„Nawet 5-latek to zrozumie”. Tak naprawdę działa szczepionka na COVID-19

Kiedy zrozumiesz, przestaniesz się bać - twierdzi lekarka.
„Nawet 5-latek to zrozumie”. Tak naprawdę działa szczepionka na COVID-19
Fot. Unsplash (Daniel Schuldi)
13.12.2020

Wydawało się, że wszyscy czekamy na szczepionkę przeciwko wirusowi SARS-CoV-2. Przedłużająca się pandemia wywróciła nasze życie do góry nogami, a dzięki pracy naukowców mamy szansę na powrót do względnej normalności. Pod jednym warunkiem - ludzie nie będą się jej obawiać.

Zobacz również: Pokazał, jak działa COVID-19. To najdziwniejszy objaw koronawirusa

Czytając komentarze internautów i słuchając wypowiedzi niektórych osób publicznych, jest z tym pewien problem. Wokół szczepionki narosło wiele szkodliwych mitów. Skąd się biorą? Z niewiedzy - przekonuje amerykańska lekarka Teagan Wall. To właśnie ona postanowiła rozwiać wszelkie wątpliwości.

Jej wytłumaczenie jest tak proste i obrazowe, że zrozumie je nawet małe dziecko.

szczepionka na koronawirusa

Działanie szczepionki na koronawirusa

Wpis lekarki opublikowany na Twitterze zdobył dziesiątki tysięcy polubień. Głównie dlatego, że nareszcie ktoś przemówił do nas ludzkim głosem i wytłumaczył absolutne podstawy. Ich znajomość jest niezbędna, aby przestać obawiać się tego, czego nie rozumiemy.

Szczepionki są badane w jednym kierunku: jak dobrze chronią ludzi przed zachorowaniem i zgonem na COVID-19. Wyniki pokazują, czy zaszczepiony pacjent kontrolny otrzymał później pozytywny test i odnotował symptomy choroby.

To jak noszenie rękawiczek. Szczepionka chroni nas przed zabrudzeniem rąk. Po całym dniu noszenia są czyste, ale na zewnątrz wciąż mogą znajdować się zanieczyszczenia.

Koronawirus przenosi się głównie przez błonę śluzową (nosa, ust, płuc, oczu), ale szczepionka odpowiada za powstanie przeciwciał. To oznacza, że mając kontakt z wirusem - nie zachorujemy, ale nadal możemy mieć go na sobie

- tłumaczy.

Zobacz również: „Efekt szminki”. Dziwny skutek pandemii, który odbija się na naszym wyglądzie

koronawirus

Prawdopodobnie nie będziesz kaszleć (bo nie zachorujesz), ale jeśli odchrząkniesz albo kichniesz w czyjejś obecności - możesz roznieść wirusa. To samo dzieje się, kiedy zakładasz rękawiczki. Chronisz siebie, ale nadal roznosisz bród.

Właśnie tak działa szczepionka. Jeśli odpowiednia liczba ludzi ją przyjmie, wtedy ryzyko zakażenia pozostałych zmniejszy się.

Szczepionka nie oznacza automatycznego zakończenia pandemii. Nadal musimy nosić maseczki, zachowywać dystans, myć ręce i unikać dotykania twarzy. Przy 90-procentowej skuteczności zachoruje i umrze znacznie mniej ludzi.

To jednak nie oznacza, że po zaszczepieniu możesz iść na imprezę, a później nakaszleć na babcię. Wciąż musimy zachować rozsądek i ostrożność

- czytamy.

Wszystko jasne?

SONDA
Zamierzasz zaszczepić się na COVID-19?
Zamierzasz zaszczepić się na COVID-19?

Zobacz również: „Covidowe palce” i nieustająca czkawka. Najdziwniejsze objawy świadczące o zakażeniu COVID-19

Polecane wideo

Najbardziej wstydliwe choroby, które ukrywamy przed lekarzami (a nie powinniśmy)
Najbardziej wstydliwe choroby, które ukrywamy przed lekarzami (a nie powinniśmy) - zdjęcie 1
Komentarze (14)
Ocena: 4.14 / 5
gość (Ocena: 1) 04.01.2021 15:56
Rzeczywiście tłumaczenie na poziomie przedszkolaka - myślicie, że ludzie są idiotami.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 13.12.2020 22:46
Nikt mnie nie przekona, że zaszczepienie się nieprzebadaną szczepionką jest bezpieczne. Nie wiadomo jakie ma skutki uboczne, producenci nie biorą odpowiedzialności. To jest wielki eksperyment medyczny na ludziach.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 13.12.2020 19:54
co ja czytam
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 13.12.2020 18:46
moj mąż zna wielu lekarzy i nikt nie będzie się szczepił bo oni wiedzą że ta szczepionka powoduje zmiany w dna i będzie się mieć po niej problemy zdrowotne
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 13.12.2020 16:32
pracuję w służbie zdrowia i większość w naszym środowisku podchodzi bardzo sceptycznie do szczepionki dopuszczonej naszym zdaniem zbyt szybko do użytku.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie