Laserowe usuwanie blizn – co warto o nim wiedzieć?

Czy zabiegi laserowe skutecznie niwelują blizny trądzikowe lub rozstępy? Rozwiewamy wątpliwości!
Laserowe usuwanie blizn – co warto o nim wiedzieć?
16.12.2020

Blizny, szczególnie te na twarzy, mogą stanowić znaczące źródło kompleksów. Na szczęście, dzięki rozwojowi laseroterapii, można znacznie zmniejszyć ich widoczność – a nawet całkowicie się ich pozbyć. Na czym polega laserowe usuwanie blizn? Czy zabiegi laserowe skutecznie niwelują blizny trądzikowe lub rozstępy? Rozwiewamy wątpliwości!

Laserowe usuwanie blizn – u kogo sprawdzi się ten zabieg?

Wydawać by się mogło, że z laserowego usuwania blizn korzystają wyłącznie ofiary wypadków czy oparzeń, w rzeczywistości jednak pacjenci decydujący się na zabieg borykają się z bliznami o zróżnicowanym stopniu widoczności i rozmiarze. Wskazaniem do zabiegu są m.in. blizny:

● pourazowe;
● potrądzikowe;
● pozabiegowe;
● przerostowe;
● po oparzeniu;
● po ospie wietrznej,

a także bliznowce i rozstępy.

Wiązka lasera poradzi sobie zarówno z rozległymi bliznami po oparzeniach, jak i z pozostałościami po trądziku – bardzo głębokimi i ciężkimi do usunięcia nawet przy pomocy kosmetyków z dużą zawartością kwasów złuszczających.

Jeśli chodzi o przeciwwskazania – działaniu lasera nie powinny poddawać się osoby zmagające się ze stanami zapalnymi skóry, łuszczycą czy epilepsją – podkreślają eksperci z Kliniki OT.CO w Warszawie. Zabiegu usuwania blizn nie wykonuje się też na kobietach ciężarnych czy karmiących, a także na pacjentach onkologicznych. Przed zabiegiem (i pomiędzy zabiegami) należy bezwzględnie zrezygnować z terapii sterydowej czy antybiotykowej, a także z opalania - w każdej formie.

Zabiegi laserowe na blizny – jak przebiegają?

Zanim blizny zostaną poddane działaniu lasera, pacjent musi przejść dokładne badanie lekarskie. Ocenie poddaje się unaczynienie blizny, jej elastyczność czy wysokość, a także odczucia fizyczne, jakie towarzyszą dotykaniu zmiany czy poddawaniu jej działaniu wody.

Określa się też gotowość na zabieg: można przystąpić do usuwania blizn dopiero wtedy, gdy pacjent zrezygnuje z solarium, peelingów i silnej ekspozycji na słońce na kilka tygodni przed zabiegiem.

Właściwy zabieg trwa naprawdę krótko – rzadko kiedy przekracza się 30-40 minut. Wizyta w gabinecie rozpoczyna się od dokładnego oczyszczenia skóry i zaaplikowania miejscowego znieczulenia w postaci maści, dzięki której zabieg jest całkowicie bezbolesny. Następnie wiązka lasera zostaje skierowana na bliznę, doprowadzając do uszkodzenia zmiany, a co za tym idzie – wyzwalając reakcję produkcji nowej, zdrowej tkanki, która stopniowo zacznie zastępować tę bliznową.

Bezpośrednio po zabiegu towarzyszyć może nam szczypanie czy pieczenie – to normalna reakcja organizmu na działanie lasera.

Pielęgnacja po zabiegu – najważniejsze zalecenia

Wykonałeś laserowe usuwanie blizn? Efekty będą spektakularne, o ile zastosujesz się do podstawowych zasad pielęgnacji. Po pierwsze: każdorazowo w okresie gojenia rany i złuszczania się naskórka powinieneś unikać ekspozycji poddanej zabiegowi części ciała na słońce. Druga niezwykle ważna zasada pielęgnacji pozabiegowej zakłada odstawienie kosmetyków złuszczających – peelingów, kwasów czy retinolu. Samą skórę należy myć bardzo delikatnie przy pomocy preparatów pozbawionych mocnych detergentów. Warto włączyć do pielęgnacji kremy czy sera silnie nawilżające i regenerujące, których skład bazuje na naturalnych olejach, masłach, glicerynie czy kwasie hialuronowym.

Pamiętaj: jeśli już odsłaniasz skórę, koniecznie smaruj ją filtrem ze wskaźnikiem SPF 50. Promieniowanie jest największym wrogiem łuszczącej się skóry – jeśli nie ochronisz jej przed szkodliwym działaniem słońca, wokół miejsca poddanego zabiegowi mogą powstać przebarwienia, a nawet nowe blizny. Należy pamiętać o tym, że promieniowanie przedostaje się także przez szyby – powinieneś używać kremu z filtrem przeciwsłonecznym pomiędzy zabiegami nawet, jeśli nie wychodzisz z domu czy przemieszczasz się wyłącznie samochodem.

Efekty usuwania blizn

Pierwsze zauważalne efekty nie będą widoczne od razu po zabiegu – musisz poczekać, aż organizm zacznie produkować nowe, zdrowe tkanki, na miejsce tych zmienionych bliznowo, a stary naskórek się złuszczy. Wyraźną różnicę zauważysz dopiero po kilku tygodniach: okres złuszczania i gojenia może trwać nawet do 28 dni.

Ile zabiegów laserowych trzeba wykonać, aby całkowicie pozbyć się blizn czy rozstępów?

W większości przypadków działaniu lasera należy poddać się co najmniej 4-6 razy, w około 4-tygodniowych odstępach. Blizny potrądzikowe czy rozstępy mogą zanikać przy tym dość nieregularnie: część z nich osadzona jest głębiej, a część – znacznie płycej – informuje Dr Piotr Turkowski.

Laserowe usuwanie blizn – cena

Z jakimi kosztami musimy się liczyć, jeśli zamierzamy zdecydować się na laserowe usuwanie blizn? Cena usuwania pojedynczych blizn oscyluje w granicach 350-700 zł. Znacznie droższe jest usuwanie szeregu blizn potrądzikowych czy rozstępów: w tym przypadku trzeba liczyć się z kosztami od 900 – do nawet 1500 zł za jeden zabieg.

Artykuł sponsorowany

Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie