Coraz dziwniejsze powikłania po COVID-19. Ozdrowieńcy zaczynają mieć... urojenia

Pacjenci relacjonują męczące ich wrażenia.
Coraz dziwniejsze powikłania po COVID-19. Ozdrowieńcy zaczynają mieć... urojenia
fot. iStock (Drazen Zigic)
04.12.2020
Wiktoria Sobocińska

Wiele osób w wyniku zarażenia koronawirusem straciło smak oraz węch. Zdaniem naukowców, SARS-CoV-2 przenika do centralnego układu nerwowego i w ten sposób uszkadza nerwy odpowiedzialne za te zmysły. Po przebytej infekcji pacjenci relacjonują jednak kolejne uciążliwe dolegliwości.

Zobacz również: „Covidowe palce” i nieustająca czkawka. Najdziwniejsze objawy świadczące o zakażeniu COVID-19

Badacze dostrzegają zależność pomiędzy COVID-19 a zaburzeniami neurologicznymi. Brytyjscy naukowcy opublikowali wyniki badań, które wskazują na to, że zmiany w organizmie wywołane infekcją koronawirusa mogą prowadzić nawet do psychozy.

Na co zaczynają skarżyć się ozdrowieńcy?

Powikłania po koronawirusie

Zdaniem badaczy, nerwy potrzebują czasu, aby móc odbudować się po przebytej infekcji. Pacjenci jednak skarżą się na uciążliwe urojenia zapachowe, takie jak np. nieustanne wyczuwanie dymu papierosowego, pomimo, że w pobliżu nie ma żadnego palacza. To samo dzieje się ze specyficznym zapachem benzyny.

Nietypowe powikłanie może stanowić efekt któregoś z poniższych zjawisk:

  • parosmii, czyli odczuwania innego zapachu niż w rzeczywistości, lub
  • fantosmii, mianowicie omamów węchowych.

Ozdrowieńcy relacjonują odczuwanie koszmarnych zapachów spalenizny, zgnilizny, a nawet wymiocin. Z tego powodu nie są w stanie czasami nawet włożyć kęsa jedzenia do ust.

Dziwne objawy po covid-19: śmierdzące halucynacje

Dla ozdrowieńców dziwny zapach zaczyna mieć nawet kawa oraz... woda z kranu. Relacjonują, że ukochany napój o poranku zaczął przypominać im proszek do prania, a dla innych śmierdzi z kolei tak, jak dym z ogniska, podaje portal zdrowie.radiozet.pl. Stek natomiast zaczyna smakować jak benzyna.

Cierpiący na podobne dolegliwości powinni zostać natychmiast skonsultowani z neurologiem, który zleci wykonanie odpowiednich badań mózgu. Konieczna jest obserwacja oraz odnalezienie dokładnych przyczyn zjawiska.

Słyszeliście o podobnym przypadku?

SONDA
Zamierzasz zaszczepić się na COVID-19?
Zamierzasz zaszczepić się na COVID-19?

Zobacz również: Pokazał, jak działa COVID-19. To najdziwniejszy objaw koronawirusa

Polecane wideo

Przez koronawirusa kobiety masowo golą się na zero. Dlaczego decydują się na ten drastyczny ruch?
Przez koronawirusa kobiety masowo golą się na zero. Dlaczego decydują się na ten drastyczny ruch? - zdjęcie 1
Komentarze (13)
Ocena: 5 / 5
Aśka (Ocena: 5) 28.12.2020 10:59
Przecież ludzie różnie przechodzą covid. Kogos dotknie bardziej, a komuś totalnie nic nie będzie, a o zarażeniu dowie sie przez przypadek. To co na pewno jest prawda to potworne zmeczenie, na które skarży sie mnóstwo znajomych. Kumpela mówiła, ze zmeczenie dokuczało jej nawet miesiac po ozdrowieniu dlatego tez zdecydowała sie na badania z epakietu dla osób po przejściu infekcji sars z diagnostyki. Pakiet jest aktualnie w dużo niższej cenie a uwzglednia 8 badań pozwalajacych zdiagnozowac stan płuc, watroby i ewentualne niedobory witamin we krwi
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 06.12.2020 18:45
Aż dziw bierze że żyjesz i masz się dobrze, grypę miałam rok temu i to było mega źle uczucie z temperatura i dreszczami które chętnie człowiek wymieni na brak węchu.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 06.12.2020 18:42
Śmiech na sali
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 05.12.2020 22:24
Dziwne. Dał mi do myślenia ten artykuł. Ja do męża nie raz mówię, że śmierdzi mi gdzieś papierochami i to w różnych miejscach, a on na to, że nic nie czuję. Fajnie wiedzieć, że jest więcej osób mających "omamy" jak ja. Do tego od paru miesięcy mam straszne problemy z koncentracją, wyslowieniem się.
zobacz odpowiedzi (3)
Ona (Ocena: 5) 04.12.2020 22:04
Do tego dochodzi jeszcze zmęczenie, poczucie bezsensu lub irytacji, zaburzenia koncentracji, rozdrażnienie , nie moc zorganizowania się, zaburzenia równowagi
odpowiedz

Polecane dla Ciebie