Czeka Cię USG, badanie krwi, a może pobranie moczu? Przeczytaj, jak się do nich przygotować w dniu zabiegu i wcześniej.
Przygotowanie do USG jamy brzusznej należy zacząć już kilka dni wcześniej. Już wtedy zacznij zażywać Espumisan, który zmniejsza gromadzenie gazów w jelitach i pozwala uzyskać lepszy obraz podczas badania. Należy go przyjmować trzy razy dziennie po 2 kapsułki na dzień przed badaniem i dodatkowo rano, jeśli badanie ma odbyć się po południu.
Poza tym od dnia poprzedzającego badanie powstrzymaj się od przyjmowania ciężkostrawnych produktów. W dniu USG przez 6 godzin nie zaleca się jeść, palić papierosów, żuć gumy czy pić kawy. Teoretycznie lekarz powinien przekazać Ci te informacje przed badaniem, w praktyce nie zawsze jest na to czas.
Z kolei na badania USG ginekologiczne warto wybierać się w sukience lub tunice, a nie spodniach. W niektórych gabinetach można dostać jednorazową spódniczkę, ale to wciąż rzadkość. Zdejmowanie obcisłych spodni, a później chodzenie po gabinecie w krótkim topie, będzie mniej komfortowe, niż badanie w długiej spódnicy lub swetrze.
Przed badaniem USG prostaty przez powłoki brzuszne i badaniem pęcherza moczowego panowie powinni wypić dużą ilość wody – to pomaga w uzyskaniu prawidłowego obrazu. Pozostałe badania USG zwykle nie wymagają przygotowania.
Lepiej zapytaj wcześniej o przygotowanie do badania krwi, bo w wielu przypadkach nie trzeba przychodzić na czczo. Jednak w przypadku tradycyjnej morfologii krwi należy przyjść z pustym żołądkiem, najlepiej również nie palić papierosów, a w dniu poprzedzającym badanie – nie pić alkoholu.
Niektóre badania trzeba robić na czczo, bo w ten sposób lekarz może ocenić wyniki w odniesieniu do typowego dobowego cyklu metabolicznego. W innych przypadkach chodzi o zmiany po posiłku – np. nie ma sensu porównywać ze sobą poziomu glukozy we krwi, jeśli jadłaś różne potrawy o różnych porach, a w każdej była inna zawartość cukru. Dlatego na badanie powinnaś wybrać się przed śniadaniem. Niewielu pacjentów wie, że nie powinno się przychodzić na badanie po nieprzespanej nocy – to zaburza dobowy rytm i mocno wpływa np. na hormony czy poziom cukru we krwi.
Istnieje kilka kwestii, o których powinnaś pamiętać:
Istnieją dodatkowe zalecenia zależnie od tego, czy mocz ma być pobrany w celu oceny mikrobiologicznej, czy ma to być mocz z całego dnia, a może badanie spontaniczne – warto zapytać lekarza, o które badanie chodzi.
Nazwa produktu leczniczego: ESPUMISAN, 40 mg, kapsułki
Skład jakościowy i ilościowy: Każda kapsułka zawiera 40 mg symetykonu. Substancje pomocnicze o znanym działaniu: metylu parahydroksybenzoesan (E 218) 0,28 mg, żółcień pomarańczowa S (E 110) 0,002 mg.
Postać farmaceutyczna: żelatynowe kapsułki, prawie okrągłe, żółte, miękkie, o gładkiej powierzchni i widocznej spoinie. Zawartość kapsułek jest bezbarwna i może być lekko mętna.
Wskazania do stosowania: w leczeniu objawowym dolegliwości żołądkowo-jelitowych związanych z gromadzeniem się gazów, np.: wzdęcia; w przypadku wzmożonego powstawania gazów w okresie pooperacyjnym; pomocniczo w badaniach diagnostycznych okolic brzucha, np. badaniach radiologicznych i ultrasonograficznych oraz gastroskopii. Espumisan wskazany jest do stosowania u dzieci w wieku powyżej 6 lat, młodzieży i dorosłych.
Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na substancję czynną, żółcień pomarańczową S (E 110), metylu parahydroksybenzoesan (E 218) lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.
Podmiot odpowiedzialny posiadający pozwolenie na dopuszczenie do obrotu: Berlin-Chemie AG, Glienicker Weg 125, 12489 Berlin, Niemcy
Numer pozwolenia na dopuszczenie do obrotu: Pozwolenie nr R/1687 Na podstawie ChPL z 06.2016. Informacja naukowa: BERLIN-CHEMIE/MENARINI POLSKA Sp. z o.o. ul. Cybernetyki 7B, 02-677 Warszawa, tel. 22 566 21 00
Artykuł sponsorowany