„Covidowe palce” i nieustająca czkawka. Najdziwniejsze objawy świadczące o zakażeniu COVID-19

A to dopiero początek.
„Covidowe palce” i nieustająca czkawka. Najdziwniejsze objawy świadczące o zakażeniu COVID-19
Fot. iStock
05.11.2020

“Objawy koronawirusa” to jedna z najczęstszych fraz wpisywanych do wyszukiwarek internetowych. Trudno się temu dziwić - mamy do czynienia z drugą falą pandemii, która w naszym kraju przebiega jeszcze bardziej gwałtownie. W dodatku trwa sezon grypowy i wiele osób ma trudności w odróżnieniu objawów poważniejszego przeziębienia od zakażenia wirusem COVID-19. 

Zobacz również: Do końca marca aż tylu Polaków zarazi się koronawirusem. Alarmująca prognoza

Wśród symptomów, które świadczą o zakażeniu koronawirusem eksperci wymieniają przede wszystkim wysoką gorączkę oraz suchy kaszel, a także uczucie przewlekłego zmęczenia. Rzadziej występujące objawy to m.in. bóle mięśni, gardła i głowy, biegunka czy też utrata węchu i smaku. Symptomów, które występują jeszcze rzadziej jest jednak o wiele więcejW dodatku niektóre z nich są wyjątkowo nietypowe. Jak wygląda lista najdziwniejszych objawów, które okazały się świadczyć o zakażeniu koronawirusem? 

Koronawirus. Dziwne i nietypowe objawy 

“Covidowe” palce u stóp 

Organizacja American Academy of Dermatology Association informuje, że dermatolodzy zauważają u niektórych pacjentów z koronawirusem czerwone i spuchnięte palce u stóp. W niektórych przypadkach kolor palców zmienia się z czerwonego na purpurowy lub też palce od początku przybierają właśnie purpurową barwę. U niektórych zakażonych pojawiają się także bolesne guzki albo szorstkie plamy. 

Wysypka 

Ta sama organizacja donosi, że u niektórych pacjentów zakażonych wirusem COVID-19 pojawia się wysypka. Eksperci radzą, aby skonsultować się z lekarzem w przypadku zauważenia swędzących guzków, plamistej wysypki, pęcherzy przypominających te występujące podczas ospy wietrznej, okrągłych, punktowych plamek na skórze albo dużych plam, które łączą się ze sobą. 

Czkawka 

Taki objaw koronawirusa zdiagnozowano u 62-letniego mężczyzny w Chicago. Czkawka utrzymywała się u niego aż przez 4 dni. W raporcie opublikowanym w czasopiśmie “American Journal of Emergency Medicine” czytamy, że prześwietlenie płuc wykazało, iż zakażony zmagał się z niewydolnością płuc.  

Częstsza potrzeba korzystania z toalety 

W jednym z wywiadów dr Diana Gall powiedziała, że niektórzy pacjenci zakażeni wirusem COVID-19 mogą zauważyć “subtelne zmiany w nawykach żołądkowo-jelitowych”. Ekspertka zwraca uwagę na takie symptomy jak luźniejszy stolec oraz częstsze wizyty w toalecie. 

Ból oczu 

Według lekarzy z MayoClinic COVID-19 może powodować takie problemy z oczami jak powiększone i zaczerwienione naczynia krwionośne, opuchnięte powieki, nadmierne łzawienie i zwiększona produkcja wydzieliny. Podobno te symptomy są obserwowane w przypadkach cięższych infekcji, a chorzy zgłaszają także nadwrażliwość na światło. 

Utrata słuchu 

Jeśli chodzi o zmysły w kontekście koronawirusa do tej pory organizacje zdrowotne informowały jedynie o utracie węchu i smaku. Teraz okazuje się, że zakażenie wirusem COVID-19 może wiązać się także z problemami ze słuchem. Do takich wniosków doszli badacze z uczelni John Hopkins School of Medicine po tym, jak przebadali trzech starszych pacjentów (w wieku od 60 do 80 lat), którzy zmarli w wyniku zakażenia. Okazało się, że wirus był u nich obecny w uchu środkowym i wyrostku sutkowatym.  

