Ważna rzecz, o której musisz pamiętać, zanim sięgniesz po tabletkę przeciwbólową

Ibuprofen? Paracetamol? Dla wielu z nas to czarna magia.
Ważna rzecz, o której musisz pamiętać, zanim sięgniesz po tabletkę przeciwbólową
Fot. Unsplash (Michał Parzuchowski)
12.12.2020

Kiedy dopada nas silny ból, wtedy zazwyczaj nie analizujemy szczegółowo długiej ulotki dołączonej do opakowania leku. Łykamy to, co zawsze, nie licząc się z ewentualnymi konsekwencjami. Równie często mieszamy substancje czynne i przyjmujemy istne koktajle przeciwbólowe.

Zobacz również: 7 genialnych sposobów, by nie chorować na grypę

Nie brzmi zbyt rozsądnie, dlatego warto dowiedzieć się nieco więcej na temat dwóch najpopularniejszych składników, które możemy kupić bez recepty nawet w sklepie spożywczym czy kiosku. Czym różni się paracetamol od ibuprofenu? I czy można je bezkarnie ze sobą łączyć, kiedy potrzebujemy silniejszego działania?

Odpowiedź na to pytanie przynosi brytyjski odpowiednik Narodowego Funduszu Zdrowia.

ból głowy

Łączenie leków przeciwbólowych

Portal dziennika „The Sun” zajrzał do wytycznych NHS (National Health Service), szczególną uwagę poświęcając lekom przeciwbólowym. Na podstawie aktualnie dostępnej wiedzy medycznej ustalono:

Jeśli masz 16 lat lub więcej, możesz w pełni bezpiecznie przyjmować paracetamol i ibuprofen równocześnie

- czytamy.

Nie oznacza to oczywiście, że nie należy zachować umiaru i ostrożności. Wręcz przeciwnie - kiedy ból utrzymuje się przez 3 kolejne dni, wtedy wręcz konieczna jest konsultacja z lekarzem. I choć teoretycznie obie substancje nie wchodzą w reakcję z alkoholem - należy się go wystrzegać.

Zobacz również: Kolor oczu a stan zdrowia. Widać w nich więcej niż myślisz

leki przeciwbólowe

Czym się różni ibuprofen od paracetamolu?

Czy substancje te można przyjmować zamiennie i będą miały identyczne działanie? Nie do końca. Zasadnicza różnica polega na tym, że ibuprofen jest niestereoidowym lekiem przeciwzapalnym i działa inaczej. Równocześnie częściej wywołuje działania niepożądane, takie jak ból brzucha, nudności, wymioty czy zawroty głowy

Paracetamol nie jest lekiem przeciwzapalnym, ale w jego przypadku zaobserwowano mniej skutków ubocznych oraz przeciwskazań. Można go przyjmować co 4-6 godzin, a w przypadku ibuprofenu sugerowany odstęp między dawkami to 8 godzin. Badacze uznają, że przy krótkotrwałym stosowaniu skuteczność obu leków jest podobna.

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości i utrzymywania się niepokojących objawów - zawsze skonsultuj się ze specjalistą.

Zobacz również: 5 domowych sposobów na ból głowy. Od razu przyniosą ulgę

Polecane wideo

7 najlepszych kosmetyków na trądzik. Wydasz na nie mniej niż 20 złotych!
7 najlepszych kosmetyków na trądzik. Wydasz na nie mniej niż 20 złotych! - zdjęcie 1
Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 13.12.2020 13:00
Z własnego doświadczenia.... Brałam Ibuprom kilka godzin przed imprezą, bo bardzo bolała mnie głowa. Impreza była duża, dużo wypiłam i niestety już w trakcie jej trwania zwymiotowałam, co nigdy wcześniej mi się nie zdarzyło. Na drugi dzień było jeszcze gorzej, myślę że cudem się wymigałam od czegoś poważnego z konsekwencjami. Nauczka bolesna...jeżeli boli głowa i nie obejdziesz, się bez tabletki to nie ma picia alkoholu.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie