Polscy medycy nie chcą szczepić się na koronawirusa. Dlaczego?

Jest ich już połowa. „Więcej pytań niż zgłoszeń”.
Polscy medycy nie chcą szczepić się na koronawirusa. Dlaczego?
fot. iStock
29.12.2020
Wiktoria Sobocińska

Pracownicy ochrony zdrowia jako najbardziej narażeni na kontakt z koronawirusem w kraju mają w pierwszej kolejności otrzymać szczepionkę przeciwko COVID-19. 

Zobacz również: Coraz dziwniejsze powikłania po COVID-19. Ozdrowieńcy zaczynają mieć... urojenia

Szpitale zobligowały się do zebrania wszystkich zgłoszeń od osób, które chcą poddać się szczepieniu. Do 16 grudnia placówki zbierały podpisy od własnych pracowników, a do 20 grudnia prosiły o decyzję pracowników niemedycznych, z którymi współpracują.

Szczepionka na koronawirusa a służba zdrowia

Jak się okazuje, nie wszyscy wyrażają zgodę na szczepionkę. Paradoksalnie odzew środowiska medycznego jest bardzo niewielki. 15 grudnia poziom zdeklarowanych osób wynosił zaledwie 10%, jak podał dyrektor ds. medycznych Szpitala Bródnowskiego w Warszawie, Paweł Skowronek.

Bardzo często w rozmowach z pracownikami przewija się argument o... kontrolującym ludzi chipie, który ma znajdować się w składzie szczepionki.

W moim najbliższym zespole pielęgniarek i położnych pracują 44 osoby, chętnych do szczepień jest 8. Jedna pielęgniarka twierdzi, że prędzej umrze niż da sobie wszczepić chip, który będzie ją śledził

- relacjonuje jedna z osób ze szpitala klinicznego w dużym mieście, jak donosi portal oko.press.

Jak wiadomo, zbawienne lekarstwo na koronawirusa powstało w błyskawicznym tempie. Osoby, które nie mają wiedzy na temat nowych technologii z użyciem mRNA zaczynają obawiać się o swoje zdrowie i życie.

Ludzie nie ufają już niczemu. W jednym ze śląskich szpitali, gdzie pracuje moja przyjaciółka, lekarka 75 procent personelu medycznego odmówiło szczepienia

- podsumowuje Joanna Marczok na łamach portalu.

Połowa ratowników odmawia szczepienia

Zespół medyków jako najbardziej narażony na kontakt z wirusem powinien dawać przykład i poddać się szczepionce w pierwszej kolejności. Jednak połowa ratowników nadal nie wyraziła na to zgody.

Informacja nie jest zbyt precyzyjna, ale wiem, że około 50 procent wyraziło wolę pisemnie, że chce się zaszczepić. Drugie 50 procent jest jeszcze niezdecydowanych

- poinformował w programie Newsroom Ireneusz Szafraniec, Rzecznik Polskiej Rady Ratowników Medycznych.

Według nich platforma Ministerstwa Zdrowia nie funkcjonuje zgodnie z ich oczekiwaniami. Dla lekarzy kluczowe są szczegółowe informacje zawarte w charakterystyce nowego produktu, a tych w dalszym ciągu brakuje.

Ratownicy mają jakieś pytania, wątpliwości. Część przeszła zakażenie i ma przeciwciała. Część obawia się, co się stanie, gdy zostaną zaszczepieni w czasie bezobjawowej choroby… To są pytania, na które oczekują odpowiedzi. A jeszcze inna część czeka, aż zaszczepi się ta pierwsza linia

- dodał Ireneusz Szafraniec, jak podaje wp.pl.

Czy to oznacza, że już zupełnie brakuje zaufania do rządzących?

SONDA
Zamierzasz zaszczepić się na COVID-19?
Zamierzasz zaszczepić się na COVID-19?

Zobacz również: Powstaje Ośrodek leczenia psychicznych zaburzeń pocovidowych. Będziemy pierwszym krajem w Europie

Polecane wideo

Do tego przystojnego lekarza ustawiają się długie kolejki. W dodatku ma polsko brzmiące nazwisko!
Do tego przystojnego lekarza ustawiają się długie kolejki. W dodatku ma polsko brzmiące nazwisko! - zdjęcie 1
Komentarze (121)
Ocena: 4.65 / 5
gość (Ocena: 5) 04.01.2021 08:51
Z tego co zaobserwowałam to w szpitalach zakaźnych gdzie lekarze i pielęgniarki widzieli jak ta choroba wyniszcza ludzi to szczepią się wszyscy. A najczęściej to te zabunkrowane w przychodniach pielęgniarki które nigdy zakażonego na oczy nie widziały boją się chipa. A w te statystyki o połowie lekarzy przeciwnych szczepionce po prostu nie wierzę.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 01.01.2021 17:40
zgadza się. U mnie w szpitalu chęć zaszczepienia się wykazało jedynie około 40% lekarzy
odpowiedz
Hanna (Ocena: 3) 01.01.2021 16:08
Ciekawe. Na oddziale na którym pracuję zapisali się wszyscy lekarze, włącznie ze mną ale tylko połowa pielęgniarek wykazała chęć szczepienia.
odpowiedz
gość (Ocena: 1) 30.12.2020 18:41
Ale jacy medycy? To tylko ratownicy medyczni- przyuczeni do zawodów ludzie. Zapytajcie specjalistów: lekarzy i farmaceutów. Pytałam, wszyscy się szczepią, bo to odpowiedzialni ludzie
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 5) 30.12.2020 08:11
Dopiero zaszczepiono 4miliony ludzi na ziemi a te bez mózgi z rządu mówią że to jedna z najbezpieczniejszych szczepionek na ziemi , mamy 7.8 miliarda ludzi na ziemi to zaledwie 0.05 % zaszczepionych parodia
zobacz odpowiedzi (2)

Polecane dla Ciebie