“Buzowanie” ciała 

Wielu użytkowników Twittera, którzy przeszli zakażenie koronawirusem informowało o tym, jakoby czuli, że ich całe ciało “buzuje”. Doświadczali sensacji, które porównywali do lekkiego porażenia prądem. Zdaniem ekspertów może to być autoimmunologiczna odpowiedź organizmu związana z tym, w jaki sposób układ nerwowy reaguje na wirusa. 

Halucynacje 

Ten objaw zaobserwowano zwłaszcza w cięższych przypadkach zakażenia wirusem COVID-19. Badanie opublikowane w czasopiśmie “Psychology Research and Behavioral Management” sugeruje, że objawy psychozy mogą być nasilającym się zjawiskiem związanym z pandemią. 

Zobacz również: 7 zawodów, w których najłatwiej zarazić się koronawirusem

Polecane wideo

20 najlepszych haseł z protestów kobiet. Groźby, klątwy oraz czułe życzenia
20 najlepszych haseł z protestów kobiet. Groźby, klątwy oraz czułe życzenia - zdjęcie 1
Komentarze (17)
Ocena: 4.76 / 5
2500zl (Ocena: 5) 21.01.2021 20:07
wez sie za robote autorko-----kto ci za to kuwra placi......
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 07.11.2020 00:24
Ludzie ogarnijcie się, maski może nie są wygodne, ale krzywdy wam nie zrobią jeśli nie jesteście brudasami i nie nosicie ciągle jednej przez kilka miesięcy bez prania, tak samo jak mycie rąk czy powstrzymanie się od wymacania wszystkich bułek w sklepie. I większą krzywdę niż te całe restrykcje robicie wy sami ludziom podatnym na manipulacje. Jaki jest ten wirus każdy wie, większość znosi chorobę dobrze, to prawda, ale ci co chorują skąpo objawowo mogą zarazić kogoś kto już tak dobrze tego nie zniesie. Z resztą sama jestem takim przykładem, bo przeszłam covid, dowiedziałam się w sumie przypadkiem, bo miałam test przed zabiegiem planowym, jedyny objaw który mi towarzyszył to utrata węchu i można by powiedzieć, że fajnie i wirus wcale taki nie straszny, gdyby nie to, że zaraziłam swoją mamę, zdrową 59-letnią kobietę, która przeze mnie trafiła pod respirator, na szczęście wyszła z tego, ale różnie mogło być. Więc opanujcie się, nie rozpowszechniajcie bzdur, że wirusa nie ma, albo że jest całkowicie nieszkodliwy, jak nie zależy wam na waszym zdrowiu to chociaż pomyślcie o waszych bliskich.
odpowiedz
Nutella (Ocena: 5) 06.11.2020 07:39
Niedługo za przeproszeniem s.r.a.n.i.e będzie objawem C19 byle tylko nabić jak najwięcej chorych do statystyki
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 5) 05.11.2020 11:14
Straszcie straszcie dalej
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 05.11.2020 07:45
Zrób test! Ja i mój mąż przeszliśmy covid. Ręce mi opadają jak słyszę płaskoziemców którzy mówią, że nie ma wirusa. I życzę im w tym momencie, żeby przeszli go bardzo bardzo źle. Pierwsze trzy dni mieliśmy ok 38 stopni gorączki, myśleliśmy że nas "przewiało" z uwagi na ból głowy, gardła i pleców - standard. Jednak po 2 dniach straciliśmy smak i węch - u mnie nie było go 9 dni, u męża 4. Jednak z dnia na dzień było coraz lepiej. Od lekarza rodzinnego dostaniesz skierowanie i wtedy nie płacisz za badanie. Życzę Ci dużo zdrowia!
zobacz odpowiedzi (8)

Polecane dla Ciebie