Polacy nie chcą wykonywać testów na COVID-19. Pod adresem medyków wysyłają groźby

Błagają, aby nie wysyłać ich na badanie. Lekarze mają jednak na to sposób.
Polacy nie chcą wykonywać testów na COVID-19. Pod adresem medyków wysyłają groźby
fot. iStock (retvisual)
23.11.2020
Wiktoria Sobocińska

Na początku pandemii każdy z nas chciał upewnić się, czy jego objawy to na pewno nie koronawirus. Sytuacja jednak dynamicznie się zmienia. Dziś Polacy w obawie przed testami potrafią nawet obrażać lekarzy. Nie chcą też tracić posady z powodu kwarantanny i błagają, aby nie wysyłać ich na badanie.

Zobacz również: Polacy boją się koronawirusa. Poziom niepokoju jest u nas najwyższy na świecie

Polacy nie chcą robić testów na koronawirusa

Chcą uniknąć obowiązkowej kwarantanny, więc odmawiają wykonania testu. Boją się, że oni lub ich partner stracą pracę, a co za tym idzie niezbędne środki do życia. Gdy te argumenty nie działają, pojawiają się groźby.

Takie sytuacje mają miejsce nie tylko w stolicy. Medycy bronią się jednak ustawą o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i tłumaczą, że jeśli pacjent spełnia określone kryteria do badania, to jest zmuszony je wykonać. W innym wypadku i tak nie uniknie izolacji.

Padają groźby pod adresem lekarzy

Do zespołu ds. naruszeń w ochronie zdrowia Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie trafia coraz więcej zgłoszeń na temat gróźb skierowanych w kierunku lekarzy. 

Pretensje do lekarzy są o tyle nieuzasadnione, że jesteśmy jedynie wykonawcami obowiązku ustawowego. Ustawa o zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi zobowiązuje nas do zgłaszania podejrzenia choroby zakaźnej do organów sanitarnych, szczególnie w obecnej sytuacji epidemicznej. Nie stosując się do naszych zaleceń, pacjent ryzykuje wysoką grzywnę, a w sytuacji uporczywego uchylania się od obowiązku kwarantanny – sankcje karne

- tłumaczy dr Jacek Krajewski, jak cytuje Rzeczpospolita.

Medycy znaleźli jednak sposób na nieposłusznych pacjentów. Poza obowiązującą ustawą argumentują to... nagrywaną rozmową. W takim wypadku potencjalny chory nie uniknie już izolacji.

Mam dla nich jasny przekaz: nasza rozmowa jest nagrywana, a oni właśnie udowodnili, że spełniają kryteria skierowania na test. Mówię też, że zlecenie już poszło i jeżeli nie zgłoszą się na badanie, i tak zostanie na nich nałożona obowiązkowa dziesięciodniowa kwarantanna. Większość to przekonuje, bo wolą kilka dni zaczekać na test i wynik, niż ryzykować półtora tygodnia zamknięcia

- podsumowuje lekarz POZ, jak donosi portal rp.pl.

Słusznie?

Zobacz również: Polacy boją się szczepionki na koronawirusa. Jakie są nasze główne obawy?

Polecane wideo

Przez koronawirusa kobiety masowo golą się na zero. Dlaczego decydują się na ten drastyczny ruch?
Przez koronawirusa kobiety masowo golą się na zero. Dlaczego decydują się na ten drastyczny ruch? - zdjęcie 1
Komentarze (16)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 23.11.2020 22:40
Dlaczego Polacy nie chca wykonywac testow?! Bo testy sa niewiarygodne! Ile razy trzeba to powtarzac?! Te testy nie wykrywaja covidu, a jakiegokowliek wirusa, ktorego mamy w organizmie, a zapewniam, wiekszosc z nas ma cos! Cos co jest niegrozne dla nas samych i innych! Tak, chcemy normalnie zyc, bo widzimy ze ten caly covid, nie jest niebezpieczny. I tak, sama sie teraz obawiam, czy lekarz nie bedzie mi wciskal ze jestem chora na covid, a nie na zapalenie zatok, ktore czuje, ze mam, jak co roku o tej porze. To jest kpina co jest robione. To nie polacy sa nieodpowiedzialni, to nieodpowiedzialne sa decyzje sluzby zdrowia i rzadu! A konsekwencje ponosimy my!
odpowiedz
Nutella (Ocena: 5) 23.11.2020 16:00
Wcale się nie dziwię. Po co się badać fałszywymi testami? Stwórzcie testy wiarygodne to może ludzie zaczną się badać a skoro wiadomo, że te testy to pic na wodę fotomontaż to nie dziwcie się, że ludzie nie chcą sie badać.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 23.11.2020 08:45
Przecież o skierowanie na testy trzeba się strarsznie prosić i jeszcze nie zawsze się dostanie skierowanie. Trzeba mieć milion objawów to może z laską dadzą.
zobacz odpowiedzi (4)
gość (Ocena: 5) 23.11.2020 05:45
Zaraz, zaraz, a czy przypadkiem polskie foliowe czapeczki nie uznały, że korona nie istnieje? Skoro nie istnieje, to powinni dać się przebadać. Przecież nie ma się czego bać.
zobacz odpowiedzi (5)
gość (Ocena: 5) 23.11.2020 02:17
Nie bardzo rozumiem, teraz przecież trzeba się samemu zgłosić do lekarza by dostać skierowanie na test. A na kwarantannę kierują tylko wtedy, kiedy ma się objawy. Wiec dzwonią, mówią o objawach a potem niezadowolenie, że zostali skierowani na kwarantannę?
zobacz odpowiedzi (2)

Polecane dla Ciebie