie powinni wypić dużą ilość wody – to pomaga w uzyskaniu prawidłowego obrazu. Pozostałe badania USG zwykle nie wymagają przygotowania.

Przed badaniem krwi

Lepiej zapytaj wcześniej o przygotowanie do badania krwi, bo w wielu przypadkach nie trzeba przychodzić na czczo. Jednak w przypadku tradycyjnej morfologii krwi należy przyjść z pustym żołądkiem, najlepiej również nie palić papierosów, a w dniu poprzedzającym badanie – nie pić alkoholu.

Niektóre badania trzeba robić na czczo, bo w ten sposób lekarz może ocenić wyniki w odniesieniu do typowego dobowego cyklu metabolicznego. W innych przypadkach chodzi o zmiany po posiłku – np. nie ma sensu porównywać ze sobą poziomu glukozy we krwi, jeśli jadłaś różne potrawy o różnych porach, a w każdej była inna zawartość cukru. Dlatego na badanie powinnaś wybrać się przed śniadaniem. Niewielu pacjentów wie, że nie powinno się przychodzić na badanie po nieprzespanej nocy – to zaburza dobowy rytm i mocno wpływa np. na hormony czy poziom cukru we krwi.

Jak się przygotować do badania moczu?

Istnieje kilka kwestii, o których powinnaś pamiętać:

  1. Nie powinnaś oddawać moczu do badań od 2 dni przed miesiączką do 2 dni po niej – do moczu mogą dostać się czerwone krwinki, zaburzając wynik.
  2. Dzień przed oddaniem moczu powstrzymaj się przed stosunkiem płciowym.
  3. Lejek dla kobiet ułatwi higieniczne i sprawne pobranie moczu.
  4. W większości przypadków mocz zaleca się pobierać rano, tuż po wstaniu, z tzw. środkowego strumienia.
  5. Przed pobraniem moczu umyj okolice cewki moczowej, by uzyskać wiarygodny wynik badań. Nie używaj silnych środków (perfumowanych, antybakteryjnych itp.).

Istnieją dodatkowe zalecenia zależnie od tego, czy mocz ma być pobrany w celu oceny mikrobiologicznej, czy ma to być mocz z całego dnia, a może badanie spontaniczne – warto zapytać lekarza, o które badanie chodzi.

 

Nazwa produktu leczniczego: ESPUMISAN, 40 mg, kapsułki

Skład jakościowy i ilościowy: Każda kapsułka zawiera 40 mg symetykonu. Substancje pomocnicze o znanym działaniu: metylu parahydroksybenzoesan (E 218) 0,28 mg, żółcień pomarańczowa S (E 110) 0,002 mg.

Postać farmaceutyczna: żelatynowe kapsułki, prawie okrągłe, żółte, miękkie, o gładkiej powierzchni i widocznej spoinie. Zawartość kapsułek jest bezbarwna i może być lekko mętna.

Wskazania do stosowania: w leczeniu objawowym dolegliwości żołądkowo-jelitowych związanych z gromadzeniem się gazów, np.: wzdęcia; w przypadku wzmożonego powstawania gazów w okresie pooperacyjnym; pomocniczo w badaniach diagnostycznych okolic brzucha, np. badaniach radiologicznych i ultrasonograficznych oraz gastroskopii. Espumisan wskazany jest do stosowania u dzieci w wieku powyżej 6 lat, młodzieży i dorosłych.

Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na substancję czynną, żółcień pomarańczową S (E 110), metylu parahydroksybenzoesan (E 218) lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Podmiot odpowiedzialny posiadający pozwolenie na dopuszczenie do obrotu: Berlin-Chemie AG, Glienicker Weg 125, 12489 Berlin, Niemcy

Numer pozwolenia na dopuszczenie do obrotu: Pozwolenie nr R/1687 Na podstawie ChPL z 06.2016. Informacja naukowa: BERLIN-CHEMIE/MENARINI POLSKA Sp. z o.o. ul. Cybernetyki 7B, 02-677 Warszawa, tel. 22 566 21 00

 

Artykuł sponsorowany

Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie